-
3695 -
116824 -
33382 -
7105
168806 plików
77628 GB
(ang. Stars:)
Z pewnością najbardziej znaną nam wszystkim gwiazdą jest Słońce, które dostarcza na Ziemię ogromne ilości energii i światła. Jednak w kosmosie powstały od czasów Wielkiego Wybuchu niezliczone ich ilości. Astronomowie nadają im nazwy i łączą w gwiazdozbiory.
Gwiazda zbudowana jest głównie z mieszaniny wodoru i helu. Postęp techniki sprawił, że astronomowie są w stanie ustalić wszystkie parametry większości ciał niebieskich. Najważniejszą wartością jest określenie masy – właśnie w ten sposób wiemy, kiedy i w jaki sposób gwiazda zakończy swoje istnienie. W tym odcinku dowiesz sie, jak na przestrzeni milionów lat powstawały gwiazdy.
Odcinek 2: Czarne dziury
(ang.: Black Holes)
Czarne dziury od wielu lat fascynują miliony ludzi na całym świecie. Jeszcze niedawno naukowcy nie do końca potrafili potwierdzić ich istnienie - te kosmiczne twory były jedynie spekulacją. Najnowsze technologie badawcze przyniosły jednak ostateczne rozstrzygnięcie tej kwestii – czarne dziury naprawdę istnieją. W tym odcinku zobaczysz, czy mogą być realnym zagrożeniem dla naszej cywilizacji.
Odcinek 3: Wielki Wybuch
(ang.: Big Bang)
Ten program przedstawia najciekawszą historię, jaką kiedykolwiek opowiedziano: pochodzenie przestrzeni i pochodzenie czasu. Jesteśmy świadkami Wielkiego Wybuchu, momentu stworzenia i narodzin wszystkiego, co widzimy wokół nas. 13,7 miliarda lat temu nie było nic — ani przestrzeni, ani czasu. Z nicości wyłoniła się nieskończenie gorąca i gęsta zupa, która w ułamku sekundy urosła od rozmiarów subatomowej cząsteczki do wielkości galaktyki. Następnie pojawiły się fundamentalne siły, które ukształtowały nasz wszechświat, toczyła się epicka bitwa między materią a antymaterią i powstały pierwsze cząsteczki, z których składa się ludzkie ciało, ziemia pod naszymi nogami oraz gwiazdy na nocnym niebie. W tym odcinku dowiesz się, dlaczego ta pierwsza sekunda miała większy wpływ na kształt naszego wszechświata, niż następne 13 miliardów lat.
Odcinek 4: Galaktyki
(ang.: Galaxies)
Galaktyki mają najróżniejsze kształty i rozmiary. Od majestatycznych spiral do gigantycznych kul gwiazd i gazu, te kolosalne miasta gwiazd są elementami konstrukcyjnymi samego wszechświata. Prześledzimy ewolucję galaktyk od chmur zimnego gazu sprzed 13 miliardów lat do wspaniałych spiral, które dziś zdobią nocne niebo. Zbadamy supermasywne czarne dziury czające sięw sercach galaktyk oraz tajemniczą ciemną materię - klej, który spaja je w całość. Włókna gazu łączą galaktyki w kolosalną kosmiczną sieć, która stanowi największą strukturę we wszechświecie i chroni je przed ciemną energią, która grozi rozerwaniem wszechświata na strzępy.
Odcinek 5: Układy słoneczne
(ang.: Solar Systems)
Układ Słoneczny — osiem planet i gwiazda, to nasz znajomy, stabilny zakątek wszechświata. Ale co naprawdę wiemy o jego narodzinach? Czy jest niepowtarzalny? Niedawne odkrycia ujawniają jego sekrety — brutalną historię zderzających się planet, spośród których część została pochłonięta przez Słońce, a modele jego przyszłości przewidują gwałtowną śmierć. Od czasu odkrycia w 1992 roku pierwszej planety krążącej wokół innej gwiazdy zidentyfikowano około 280 obcych systemów planetarnych. Tylko przyglądając się systemom odległym od Słońca możemy naprawdę zrozumieć, jak niezwykły jest nasz mały skrawek wszechświata
Odcinek 6: Planety
(ang.: Planets)
W naszym systemie słonecznym jest tylko osiem planet, ale na samej Drodze Mlecznej mogą ich być setki miliardów. W miarę, jak wkraczamy w złoty wiek odkryć planetarnych, możliwości badawcze wydają się nieograniczone. Zaglądając głęboko w kosmos, znajdujemy planety dziwniejsze, niż moglibyśmy sobie wyobrazić — od wielkich, płonących kul gazu do lodowych, osieroconych światów błąkających się w przestrzeni międzygwiezdnej. Skąd zatem wzięły się tak duże różnice? Zobaczysz, jak planety rosną od ziaren kurzu do wspaniale zróżnicowanych światów, które dziś mozemy obserwować.
Odcinek 7: Księżyce
(ang.: Moons)
Księżyc to naturalny satelita Ziemi. Jednak prawie każda planeta lub planetoida posiada ciało niebieskie, które orbituje dookoła niej. Do tej pory w samym Układzie Słonecznym wykryto 167 naturalnych satelitów planet. Naukowcy przypuszczają, że najprawdopodobniej wiele innych krąży wokół planet w układach poza naszym Układem Słonecznym. Zazwyczaj ilość satelitów krążących wokół planety zależy od jej masy i wielkości. Z naszego układu tylko dwie planety nie posiadają ich w ogóle – Merkury i Wenus, natomiast duże, gazowe olbrzymy posiadają cały rozbudowany system własnych księżyców.
W tym odcinku dowiesz się, co jeszcze, poza stabilizacją orbity planety, mogą zaoferować księżyce swoim matkom – planetom!
Odcinek 8: Supernowe
(ang.: Supernovas)
Supernowe to z pewnością najbardziej spektakularne wydarzenia, jakie zachodzą w Kosmosie. Tą nazwą określa się kilka rodzajów kosmicznych wybuchów, które można zauważyć na niebie w postaci niezwykle jasnego obiektu. Kiedy w jądrze dużej gwiazdy dochodzi do reakcji termojądrowych i gazowy obiekt zaczyna się zapadać pod własnym ciężarem, następuje eksplozja. Supernowa powstaje również wtedy, gdy biały karzeł - niewielki obiekt astronomiczny, powstający po ustaniu reakcji jądrowych w mało masywnej gwieździe - wyczerpie całą energię z sąsiedniej gwiazdy, doprowadzając do termojądrowego wybuchu. Niezależnie jaka jest geneza eksplozji, gwiazda kończy nieuchronnie swój żywot i w przestrzeń zostaje wyrzucona większość lub nawet cała jej materia.
Z powstałej materii tworzy się mgławica, której życie trwa do kilkudziesięciu tysięcy lat. W tym odcinku dowiesz się, jak przebiegają najbardziej spektakularne wybuchy we wszechświecie.
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB