Wpływ.księżyca.[1987].Lektor.PL.720p.BDRip.x264.AC3-zakrza201.mkv
-
Bardzo dobre filmy - Chińskie -
Bardzo dobre filmy - Finlandzkie -
Bardzo dobre filmy - Holenderskie -
Bardzo dobre filmy - Indyjskie -
Bardzo dobre filmy - Islandzkie -
Bardzo dobre filmy - Koreańskie -
Bardzo dobre filmy - Libańskie -
Bardzo dobre filmy w swojej klasie -
Carrie (1976) - Lektor PL -
Carrie (1976) polskie napisy -
Chce Mi Się Wyć.Jacek.Skalski.1989.PDTV -
Diabły [Ken Russell 1971] 720p.Lektor PL -
Egzorcysta - The Exorcist - 1973 - Lektor PL -
Emmanuelle (1974) Lektor PL -
FILMY (2020-2029) -
Future Man [2017-2020] - Lektor PL -
Intymność _ Intimacy (2001) Lektor PL -
Klute - Alan J. Pakula (1971) (Lektor PL) -
Kobieta diabeł (Onibaba) polskie napisy -
Kobieta-Diabeł.1964.Wklejone Napisy PL -
Nadzór [Wiesław Saniewski 1983] -
Najciekawsze filmy przyrodnicze -
Ostatnie tango w Paryżu - Lektor PL -
Pieta (2012) Lektor.PL.480p.BRRip.XviD.AC3 -
Rejs - Marek Piwowski (1970) polskie napisy -
Sezon 01 -
Sezon 02 -
Sezon 03 -
Simpsonowie, sezon 02 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 09 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 11 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 12 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 14 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 15 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 16 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 17 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 19 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 20 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 21 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 22 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 23 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 24 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 25 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 26 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 28 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 29 Lektor PL - cały -
Simpsonowie, sezon 30 Lektor PL - cały -
Starożytni Kosmici - najciekawsze odcinki -
Sto najlepszych filmów świata - 2022! -
Titane.2021.Lektor.PL.1080p.BluRay
Oscar za najlepszy scenariusz adaptowany przyznawany jest przez Amerykańską Akademię Filmową od 1928 roku.
Oscar za najlepszy scenariusz oryginalny jest przyznawany przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1940 roku.
Przed 1940 roku Akademia przyznawała nagrodę za najlepszą historię oryginalną (Academy Award for Best Story). W 1940 dodano opisywaną w tym artykule nagrodę na najlepszy scenariusz oryginalny, a w 1957 obie kategorie połączono, tworząc jedną dla najlepszego scenariusza.
Najlepszy Scenariusz Adaptowany
1929: Benjamin Glazer − Siódme niebo
1930: Hanns Kräly − Patriota -
Frances Marion − Szary dom
1931: Howard Estabrook – Cimarron, na podstawie powieści Edny Ferber
1932: Edwin J. Burke – Zła dziewczyna, na podstawie powieści i sztuki Viny Delmar
1933: Victor Heerman, Sarah Y. Mason – Małe kobietki, na podstawie powieści Louisy May Alcott
1934: Robert Riskin – Ich noce, na podstawie opowiadania Samuela Hopkinsa Adamsa
1935: Dudley Nichols – Potępieniec, na podstawie powieści Liama O’Flaherty’ego
1936: Pierre Collings i Sheridan Gibney – Pasteur, na podstawie własnych nowel filmowych
