-
6 -
18945 -
926 -
6313
26713 plików
5913,69 GB
(ang. Out of Egypt)
Zajrzyj do wnętrza egipskich piramid, sekretnych komnat i sarkofagów kryjących zabandażowane mumie i dowiedz się, jakie skrywają tajemnice. Odkryj, jak ewolucja zachowań ludzkich na przestrzeni tysiącleci determinuje przyszłość naszej cywilizacji.
Dołącz do znanej badaczki Starożytnego Egiptu, dr Kary Cooney, która zgłębia niezbadane sekrety starych kultur. Kara przemierza całą kulę ziemską i prezentuje odkrycia, które rzucają nowe światło na postrzeganie najstarszych cywilizacji świata.
Każdy odcinek Dziedzictwa Starożytnego Egiptu zaczyna się w innym miejscu – tam, gdzie kiedyś rozkwitały i upadały starożytne kultury. Bardzo często tropy wiodą Karę z powrotem do Egiptu, gdzie zaczęła się historia cywilizacji.
Czy wiesz, że nasza skłonność do mieszkania w miastach była zdeterminowana przez nagłą zmianę zachowań pewnej cywilizacji już 12 tysięcy lat temu, a wielkie piramidy w Gizie to nie jedyne takie konstrukcje na świecie? Czy analizując kulturę starych ludów można dokładnie określić, kiedy w religii naszych przodków pojawił się diabeł, nieobecny przecież w wierzeniach Egipcjan? Odkryjesz, że mumie, kojarzone z kulturą egipską, pojawiały się jako element konserwowania ciała zmarłych w wielu innych miejscach na Ziemi, a cały ceremoniał to po prostu sposób ludzkości na radzenie sobie z nieuniknioną śmiercią.
Kara przemierzy całą kulę ziemską, aby odkryć wszelkie tajemnice starożytności i dowiedzieć się, jak wielkie znaczenie dla współczesnej cywilizacji ma Dziedzictwo Starożytnego Egiptu.
Opisy odcinków:
Odcinek 1: Grzechy miasta
(ang.: Sins of the City)
Dzisiejsi mieszkańcy miast mogą uważać, że miejskie życie jest lepsze od egzystencji naszych przodków – zbieraczy i myśliwych. Jednak egiptolog dr Kara Cooney wyjaśnia, że nasza współczesna skłonność do zamieszkiwania miast nie jest wynikiem nieuniknionego postępu. Około 12 tysięcy lat temu nagła zmiana w ludzkim zachowaniu zdeterminowała charakter obecnej cywilizacji. Archeologiczne dowody z jednych z najstarszych miast świata, jak Jerycho na zachodnim brzegu Jordanu, tureckie Catal Huyuk, a także wczesne prehistoryczne osady w Egipcie, sugerują że miejskie życie może przysparzać tyle samo problemów co udogodnień.
Odcinek 2: Oblicze Boga/Piramidy
(ang.: The Shape of the Gods/Pyramids)
Wielkie piramidy w Gizie to oszałamiające symbole starożytnego Egiptu. Jednak te budowle nie są niepowtarzalne. Na całym globie wzniesiono tysiące piramid. Dr Kara Cooney podejmuje podróż od pierwszych piramid w Egipcie do świątyń w Meksyku, a także do okrągłych piramid na Sri Lance, dowodząc że historia tych budowli jest długa i ewolucyjnie skomplikowana. Starożytni budowniczy piramid w różnych zakątkach świata usiłowali odtworzyć idealny, święty kształt, lecz co tak naprawdę oznaczała piramida dla ludzi w starożytności? I dlaczego tak ciężko pracowali, aby ją doskonalić?
Odcinek 3: Narodziny diabła
(ang.: The Birth of the Devil)
Starożytni Egipcjanie mieli złożony system religijny z wieloma bóstwami, lecz w ich mitologii brakowało diabła. Był on zresztą nieobecny w religiach większości starożytnych kultur. Dopiero w późniejszych monoteistycznych wierzeniach pojawiło się pojęcie czystego zła oraz ucieleśniający je diabeł. Badając historyczny okres dramatycznych zmian w religiach, dr Kara Cooney ustala moment, który dogłębnie odmienił cywilizacje, zamieszkujące rejony Morza Śródziemnego.
Odcinek 4: Pochówek zmarłych
(ang.: Disposal of the Dead)
Dla starożytnych Egipcjan martwe ciało było na tyle cenne, że należało je zakonserwować. Mumie z Egiptu, a także inne podobne znaleziska z różnych środowisk, jak kultura Mochica w Peru czy cywilizacja pierwszych mieszkańców Bliskiego Wschodu, pokazują jak skomplikowane i kosztowne było preparowanie ciał zmarłych. Egiptolog dr Kara Cooney bada grobowce i miejsca pochówku na całym świecie, wyjaśniając że wiele metod obchodzenia się ze zmarłymi wynikało ze sposobu, w jaki radzono sobie z samą śmiercią – nieuniknioną częścią życia, łączącą ludzi na całym świecie.
Odcinek 5: Oko za oko
(Eye For An Eye)
Niemal przy każdej starożytnej egipskiej świątyni stoi kamienny mur, ozdobiony potężnym wizerunkiem króla, miażdżącego swoich wrogów kamienną maczugą. Ten brutalny obraz odgrywał kluczową rolę w starożytnej egipskiej religii, ponieważ wierzono, że magicznie chroni świątynię przed siłami chaosu. Jednak egiptolog dr Kara Cooney wyjaśnia, że takie przekonanie nie było wcale wyjątkiem, dodatkowo dowodzi, że akty przemocy przez tysiąclecia stanowiły fundamentalną część religii: od składania ofiar z ludzi na azteckich piramidach, palenia czarownic w Salem po sale tortur hiszpańskiej inkwizycji.
Odcinek 6: Ciało i kości
(ang.: Flesh and Bone)
Ciała naszych świętych zmarłych, zachowane i czczone przez całe pokolenia często nazywane są „relikwiami”, których istnienie dowodzi uniwersalności ludzkich kultur. Relikwią może być palec katolickiego świętego lub zmumifikowany ibis pochowany w starożytnych egipskich katakumbach. Przez tysiąclecia ludzie przypisywali znaczenie i moc pozostałościom po świętych zmarłych. Egiptolog dr Kara Cooney odwiedza miejsca pielgrzymek – zarówno te starożytne, jak i współczesne – by wyjaśnić przyczyny i motywacje, dla których taką czcią otaczamy zachowane ciała i kości.
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB