-
5090 -
11581 -
155909 -
8691
185911 plików
1640,61 GB
Reżyseria: Jadwiga Nowakowska
Scenariusz: Jadwiga Nowakowska
Produkcja: Polska
Gatunek: Dokumentalny
Opis:
Film o konflikcie polsko-ukraińskim w Bieszczadach po zakończeniu II wojny światowej i o wysiedleniu ludności ukraińskiej z tych terenów w czasie akcji "Wisła". Na film składają się krótkie wypowiedzi byłych żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz żołnierzy i milicjantów walczących po stronie polskiej. Józef Pokryszczak, Jan Hodowaniec, Teodor Fylak - byli członkowie ukraińskiej partyzantki - podkreślają patriotyczny charakter ich walki i krytycznie odnoszą się do stworzonego przez komunistyczną propagandę stereotypu Ukraińca-bandyty. Juliusz Hibner, Zygmunt Keller, Julian Rudak służący w owym czasie w Wojsku Polskim i Milicji Obywatelskiej uzasadniają słuszność decyzji wysiedlenia ludności ukraińskiej z rejonu Bieszczad. Podkreślają bestialstwo upowców. Ich wypowiedzi ilustrują fragmenty archiwalnych kronik filmowych.
Tytuł: WOŁYŃ. ZAPIS ZBRODNI
Reżyseria: Jadwiga Nowakowska
Scenariusz: Jadwiga Nowakowska
Produkcja: Polska
Gatunek: Dokumentalny
Opis:
Film poświęcony tragicznym wydarzeniom jakie miały miejsce na Wołyniu. Bohaterami są ludzie, którym udało się przeżyć. Dramat wołyńskich rodzin pozostawał przez lata objęty politycznym milczeniem. Dopiero teraz badacze zajmują się zbieraniem dowodów i opracowywaniem dokumentów. Wołyń od 1919 roku należał do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie traktatu ryskiego. Polacy stanowili tu liczną grupę bo ponad 300 tysięcy osób. Stosunki z Ukraińcami układały się dobrze. Dlatego zaskoczeniem i szokiem stały się narastające w 1941 roku napady na Polaków. Ich organizatorami byli nacjonaliści ukraińscy skupieni w OUN i UPA kierowani przez Melnyka, Bulbę i Banderę. Ich akcje cechowało niesłychane okrucieństwo połączone z rabunkiem i paleniem gospodarstw. Film zrealizowany w Polsce i na Ukrainie zaczyna się mszą w kościele w Otwocku, gdzie przed obrazem Matki Boskiej przywiezionej przez ocalałych Polaków z Wołynia spotkali się świadkowie tamtych wydarzeń. Pokazano także miejsca kaźni Polaków, prace ekshumacyjne i stan prac nad śledztwem jakie z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi prokuratura.
Tytuł: SKRAWEK PIEKŁA NA PODOLU
Reżyseria: Jolanta Kessler-Chojecka
Scenariusz: Jolanta Kessler-Chojecka
Produkcja: Polska
Gatunek: Dokumentalny
Opis:
Film o zagładzie Huty Pieniackiej, wsi leżącej w okresie międzywojennym na Podolu, pomiędzy Brodami a Złoczowem. 28 lutego 1944 roku żołnierze Dywizji SS Galizien oraz nacjonaliści ukraińscy zamordowali około 1000 mieszkańców Huty i okolicznych wsi. W filmie zrealizowanym przez Telewizję Polską o zagładzie opowiadają nieliczni pozostali przy życiu mieszkańcy. Film powstał na podstawie książki Sulimira Stanisława Żuka, autora książki ?Skrawek piekła na Podolu".
- sortuj według:
-
0 -
0 -
5 -
0
5 plików
1,92 GB