-
687 -
964 -
51 -
468
2775 plików
628,62 GB
Platforma sytemowa: Linux
Producent/dystrybutor: Aurox http://www.aurox.org/
Obrazy ISO najnowszego 12 wydania bezpłatnej polskojęzycznej dystrybucji Linuksa Aurox.
============================================================
to tworzona od 2002 r. w Polsce dystrybucja systemu GNU/Linux. Obecnie jest już nierozwijana, a grupa miłośników kontynuuje projekt pod nazwą Jazz Linux.
Historia:
Aurox wywodzi się z dystrybucji Red Hat Linux (obecnie Fedora Core) i korzysta z pakietów RPM. Podobnie jak Debian posiada menedżer pakietów APT. Przygotowali ją Robert Główczyński (obecnie nie pracuje już w Auroksie) i Jarosław Górny (odszedł z Aurox Core Team z nadejściem 2005).
Aurox ukazywał się na płytkach DVD-ROM z czasopismem "Linux+ Extra" lub można go było pobrać z Internetu. Za granicą Aurox pojawia się w czasopiśmie "Aurox Linux". Po zmianie producenta los dystrybucji pozostał niepewny. Mimo zapewnień o wydaniu kolejnej wersji systemu w II kwartale 2007 r. nie ukazały się żadne informacje o takim wydarzeniu.
Aurox od 2003 roku posiada wersję Live. Posiada sterowniki do akceleratorów 3D NVIDIA i ATI.
Aurox Firewall jest dystrybucją Linuksa służącą do tworzenia sprzętowych firewalli. Jest ona dodatkiem do Auroksa.
Kontynuacją Auroksa jest dystrybucja Jazz Linux.
Wydania:
# listopad 2002 r. – ukazała się pierwsza wersja: Aurox 8.0 o nazwie kodowej "Starter"
# 21 maja 2003 r. – Aurox 9.0 (włączono do niej programy edukacyjne i multimedialne)
# wrzesień 2003 r. – Aurox 9.1
# grudzień 2003 r. – Aurox 9.2
# 15 marca 2004 r. – Aurox 9.3 (podstawowe pakiety pochodzą z Fedora Core 1 – kontynuacji Red Hat Linux)
# 11 czerwca 2004 r. – Aurox 9.4
# wrzesień 2004 r. – Aurox 10.0 (zmiana jądra 2.4.x na 2.6.x)
# grudzień 2004 r. – Aurox 10.1 (rezygnacja z XFree86 na rzecz X.org)
# kwiecień 2005 r. – Aurox 10.2 (nowe gry: Cube, Galaxy Hack)
# kwiecień 2005 r. – Aurox Firewall 1.0
# lipiec 2005 r. – Aurox 10.3 (obsługa Era BlueConnect i Neostrady)
# wrzesień 2005 r. – Aurox 11.0 (wprowadzenie jednej książki adresowej dla komunikatorów i klientów poczty, OpenOffice.org 2.0, Cedega Time Demo, obsługa większości kodeków)
# marzec 2006 r. – Aurox 11.1
# wrzesień 2006 r. – Aurox 12.0 (obsługa Neostrady TP)
# 31 października 2006 r. – projekt Aurox został zawieszony
# 27 listopada 2006 r. – podano informację o zakończeniu działalności gospodarczej firmy AUROX Polska
# 14 grudnia 2006 r. – przejęcie projektu Aurox przez firmę COBA Solutions Sp. z o.o. z Łodzi
Geneza systemu Aurox Linux:
Według felietonu autorstwa Jarosława Szumskiego, opublikowanego w numerze 11/2002 czasopisma "Linux+" i bedącego istnym manifestem Auroksa, jego powstanie było odpowiedzią na posunięcie firmy Red Hat inc. Firma rozpoczęła rejestrację znaków towarowych systemu i przestała życzyć sobie publikowania Red Hata w magazynie "Linux+ Extra!", przez co Software-Wydawnictwo nie mogło już promować systemu w Polsce. Przestrzegając licencji, wydawnictwo rozpoczęło wydawanie własnego systemu, silnie zgodnego z Red Hat 8.0. Pierwsza wersja systemu, o nazwie Starter została dostosowana do polskich warunków, jednak dalej domyślnym kodowaniem pozostał Unikod, a interfejsem graficznym – Bluecurve.
Opis:
Dystrybucja spełniała wszystkie warunki systemu do domu i biura. Była całkowicie spolszczona. Zawierała ona oba największe środowiska graficzne (KDE i GNOME) oraz "lżejsze" środowiska dostosowane do starszych komputerów (Xfce, Fluxbox i Window Maker). Jej atutem było posiadanie bogatego zestawu aplikacji biurowych (OpenOffice.org, KOffice), internetowych (Mozilla Suite, Evolution, KMail, GNU Gadu, TleenX), multimedialnych (xine, MPlayer), edukacyjnych (KGeo, Dr Genius), graficznych (GIMP), organizacyjnych (Planner, GNU Terminarz Ucznia) gier (Pingus, Tux Racer, FreedroidRPG) itd. Od pewnego czasu społeczność Auroxa zaoferowała dwie nowe metody pomocy technicznej. Pierwszą z nich był kanał IRC #aurox w sieci freenode (serwer: irc.freenode.net), a z kolei drugą, oficjalne forum auroxowe.
Oceniano, że dystrybucję tę powinni docenić również użytkownicy korzystających z Neostrady, ponieważ Aurox to dystrybucja Linuksa obsługująca ją automatycznie.
Nagrody Latających Pingwinów
Dwa razy do roku organizowana jest edycja letnia i edycja zimowa nominacji do nagród przyznawanych przez Komisję Nagród Latających Pingwinów oraz użytkowników Polskiego Forum Linuksowego. W styczniu rozgrywa się finał, w którym uczestniczą aplikacje oraz te inicjatywy, które uzyskały nominację. Nagrodzone i nominowane aplikacje mają szansę wejść w skład kolejnych dystrybucji.
Linki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aurox
http://www.cobasolutions.com/
http://linuxnews.pl/oswiadczenie-coba-solutions-w-sprawie-projektu-aurox/
http://www.dhost.info/auroxlinux/
- sortuj według:
-
0 -
1 -
0 -
0
4 plików
11,73 GB