Dysk ratunkowy Kaspersky Lab (dalej zwany aplikacją) został zaprojektowany w celu skanowania i leczenia zainfekowanych komputerów opartych na architekturze x86. Aplikacja powinna zostać użyta, jeżeli infekcja nie pozwala na wyleczenie komputera przy użyciu oprogramowania antywirusowego zainstalowanego na komputerze. W przypadku korzystania z tego narzędzia możliwe będzie szybkie wyleczenie komputera, ponieważ szkodliwe programy nie będą mogły przejąć kontroli podczas ładowania systemu operacyjnego.
Procedura uruchamiania dysku ratunkowego Kaspersky Lab
W celu uruchomienia aplikacji:
Ustaw uruchamianie komputera przy użyciu napędu CD/DVD-ROM w BIOS (szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w dokumentacji do płyty głównej Twojego komputera)
Umieść dysk ratunkowy Kaspersky Lab w napędzie CD/DVD.
Uruchom komputer ponownie.
Podczas uruchamiania komputera wykonywane są następujące czynności:
Automatyczne wykrywanie konfiguracji sprzętowej komputera.
Wyszukiwanie systemów plików na dyskach twardych i podłączonych urządzeniach USB. Wykrytym systemom plików przypisywane zostaną kolejne litery począwszy od "C:".
Nazwy przypisane dyskom twardym i urządzeniom wymiennym mogą nie pokrywać się z nazwami przypisanymi im przez system operacyjny.
Znalezienie (lub utworzenie) pliku wymiany. Jeżeli jest to możliwe, użyty zostanie plik wymiany systemu Windows. Jeżeli plik wymiany systemu Windows nie zostanie znaleziony, plik taki (lub pliki na różnych dyskach) zostanie utworzony przez program. Pliki te będą posiadać nazwę kl.swapfile oraz rozmiar 512 MB.
Wybór języka. Język odnosi się do sposobu wyświetlania plików i okien interfejsu aplikacji.
Wyszukanie (lub utworzenie) folderów, w których umieszczone zostaną raporty i kwarantanna. Domyślnie aplikacja użyje folderów produktu Kaspersky Lab zainstalowanego na komputerze (ProgramData/Kaspersky Lab/AVP8 - dla Microsoft Windows Vista, Documents and Settings/All Users/Application Data/Kaspersky Lab/AVP8 - dla wcześniejszych wersji Microsoft Windows). Jeżeli foldery te nie zostaną odnalezione, aplikacja spróbuje je utworzyć. W przypadku korzystania z innego systemu niż Windows, na jednym z dysków utworzony zostanie folder kl.files.
Wykonanie testu podsystemu graficznego w celu określenia rozdzielczości ekranu i wykrycia urządzeń wejściowych. W trakcie tej procedury ekran może migotać.
Załadowanie podsystemu graficznego i uruchomienie dysku ratunkowego Kaspersky Lab.
Jeżeli foldery dla raportów i kwarantanny nie zostaną odnalezione podczas wykonywania czynności z kroku 5, program zaproponuje ich ręczne utworzenie po uruchomieniu aplikacji. Jeżeli nie wskażesz folderów na tym etapie, program poprosi Cię o ich wybranie przy każdej próbie zapisania raportu lub obiektu do kwarantanny.