Download: Dobronocka 2010-12-06.mp3
Poznaj siebie i postaw na swoim
W życiu proponuje nam się gotowe schematy rozwiązań i sformułowane przez kogoś zasady. Jak mamy decydować o własnym życiu, jeśli sami nie wiemy, co jest dla nas ważne?
Urszula Molęda, podróżniczka i terapeutka, autorka książki "W poszukiwaniu siebie" powiedziała, że często wygodnym rozwiązaniem jest dla nas wyznawać wartości ogółu, kultywować odwieczne tradycje i zgadzać się z innymi bez zadawania pytań.
Takie postępowanie nie wymaga od nas żadnego wysiłku, a gwarantuje akceptację grupy.
– Grupa daje poczucie bezpieczeństwa, ale gdy ktoś się zbyt mocno wyróżnia, grupa może tego nie zaakceptować – powiedziała w "Dobronocce".
Ona sama w młodości zbuntowała się przeciw temu, co narzucały jej rodzina i grupa społeczna. To, kim jest, starała się odkryć kwestionując autorytety, ludzką obłudę, zasady bez zrozumienia ich sensu. – Jeśli nie zgadzamy się z czymś, trzeba pójść za tym, co nam odpowiada, poszukać, kim naprawdę jesteśmy – wyjaśniła.
Jeśli uda nam się poznać i zrozumieć nasze wartości, będziemy w stanie za nimi podążać i budować siebie. A w efekcie podejmować decyzje, które będą zgodne z naszymi przekonaniami. Oczywiście wybory są trudne i trzeba je podejmować ostrożnie, gdyż nasze decyzje mają wpływ także na życie innych ludzi.
- Każdy wybór wiąże się z ryzykiem i konsekwencje tego wyboru trzeba ponieść – podkreśliła. Będziemy z nich zadowoleni, jeśli faktycznie był to nasz wybór. Są też takie sytuacje, gdy nie mamy szans na zmianę. – Wtedy trzeba to zaakceptować, bo inaczej stracimy spokój wewnętrzny – podkreśliła.
Urszula Molęda dodała, że sama wierzy w optymizm, w pogodę ducha, pozytywne podejście do zmian. Jak mówi, kiedy zamykają się jedne drzwi, otwierają się inne. Przydało jej się to, kiedy przerwała studia i wyjechała do Londynu nie znając języka angielskiego. – Nie było łatwo, miałam 50 funtów w kieszeni, ale każdą zmianę traktuję, jako przygodę – wyjaśniła. Kolejne podróże były już łatwiejsze.
Bardzo ważne jej zdaniem jest dawanie młodym ludziom czasu i przestrzeni, by mogli się odnaleźć w życiu. Nawet, jeśli to oznacza przerwę w studiach, wyjazd na drugi koniec świata, to warto, by zrozumieć samego siebie. I by nauczyć się stawiania na swoim.
Co to jest "ścieżka serca"? Jak opanować trudną sztukę stawiania na swoim i czy wolności można mieć za dużo?