Cuda Wszechświata_Posłańcy E04 720p [HD].avi
-
01 Nancy Astor -
02 Nancy Astor -
03 Sir Joseph Bazalgette -
04 Sir Joseph Bazalgette -
05 David Ben-Gurion -
06 David Ben-Gurion -
07 Henry Cavendish -
08 Henry Cavendish -
09 Noël Coward -
10 Noël Coward -
11 Kathleen Ferrier -
12 Kathleen Ferrier -
13 Benjamin Franklin -
14 Benjamin Franklin -
15 Sigmund Freud -
16 Sigmund Freud -
17 Jimi Hendrix -
18 Jimi Hendrix -
19 Boris Karloff -
20 Boris Karloff -
21 Vivien Leigh -
22 Vivien Leigh -
23 Ada Lovelace -
24 Ada Lovelace -
25 Karl Marx -
26 Karl Marx -
27 Wolfgang Amadeus Mozart -
28 Wolfgang Amadeus Mozart -
29 Florence Nightingale -
30 Florence Nightingale -
31 George Orwell -
32 George Orwell -
33 George Bernard Shaw -
34 George Bernard Shaw -
35 Vincent van Gogh -
36 Vincent van Gogh -
37 Oscar Wilde -
38 Oscar Wilde -
39 Émile Zola -
40 Émile Zola -
A Phrase a Minute_1_50 mp3 -
A Pocketfulof Words_1_25 mp3 -
angielski dla dolara -
Angielski dla Dolar'a -
Better speaking_1_25 mp3 -
Blue Plaque_1_40 mp3 -
Buzzwords_1_40 mp3 -
Filmy2015 -
SNOOP DOGG -
Wiz Khalifa - Rolling Papers (2011)
Co roku tysiące kaszalotów przybywa na wyspy Pacyfiku leżące w strefie tropikalnej, by się tu rozmnażać. Ciepłe wody stanowią dla potomstwa doskonałe miejsce na żłobek. W tydzień po urodzeniu młode ważą już ponad tonę. Kolejne sześć lat spędzą u boku matki. W tych rejonach mogą czuć się bezpiecznie - z dala od jedynych drapieżników atakujących kaszaloty, orek. Tzw. oceaniczne pustkowie południowego Pacyfiku to rozległa, bezwietrzna kraina, dorównująca wielkością Australii. Tutejsze wody należą do najczystszych na świecie. Lecz w tej błękitnej i czystej głębi prawie nie występuje plankton - podstawowy pokarm morski. Jednocześnie w tej części Oceanu Spokojnego istnieją prawdziwe oazy życia. To m.in. oddalone o ponad tysiąc dwieście kilometrów od wybrzeży Ameryki Południowej Wyspy Galapagos.
Ponad 60 procent złowionych na całym świecie ryb pochodzi z Oceanu Spokojnego. Niestety, jego wody nie są dostatecznie chronione. Stan Pacyfiku może w każdej chwili gwałtownie się pogorszyć. Jeśli zachodzące w południowej części zbiornika zmiany nie będą kontrolowane, mogą one doprowadzić do globalnego kryzysu. Niektórzy z mieszkańców Pacyfiku przeżywali już trudne chwile. W XX w., wskutek masowych łowów, populacja humbaków zmalała aż o 90 procent. Na szczęście w ostatnich latach ich liczba ponownie zwiększyła się z 5 do 60 tysięcy. Wody u wybrzeży wyspy Tonga to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie można obserwować te olbrzymy z tak bliskiej odległości.
Pacyfik jest najgłębszym oceanem świata. W południowej części akwenu znajdują się tysiące atoli. Ich wielkość i kształt są pochodną początkowej postaci wulkanu. Niektóre są okrągłe, a ich pierścienie zamknięte, inne zostały zdeformowane przez prądy oceaniczne i trzęsienia ziemi. Atole mogą rozciągać się na wielkiej powierzchni. Stanowi to świadectwo istnienia w przeszłości wielkich i potężnych wulkanów.
Wokół wysp południowego Pacyfiku, leżących pośród bezkresnego błękitu, występują rzadko spotykane organizmy. Również skrawki lądu wypiętrzone w tutejszych wodach tętnią życiem. W jednym z najczystszych obszarów oceanicznych na świecie króluje nieokiełznana natura. Żaden inny ocean nie wpłynął w tak istotny sposób na życie i rozwój tak wielu cywilizacji i tak licznych gatunków zwierząt. Na Oceanie Spokojnym spotkać można m.in.: słonie morskie, pingwiny krótkoczube, czy też lwy morskie galapagoskie. Małą wyspę Metoma należącą do republiki Vanuatu zamieszkuje zaś największy na świecie lądowy skorupiak - krab palmowy. Większość zwierząt żyjących pośród oceanicznych wysp to gatunki endemiczne.
W południowej części Pacyfiku leżą najbardziej odosobnione wyspy na świecie. Niektóre od najbliższego stałego lądu dzieli ponad sześć tysięcy kilometrów. Mimo to, wszystkie one zostały skolonizowane. Najpierw przez rośliny i zwierzęta, a następnie przez ludzi. Wielu pionierów, którym udało się dotrzeć do wysp wysuniętych najdalej na wschód, wyruszyło z zachodniego zakątka Pacyfiku. Dla większości z nich celem i ostatnim punktem wyprawy stała się Nowa Gwinea. Jest to największa tropikalna wyspa na świecie, zamieszkana przez różnorodne gatunki zwierząt. Niektóre z nich są wyjątkowo efektowne, np. cudowronka złotogrzbieta - rajski ptak, słynący z okazałego upierzenia.
Stworzenia żyjące na odległych wyspach w południowej części Pacyfiku z czasem wyewoluowały do wyjątkowo osobliwych postaci. Sporą część z nich spotkać można na Nowej Gwinei. Jest to największa tropikalna wyspa świata. W tamtejszych trudno dostępnych lasach żyje wiele gatunków zwierząt dopiero niedawno odkrytych przez badaczy z Zachodu. Przemieszczając się na południe i wschód Pacyfiku, ku odleglejszym wyspom, można spotkać jeszcze bardziej niezwykłe osobniki. W tym odcinku poznajemy wyjątkowe gatunki, które występują na lądzie i w wodach wokół Nowej Kaledonii, Wysp Salomona, Nowej Zelandii, Stephens Island czy Wyspy Wielkanocnej.