-
227 -
488 -
2156 -
1867
5237 plików
116 GB
SlawekRa | |
Ewa Ewart jest jedną z najważniejszych postaci telewizyjnego reportażu. Absolwentka iberystyki wyjechała z Polski w połowie lat 80. po ślubie z brytyjskim dziennikarzem. Do rozpadającego się Związku Radzieckiego trafiła w 1990 r. jako korespondentka amerykańskiej stacji CBS. Zasłynęła dramatycznym wywiadem z Michaiłem Gorbaczowem – Ewart jako jedynej udało się rozmawiać z obalanym prezydentem świeżo wypuszczonym z aresztu po nieudanym puczu Janajewa. W 1992 r. zaczęła wszystko od nowa jako dokumentalistka BBC. Potrzebowała tylko roku, by stać się legendą reportażu. Potrafiła przy pomocy kilku trafnych, symbolicznych ujęć unaocznić ludzkie tragedie i dramaty, wytłumaczyć złożoność egzotycznych konfliktów. Jeździła do Czeczenii, Korei Północnej i Kolumbii, rozmawiała z żołnierzami ETA i dziećmi, które przeżyły tragedię w Biesłanie. Jej filmy, nawet jeśli nie poruszały sumień rządzących, regularnie wywoływały dyskusję.
Znalazła się na czołówkach największych gazet, kiedy BBC pokazała jej dokument o istnieniu komór gazowych w Korei Północnej, który wstrząsnął światową opinią publiczną. Niedługo po tym nominowano ją do amerykańskiej nagrody Emmy za reżyserię „Dzieci Biesłanu”. Film ten zdobył wiele wyróżnień na całym świecie, łącznie z tymi najważniejszymi w Wielkiej Brytanii. Jest Polką, która poślubiła brytyjskiego korespondenta i razem z nim wyjechała do Londynu. Pracowała m.in. w Waszyngtonie i Moskwie, a od siedemnastu lat zajmuje się produkcją i reżyserią telewizyjną dla BBC. Polscy widzowie poznali Ewart dzięki stacji TVN24, która od kilku lat pokazuje cykl filmów dokumentalnych „Ewa Ewart poleca”.
Jest absolwentką iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 80. XX wieku pracowała dla hiszpańskiej agencji informacyjnej EFE oraz dla CBS News. W latach 1981–1985 nadawała reportaże z Europy Wschodniej. Od 1993 jest dziennikarzem dochodzeniowym BBC. W 2009 otrzymała nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za cykl „Dokumenty Ewy Ewart” emitowane w TVN24. Laureatka nagrody Wiktor za rok 2009 w kategorii twórca najlepszego programu telewizyjnego.
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB