livedvd-amd64-installer-2007.0.7z.005
-
- █ [ LEKTOR ] FILMY 1080 [MKV] -
- █ [ LEKTOR ] FILMY 720 [AVI] -
▦ TRINE 3 [PC] -
■ WOLFENSTEIN THE OLD BLOOD [PC] -
▦DARK SOULS III [PC] -
■RESIDENT EVIL 7 [PC] -
99 Levels To Hell -
American Beauty [Original Score] -
Amnesia -
Antique Bakery -
BASE Jumping Pro Edition -
Darkest Dungeon -
Dead Pixels -
Diablo 2 LoD PL -
Diablo II + LoD + mody i patche -
Elektryka - Poradniki, pytanie, odpowiedzi -
Endless Space - Gold Edition -
FL Studio Producer Edition 20.7.2 -
Immune [Wczesny Dostęp] -
Koncerty -
lektury -
Leon.zawodowiec (1994) 720p Lektor PL -
Life is Feudal Your Own [Wczesny Dostęp] -
MATEMATYKA -
mp3 -
New World Order (2002) -
Ojciec Chrzestny 3 -
PILLARS OF ETERNITY [PC] -
Prison Architect -
PROGRAMY 2021 -
Pulp Fiction -
Pulp fiction (1994) -
Rocket League -
Room 13 -
Sky Break [Wczesny Dostęp] -
Stronghold 2 Steam Edition -
Stronghold Crusader + Extreme HD (ENG) -
Sukitte Ii na yo -
Tajemnicza Wyspa -
The Binding of Isaac - Afterbirth -
The Forest Alpha [Wczesny Dostęp] -
The Witch (2015) -
Titan Quest + dodatek Immortal Throne PL -
Universe Sandbox 2 -
Valhalla Hills -
WATCH DOGS 2 [PC] -
WAY OF THE SAMURAI 4 [PC] -
Wiwek - FOK (EP) (2013) -
Xfer Records Serum -
YuzuEA-4176
Instalacja
O wyjątkowości Gentoo świadczy już sam proces instalacji. Polega on na niskopoziomowej konfiguracji wszystkich elementów systemu. Wybieramy więc podstawowe narzędzia systemowe np. program logujący, cron czy też jądro (w Gentoo mamy ich kilka do wyboru), a następnie instalujemy potrzebne oprogramowanie, czy to przez kompilację ze źródeł, czy przez instalację dostarczonych pakietów binarnych. Instalacja trwa długo, jednak czas ten nie jest zmarnowany, gdyż Gentoo pozwala nam zbudować system dobrze dopasowany do naszych wymagań. Do dyspozycji użytkownika jest również oparty na GNOME, eksperymentalny instalator graficzny GLI (Gentoo Linux Installer). W zawiłościach niskopoziomowego procesu instalacji pomoże nam doskonały przewodnik użytkownika (również po polsku).
Portage
Sercem Gentoo jest Portage - potężne narzędzie, dzięki któremu bezproblemowo zainstalujemy każdy program (nawet w kilku wersjach dzięki mechanizmowi slotów!) wraz z jego zależnościami. Możemy ustawić znaczniki USE, które pozwalają na wybór opcji instalacyjnych danej aplikacji oraz znaczniki kompilatora służące do optymalizacji pod wybraną architekturę. Instalacja aplikacji odbywa się w sposób wysoce zautomatyzowany, gdyż emerge sam ściąga wybrany ebuild z repozytorium online, rozpakowuje go, konfiguruje, kompiluje i instaluje, a znaczniki USE i znaczniki kompilatora (a także inne opcje systemowe) możemy ustawić globalnie w pliku /etc/make.conf. Portage zapewnia również ciągłą aktualność - nie trzeba czekać na wydanie najnowszej wersji programu dla naszego systemu. Wszystkie źródła znajdują się Portage. Co ważne, w Gentoo sami możemy wybrać wersję danej paczki i zdecydować czy chcemy korzystać z gałęzi stabilnej czy niestabilnej. Portage to także ogrom oprogramowania (w tym gry, sterowniki do sprzętu, itp.).
Konfigurowalność
Gentoo, dzięki swojej elastyczności i konfigurowalności, daje nam możliwość zainstalowania systemu dostosowanego do naszych potrzeb i naszej architektury (wydajność jest tu bardziej skutkiem ubocznym, niż celem samym w sobie). Wymaga to jednak posiadania pewnej wiedzy o GNU/Linuksie, a także czytania (ze zrozumieniem) dokumentacji, przeglądania forum i "grzebania" w plikach konfiguracyjnych (w systemie nie ma tekstowych ani graficznych konfiguratorów). Nie obędzie się również bez poświęcenia zasobów systemu (głównie procesora i pamięci RAM) na częstą kompilację oprogramowania. Przy obecnych komputerach aktualizacja systemu nie przeszkadza jednak w korzystaniu z niego w środowisku graficznym. Gentoo nie jest dystrybucją dla każdego. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i bycia świadomym tego co robimy i co chcemy uzyskać. Po pewnym czasie odwdzięcza nam się jednak wygodą zarządzania oprogramowaniem i prostą aktualizacją. Dobrze postawione Gentoo działa długo, jest to więc dobry wybór dla cierpliwych, świadomych i (wbrew pozorom) leniwych użytkowników komputerów ;-)