-
700 -
1292 -
2177 -
850
5856 plików
473,13 GB
Wstęp:
Volker Schlöndorff kontynuuje rozrachunek z hitleryzmem: przebywający w obozie koncentracyjnym w Dachau luksemburski ksiądz otrzymuje tydzień urlopu, w trakcie którego ma przekonać władze kościelne swego kraju do zaakceptowania niemieckiej okupacji. Do refleksji.
Opis:
II wojna światowa. Ksiądz Henri Kremer (Ulrich Matthes) jest więziony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Pewnego dnia nieoczekiwanie zostaje zwolniony. Okazuje się jednak, że nie został ułaskawiony, ale ma się udać do rodzinnego Luksemburga, by tam w ciągu dziewięciu dni przekonać biskupa Philippe'a (Hilmar Thate) do współpracy z hitlerowską Rzeszą. Ma to doprowadzić do rozłamu między miejscowym duchowieństwem a Watykanem. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ biskup jest zdecydowanym przeciwnikiem nazistów i głoszonych przez nich idei. Na dodatek w proteście przeciwko okupacji zamyka się w klasztorze. Ksiądz Kremer jest nadzorowany przez młodego hitlerowca, Gebhardta (August Diehl), który był kiedyś katolickim klerykiem, a teraz, jeśli nie wykona zadania, grozi mu przeniesienie do obozów śmierci na Wschodzie. Ponieważ do Kremera nie przemawiają argumenty teologiczne, esesman zastrasza go, grożąc śmiercią jego bliskich oraz innych księży.
Opis dystrybutora:
Dziewiąty Dzień” przedstawia poważny dylemat moralny; główny bohater walczy z tym, co niemiecki teolog Dietrich Bonhoeffer - stracony przez nazistów - nazwał „kosztowną łaską". Wymizerowana twarz i zgarbiona sylwetka Matthesa wyraża zarówno bunt, jak i klęskę: to człowiek, który ostatnimi siłami stara się zachować trzeźwość sądu i ludzkość, człowiek, który widział piekło, ale wciąż wierzy w niebo. I pomimo, że film jest wypełniony dysputami teologicznymi, wciąż wyczuwa się napięcie dotyczące życia doczesnego oraz śmierci. Film składa się z wielu drastycznych scen horroru obozu koncentracyjnego: m.in. z ponurego aktu ukrzyżowania polskiego księdza (razem z umieszczeniem ciernistej korony wykonanej z drutu kolczastego). Z drugiej jednak strony, „Dziewiąty Dzień” zawiera również najpiękniejsze opisy kapłaństwa, jakie kiedykolwiek zostały przedstawione, np. grupę umęczonych księży koncelebrujących Mszę Świętą w jednym z bloków obozu w Dachau i wykorzystujących do Eucharystii ukryte skórki chleba.
*
-
1 -
2 -
1 -
0
4 plików
699,6 MB