1937: Heinz Herald, Geza Herczeg i Norman Raine – Życie Emila Zoli, na podstawie książki Zola and His Time Matthew Josephsona
1938: Ian Dalrymple, Cecil Lewis, W.P. Lipscomb i George Bernard Shaw – Pigmalion, na podstawie sztuki George’a Bernarda Shawa
1939: Sidney Howard – Przeminęło z wiatrem, na podstawie powieści Margaret Mitchell (przyznana pośmiertnie)
1940: Donald Ogden Stewart – Filadelfijska opowieść, na podstawie sztuki Philipa Barry’ego
Oscar za Najlepszy Scenariusz Oryginalny
1940: Preston Sturges – Wielki McGinty
1941: Sidney Buchman i Seton Miller – Awantura w zaświatach, na podstawie powieści sztuki Niebiosa mogą zaczekać Harry’ego Segalla
1941: Herman J. Mankiewicz, Orson Welles – Obywatel Kane
1942: George Froeschel, James Hilton, Claudine West i Arthur Wimperis – Pani Miniver, na podstawie powieści Jana Struthera
1942: Michael Kanin, Ring Lardner Jr. – Kobieta roku
1943: Philip Epstein, Julius J. Epstein i Howard Koch – Casablanca, na podstawie sztuki Everybody Comes to Rick’s Murraya Burnetta i Joan Alison
1943: Norman Krasna – Księżniczka O’Rourke
1944: Frank Butler i Frank Cavett – Idąc moją drogą, na podstawie noweli filmowej Leo McCareya
1944: Lamar Trotti – Wilson
1945: Charles Brackett i Billy Wilder – Stracony weekend, na podstawie powieści Charlesa Jacksona
1945: Richard Schweizer – Marie-Louise
1946: Robert E. Sherwood – Najlepsze lata naszego życia, na podstawie powieści Glory for Me MacKinlaya Kantora
1946: Muriel Box, Sydney Box – Siódma zasłona
1947: George Seaton – Cud na 34 ulicy, na podstawie powieści Valentine Davies
1947: Sidney Sheldon – Kawaler i nastolatka
1948: John Huston – Skarb Sierra Madre, na podstawie powieści B. Travena
1948: nie przyznano (nagrodę za scenariusz oryginalny i adaptowany połączono jako „nagrodę za najlepszy scenariusz”)
1949: Joseph L. Mankiewicz – List do trzech żon, na podstawie powieści Letter to Five Wives Johna Klempnera
1949: Robert Pirosh – Pole bitwy
1950: Joseph L. Mankiewicz – Wszystko o Ewie, na podstawie krótkiej powieści The Wisdom of Eve Mary Orr
1950: Charles Brackett, D.M. Marshman Jr., Billy Wilder – Bulwar Zachodzącego Słońca
1951: Harry Brown i Michael Wilson – Miejsce pod słońcem, na podstawie powieści Theodore Dreiser i sztuki Patricka Kearneya
1951: Alan Jay Lerner – Amerykanin w Paryżu
1952: Charles Schnee – Piękny i zły, na podstawie powieści Tribute to a Badman Charlesa Bradshawa
1952: T.E.B. Clarke – Szajka z Lawendowego Wzgórza
1953: Daniel Taradash – Stąd do wieczności, na podstawie powieści Jamesa Jonesa
1953: Charles Brackett, Richard Breen, Walter Reisch – Titanic
1954: George Seaton – Dziewczyna z prowincji, na podstawie sztuki Clifforda Odetsa
1954: Budd Schulberg – Na nabrzeżach
1955: Paddy Chayefsky – Marty, na podstawie własnej sztuki telewizyjnej
1955: Sonya Levien, William Ludwig – Przerwana melodia
1956: John Farrow, S.J. Perelman i James Poe – W 80 dni dookoła świata, na podstawie powieści Juliusza Verne’a
1956: Albert Lamorrise – Czerwony balonik
1957: Pierre Boulle, Carl Foreman i Michael Wilson – Most na rzece Kwai, na podstawie powieści Pierre’a Boulle’a
(Uwaga: W czołówce jako scenarzysta widnieje tylko Boulle, ponieważ Foreman i Wilson trafili na „czarną listę Hollywoodu”; Oscara pośmiertnie odebrały ich rodziny w 1984 roku.)
1957: George Wells – Żona modna
1958: Alan Jay Lerner – Gigi, na podstawie powieści Colette
1958: Nathan E. Douglas i Harold Jacob Smith – Ucieczka w kajdanach
1959: Neil Paterson – Miejsce na górze, na podstawie powieści Johna Braine’a
1959: Clarence Greene, Maurice Richlin, Russell Rouse i Stanley Shapiro – Telefon towarzyski
1960: Richard Brooks – Elmer Gantry, na podstawie powieści Sinclaira Lewisa
1960: I.A.L. Diamond i Billy Wilder – Garsoniera
1961: Abby Mann – Wyrok w Norymberdze, na podstawie własnej sztuki telewizyjnej
1961: William Inge – Wiosenna bujność traw
1962: Horton Foote – Zabić drozda, na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Harper Lee
1962: Ennio De Concini, Pietro Germi i Alfredo Giannetti – Rozwód po włosku
1963: John Osborne – Tom Jones, na podstawie powieści Historia życia Toma Jonesa, czyli dzieje podrzutka Henry’ego Fieldinga
1963: James R. Webb – Jak zdobywano Dziki Zachód
1964: Edward Anhalt – Becket, na podstawie sztuki Jeana Anouilha
1964: Peter Stone i Frank Tarloff – Ojciec Wirgiliusz
1965: Robert Bolt – Doktor Żywago, na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Borisa Pasternaka
1965: Frederic Raphael – Darling
1966: Robert Bolt – Oto jest głowa zdrajcy, na podstawie własnej sztuki
1966: Claude Lelouch i Pierre Uytterhoeven – Kobieta i mężczyzna
1967: Stirling Silliphant – W upalną noc, na podstawie powieści Johna Balla
1967: William Rose – Zgadnij, kto przyjdzie na obiad
1968: James Goldman – Lew w zimie, na podstawie własnej sztuki
1968: Mel Brooks – Producenci
1969: Waldo Salt – Nocny kowboj, na podstawie powieści Jamesa Leo Herlihy’ego
1969: William Goldman – Butch Cassidy i Sundance Kid
1970: Ring Lardner Jr. – MASH, na podstawie powieści Richarda Hookera
1970: Francis Ford Coppola i Edmund H. North – Patton
1971: Ernest Tidyman – Francuski łącznik, na podstawie powieści Robina Moore’a
1971: Paddy Chayefsky – Szpital
1972: Mario Puzo i Francis Ford Coppola – Ojciec chrzestny, na podstawie powieści Maria Puzo
1972: Jeremy Larner – Kandydat
1973: William Peter Blatty – Egzorcysta, na podstawie własnej powieści
1973: David S. Ward – Żądło
1974: Francis Ford Coppola i Mario Puzo – Ojciec chrzestny II, na podstawie powieści Ojciec chrzestny Mario Puzo
1974: Robert Towne – Chinatown
1975: Bo Goldman i Lawrence Hauben – Lot nad kukułczym gniazdem, na podstawie powieści Kena Keseya
1975: Frank Pierson – Pieskie popołudnie
1976: William Goldman – Wszyscy ludzie prezydenta, na podstawie książki Wszyscy ludzie prezydenta Carla Bernsteina i Boba Woodwarda
1976: Paddy Chayefsky – Sieć
1977: Alvin Sargent – Julia, na podstawie powieści Pentimento Lillian Hellman
1977: Woody Allen, Marshall Brickman – Annie Hall
1978: Oliver Stone – Midnight Express, na podstawie książki Billy’ego Hayesa i Williama Hoffera
1978: Robert C. Jones, Waldo Salt, Nancy Dowd – Powrót do domu
1979: Robert Benton – Sprawa Kramerów, na podstawie powieści Avery’ego Cormana
1979: Steve Tesich – Uciekać
1980: Alvin Sargent – Zwyczajni ludzie, na podstawie powieści Judith Guest
