Arturo Pérez-Reverte - Oblężenie.djvu
-
1948 - Skarb Sierra Madre -
1950 - Asfaltowa dżungla -
1958 - Młode lwy -
1965 - Morituri -
1970 - Babcia -
1970 - Złoto dla zuchwałych -
1972 - Jeremiah Johnson -
1978 - Coma -
1981 - Ragtime -
1988 - Niebezpieczne związki -
1988 - Stracone lata -
1991 - Kafka -
1992 - Kraina wód -
1992 - Królowie Mambo -
1994 - Żyć! -
1995 - Upadłe anioły -
1996 - Angielski pacjent -
1996 - Sposób na Szekspira -
1997 - Oskar i Lucinda -
1997 - Zagubiona autostrada -
1998 - Hazardziści -
1998 - Paran daemun -
1999 - Cedry pod śniegiem -
1999 - Prochy Angeli -
2000 - Rącze konie -
2001 - Kraina wiecznego szczęścia -
2002 - Biały oleander -
2003 - Piętno -
2003 - Wyścig z czasem -
2012 - 7 dni w Hawanie -
2012 - Polowanie -
2012 - Wesele w Sorrento -
2012 - Whisky dla aniołów -
2013 - Kobieta w klatce -
2013 - Nocny pociąg do Lizbony -
2014 - Eliza Graves -
2014 - Tokarev -
Boys Like Girls -
Cate Blanchett -
Cee Lo Green -
Deftones -
Delilah -
Girls Aloud -
John Travolta -
Kid Rock -
Pitbull -
PŁYTA DNIA -
Stooshe -
Tom Jones -
TOP PAŹDZIERNIK 2012
David J. Lieberman - Postaw na swoim
Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego zestawu strategii psychologicznych wynik każdego spotkania będzie dla ciebie przewidywalny, a rozmowa potoczy się po twojej myśli. W poradniku są przedstawione mechanizmy rządzące ludzką psychiką i nie są to sztuczki, które raz działają, a raz nie. Te taktyki pozwolą ci przejrzeć, przechytrzyć i wymanewrować w pole każdego, kogo zechcesz. Zawsze i wszędzie. Sprawią też, że inni będą robili to, co zechcesz.
Biyi Bandele - Chłopak z Birmy
Zima roku 1944. Przed paroma miesiącami w rodzinnym afrykańskim miasteczku Ali Banan uczył się fachu kowala. Teraz z karabinem przemierza Birmę. Jest żołnierzem armii brytyjskiej. Ma czternaście lat. Jego drużyna operuje w dżungli, daleko za linią frontu – na zdradzieckim terytorium, w którym równie łatwo o kulę japońskiego snajpera jak o chorobę. Walczący na obcym kontynencie półżywi z wyczerpania afrykańscy żołnierze nie tracą jednak ducha. To powieść o ludziach, którzy stworzyli legendę czinditów: walczącej w Indiach wielonarodowej brytyjskiej formacji specjalnej. Na żywy opis jej straszliwych zmagań składają się szaleństwo, poświęcenie i czarny humor. A także wzruszająca historia chłopaka, który przeżył to wszystko, by stać się mężczyzną. Biyi Bandele, obwołany literackim geniuszem, jest powieściopisarzem, dramaturgiem, scenarzystą i reżyserem. Urodził się w 1967 roku w Kafanchanie w Nigerii; od 1990 roku mieszka w Londynie. Jego ojciec uczestniczył w kampanii birmańskiej.
Bilard o wpół do dziesiątej jest obrachunkiem z niedawną przeszłością Niemiec. Autor ukazuje historię kilku pokoleń niemieckiej rodziny na przestrzeni osiemdziesięciu lat, zawartą we wspomnieniach bohaterów książki. Podkreśla destrukcyjny wpływ wojny na moralność społeczeństwa i stawia problem odpowiedzialności jednostki za wojenne zbrodnie. Książka zawiera również akcenty oskarżycielskie pod adresem tych, którzy, tak w przeszłości jak i w warunkach ekonomicznej prosperity, nie potrafią dostrzec przyczyn swoich tragedii.
Wacław Gołembowicz - Uczeni w anegdocie
Biografie uczonych są na ogół suche i podobne do siebie: daty najważniejszych wydarzeń życiowych, wykształcenie, kariera naukowa, osiągnięcia. Z indywidualności uczonego, z jego życia osobistego w tego rodzaju biografii nie pozostaje ani śladu. (...) Praca niniejsza postawiła sobie za cel właśnie pokazanie ludzkiego, codziennego oblicza uczonych-przyrodników. Dziwny jedynie może się wydać sposób, w jaki autor zamierza to uczynić, mianowicie przez opowiadanie anegdot o uczonych, podpatrywanie ich śmiesznostek i słabostek. Nie zapominajmy jednak, że jak powiada pewien włoski pisarz, śmiech bardziej zbliża ludzi niż wszelkie słowa.
Maria Gutkowska-Rychlewska - Historia ubiorów
Ta książka owszem, ma swoje lata, nie jest tak ładna i kolorowa jak wydawane współczesne, ale poziom przygotowania, szczegółowość informacji, drobiazgowość opracowania - to są cechy, których dzisiejsi autorzy mogliby się uczyć na przykładzie tej książki. Opracowanie obejmuje historię strojów od prehistorii aż do wielkiej rewolucji przemysłowej i wpływie, jaki miała na tkactwo i przemysł włókienniczy. Do tego ilustracje doskonale dobrane do tekstu, ułatwiające zrozumienie czasem nieczytelnego dla laika żargonu krawieckiego - i, kompletna rzadkość, przykładowe wykroje ubrań z różnych epok zamieszczone jako dodatek.
Fiodor Dostojewski - Wspomnienia z domu umarłych
"Wspomnienia z domu umarłych" Dostojewskiego jest to powieść, która powstała na podstawie pobytu na zesłaniu (w latach 1850-54) samego autora tego dzieła. Książkę oceniam dosyć pozytywnie, silne wrażenie wywarły na mnie opisy zachowań zesłańców, tchną one realizmem. Książka zmusza czytelnika do głębszego zastanowienia się nad materią poruszanych spraw. Jedynym minusem jest pasywność książki, brak szybkiej akcji, mała ilość dialogów. W powieści możemy odnalezć wiele dramatycznych historii ludzkich.
Artthur Miller - Obecność
Arthur Miller był też autorem kilku serii wysoko cenionych opowiadań, w których prezentuje to samo głębokie spojrzenie, humanizm i empatię, jakie stanowią znak firmowy jego znakomitych dramatów. "Obecność" to zbiór ostatnich opowiadań pisarza, publikowanych w "The New Yorker", "Harper's" i "Esquire". Znajdziemy tu niezapomnianą serię portretów postaci odmienionych przez to, czego nie da się wypowiedzieć. "Obecność", prezentująca zwierzenia i subtelność artysty w godnej podziwu jesieni jego życia, jest darem, który z radością powitają fani twórczości Millera, a także czytelnicy współczesnej prozy.