Download: Egipt - Aleksandria.avi
Aleksandria to drugie pod względem wielkości miasto Egiptu i ma ok. 3,8 mln mieszkańców. Rozciąga się na wybrzeżu o długości prawie 20 kilometrów.
Historia Aleksandrii
Aleksandria, a także Al.-Iskandrija powstała w 332 roku p.n.e. , a jej założycielem był król Aleksander Macedoński.
Miasto to uważał za wielkie centrum kulturalne i polityczne. Po jego śmierci Aleksandria stopniowo rozrastała się i stawała się ważnym ośrodkiem handlowym na trasach pomiędzy Europa a Azją. Natomiast pod względem architektury może śmiało konkurować z Atenami i Rzymem.
Największe znaczenie miał w Aleksandrii rozkwit intelektualny. Tutaj przyjeżdżali najwięksi uczeni, literaci i filozofowie. Słynna biblioteka posiada cenne zbiory. Wielkość i sławę miasta symbolizowała latarnia morska, którą uważano za jeden z siedmiu cudów świata.
Znacznie Rzymu i Aleksandrii stało się niemalże identyczne za czasów rządów Kleopatry. Pod rzymską władzą stała się największym ośrodkiem kulturalnym Morza Śródziemnego. Jednak od IV wieku miasta zaczęło upadać. Nie tylko w konsekwencji głodu, wojen, ale także z tego powodu, iż chrześcijaństwo stało się w Imperium Rzymskim oficjalną religią. Niszczono wówczas wszystkie obiekty niechrześcijańskie. Z pięknego miasta, w którym żyło prawie milion mieszkańców, została tylko wioska rybacka. Większość zabytków zostało zniszczonych.
Dopiero w XIX wieku Pasza Mohammad Ali przywrócił prestiż, połączył z Nilem i wybudował nowe miasto. Aleksandria ponownie stała się miejscem światowego centrum intelektualistów. Z czasem prawie 40 proc. mieszkańców stanowili obcokrajowcy. Trwało to aż do rewolucji Nassera w 1952 roku, bo od tego momentu rozpoczęły się masowe wyjazdy z tego kraju.
Gdzie w Aleksandrii
Wielka szkoda, że we współczesnej Aleksandrii znajdziemy tylko stosunkowo niewielką liczbę słynnych zabytków. Jest jeszcze kilka znanych muzeów, które przypominają czasy rzymskim i greckie.
Jednym z nich jest grecko-rzymskie muzeum, które znajduje się w samym centrum miasta. Można zobaczyć tam 40 tys. artefaktów, które pochodzą z czasów od założenia miasta przez Arabów w 640 roku. Jest tam też 25 miejsc, które ugruntowały wpływ zachodniej kultury.
Historię od starożytności, do lat najnowszych, można zobaczyć w aleksandryjskim Muzeum Narodowym. Królewskie kosztowności ukazują przepastny tryb życia króla Faruga, który słynął z ekstrawagancji.
Duża biblioteka, która była symbolem miasta i posiadała w swoich zbiorach ponad pół miliona tomów, została zastąpiona nową Aleksandryjską biblioteką, wspaniałą budowlą na miarę XXI wieku. Według planów ma być tutaj zgromadzonych 8 mln tomów. Oprócz tego będzie tutaj planetarium, muzeum i sale wystawowe. Ta budowla ma symbolizować swoim kształtem wschód słońca.
W Aleksandrii jest wiele miejsc godnych uwagi. Przykładem może być rzymski amfiteatr, nekropolia, katakumby Kom al-Shuqafa i wiele innych budowli.