1980: Bo Goldman – Melvin i Howard
1981: Ernest Thompson – Nad Złotym Stawem, na podstawie własnej sztuki
1981: Colin Welland – Rydwany ognia
1982: Costa-Gavras i Donald E. Stewart – Zaginiony, na podstawie powieści Thomasa Hausera
1982: John Briley – Gandhi
1983: James L. Brooks – Czułe słówka, na podstawie powieści Larry’ego McMurtry’ego
1983: Horton Foote – Pod czułą kontrolą
1984: Peter Shaffer – Amadeusz, na podstawie własnej sztuki
1984: Robert Benton – Miejsca w sercu
1985: Kurt Luedtke – Pożegnanie z Afryką, na podstawie wspomnień Isaka Dinesena, książki Errola Trzebińskiego Silence Will Speak oraz Judith Thurman Isak Dinesen: The Life of a Storyteller, a także Karen Blixen "Pożegnanie z Afryką", "Cienie na trawie" i "Listy z Afryki" (książka)
1985: William Kelley, Earl Wallace, Pamela Wallace – Świadek
1986: Ruth Prawer Jhabvala – Pokój z widokiem, na podstawie powieści Edwarda Morgana Forstera
1986: Woody Allen – Hannah i jej siostry
1987: Bernardo Bertolucci, Mark Peploe – Ostatni cesarz, na podstawie autobiografii Puyi
1987: John Patrick Shanley – Wpływ księżyca
1988: Christopher Hampton – Niebezpieczne związki, na podstawie powieści Pierre’a Choderlosa de Laclos i własnej adaptacji teatralnej
1988: Ronald Bass, Barry Morrow – Rain Man
1989: Alfred Uhry – Wożąc panią Daisy, na podstawie własnej sztuki
1989: Tom Schulman – Stowarzyszenie Umarłych Poetów
1990: Michael Blake – Tańczący z wilkami, na podstawie własnej powieści
1990: Bruce Joel Rubin – Uwierz w ducha
1991: Ted Tally – Milczenie owiec, na podstawie powieści Thomasa Harrisa
1991: Callie Khouri – Thelma i Louise
1992: Ruth Prawer Jhabvala – Powrót do Howards End, na podstawie powieści Edwarda Morgana Forstera
1992: Neil Jordan – Gra pozorów
1993: Steven Zaillian – Lista Schindlera, na podstawie powieści Thomasa Keneally’ego
1993: Jane Campion – Fortepian
1994: Eric Roth – Forrest Gump, na podstawie powieści Winstona Grooma
1994: Quentin Tarantino, Roger Avary – Pulp Fiction
1995: Emma Thompson – Rozważna i romantyczna, na podstawie powieści Jane Austen
1995: Christopher McQuarrie – Podejrzani
1996: Billy Bob Thornton – Blizny przeszłości, na podstawie własnej sztuki
1996: Joel i Ethan Coen – Fargo
1997: Curtis Hanson i Brian Helgeland – Tajemnice Los Angeles, na podstawie powieści Jamesa Ellroya
1997: Ben Affleck, Matt Damon – Buntownik z wyboru
1998: Bill Condon – Bogowie i potwory, na podstawie powieści Christophera Brama Ojciec Frankensteina
1998: Marc Norman, Tom Stoppard – Zakochany Szekspir
1999: John Irving – Wbrew regułom, na podstawie własnej powieści Regulamin tłoczni win
1999: Alan Ball – American Beauty
2000: Stephen Gaghan – Traffic, na podstawie serialu telewizyjnego
2000: Cameron Crowe - U progu sławy
2001: Akiva Goldsman – Piękny umysł, na podstawie biografii Sylvii Nasar
2001: Julian Fellowes – Gosford Park
2002: Ronald Harwood – Pianista, na podstawie wspomnień Władysława Szpilmana
2002: Pedro Almodóvar – Porozmawiaj z nią
2003: Fran Walsh, Philippa Boyens i Peter Jackson – Władca Pierścieni: Powrót króla, na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena
2003: Sofia Coppola – Między słowami
2004: Alexander Payne i Jim Taylor – Bezdroża, na podstawie powieści Rexa Picketta
2004: Pierre Bismuth, Michel Gondry, Charlie Kaufman – Zakochany bez pamięci
2005: Larry McMurtry i Diana Ossana – Tajemnica Brokeback Mountain, na podstawie opowiadania E. Annie Proulx
2005: Paul Haggis, Bobby Moresco – Miasto gniewu
2006: William Monahan – Infiltracja, na podstawie scenariusza filmu Infernal Affairs: Piekielna gra
2006: Michael Arndt – Mała miss
2007: Joel i Ethan Coenowie – To nie jest kraj dla starych ludzi, na podstawie powieści Cormaca McCarthy’ego
2007: Diablo Cody (właściwie Brook Busey) – Juno
2008: Simon Beaufoy – Slumdog. Milioner z ulicy, na podstawie powieści Vikasa Swarupa
2008: Dustin Lance Black – Obywatel Milk
2009: Geoffrey Fletcher – Hej, skarbie, na podstawie powieści Push Sapphire’y
2009: Mark Boal – The Hurt Locker. W pułapce wojny
2010: Aaron Sorkin – The Social Network, na podstawie książki Miliarderzy z przypadku Bena Mezricha
2010: David Seidler – Jak zostać królem
2011: Alexander Payne, Nat Faxon i Jim Rash – Spadkobiercy, na podstawie powieści Kaui Hart Hennings
2011: Woody Allen – O północy w Paryżu
2012: Chris Terrio – Operacja Argo, na podstawie książki The Master of Disguise Tony’ego Mendeza
2012: Quentin Tarantino – Django
2013: John Ridley – Zniewolony. 12 Years a Slave, na podstawie wspomnień Solomona Northupa
2013: Spike Jonze – Ona
2014: Graham Moore – Gra tajemnic, na podstawie książki Alan Turing: The Enigma Andrew Hodgesa
2014: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr., Armando Bo – Birdman
2015: Adam McKay i Charles Randolph – Big Short, na podstawie książki Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady Michael Lewisa
2015: Tom McCarthy, Josh Singer – Spotlight
2016: Barry Jenkins i Tarell Alvin McCraney – Moonlight, na podstawie powieści In Moonlight Black Boys Look Blue Tarella Alvina McCraneya
2016: Kenneth Lonergan – Manchester by the Sea
2017: James Ivory – Tamte dni, tamte noce, na podstawie powieści Call Me by Your Name André Acimana
2017: Jordan Peele – Uciekaj!
2018: Spike Lee, Charlie Wachtel, David Rabinowitz i Kevin Willmott – Czarne bractwo. BlacKkKlansman, na podstawie powieści BlacKkKlansman Rona Stallwortha
2018: Peter Farrelly, Brian Currie, Nick Vallelonga – Green Book
2019: Taika Waititi – Jojo Rabbit, na podstawie powieści Caging Skies Christine Leunens
2019: Bong Joon-ho, Han Jin Won – Parasite
2020: Christopher Hampton i Florian Zeller – Ojciec, na podstawie sztuki Le Père autorstwa Floriana Zellera
2020: Emerald Fennell – Obiecująca. Młoda. Kobieta.
2021: Sian Heder – CODA, na podstawie scenariusza filmu Rozumiemy się bez słów autorstwa Victorii Bedos, Thomasa Bidegaina, Stanislasa Carré de Malberga i Érika Lartigau
2021: Kenneth Branagh – Belfast
2022: Dan Kwan, Daniel Scheinert - Wszystko wszędzie naraz
2022: Sarah Polley - Głosy kobiet - Women Talking
2023: Cord Jefferson - Amerykańska fikcja
2023: Justine Triet, Arthur Harari - Anatomia upadku