Amelie Nothomb.zip
-
Acid Drinkers -
Agnes -
Andain -
Andrew Bird -
Angie Stone -
Bat For Lashes -
Belle épine -
Boys Like Girls -
Bridgit Mendler -
Cee Lo Green -
Cher Lloyd -
Coheed and Cambria -
Deftones -
Delilah -
Donna Tartt - The Secret History -
ebooki po polsku (2) -
ebooki po polsku (3) -
ebooki po polsku (4) -
Ellie Goulding -
Florence And The Machine -
Girls Aloud -
Heather Headley -
Herman Hesse - Gra szklanych paciorków -
Joe Bonamassa -
John Travolta -
Kauwboy -
Kid Rock -
Klasyka literatury polskiej -
Kulman pojat -
Kurt Vonnegut - Breakfast of Champions -
Lecrae -
Masha i medved -
Meksyk -
No Regret -
PACZKI -
Papa Roach -
Pitbull -
PŁYTA DNIA -
POLSKIE DEBIUTY 2011 -
Rosja, Białoruś -
Rumunia, Mołdawia -
Shiny Toy Guns -
Sly & the Family Stone -
Stone Sour -
Stooshe -
Szwecja -
Three Days Grace -
Tom Jones -
Tragically Hip, The -
Węgry
Franz Kafka - Przemiana
Bohaterem tego utworu jest Gregor Samsa, który pewnego dnia budzi się przemieniony w dużego, potwornego robaka. Mimo wszystko, przerażony tym, że zaspał do pracy, chce żyć normalnie. Niestety, trud okazuje się daremny, gdyż nie jest nawet w stanie podnieść się z łóżka. Traci więc pracę; rodzina trzyma go zamkniętego w pokoju, dbając o to, aby nikt nie dowiedział się o tym wszystkim. Pod wpływem przeistoczenia tego bohatera zmienia się również jego rodzina. Jej członkowie są zmuszeni do tego, by wziąć na swoje barki trud zarabiania na życie, który dotychczas był im obcy, bowiem to Gregor pracował na całą rodzinę. Metamorfoza bohatera, która totalnie odizolowała go od świata, doprowadziła w końcu do jego śmierci ku uldze rodziny, która miała go już dość. Utwór można odczytać jako obraz naszych czasów, czasów alienacji człowieka, kiedy więzi międzyludzkie mają charakter rzeczowy, kiedy człowiek dla człowieka staje się przedmiotem, nie liczy się jako osoba. Opowiadanie jest również interpretowane jako protest przeciwko prowadzącemu do wyobcowania stylowi życia.
Giuseppe Tomasi di Lampedusa - Lampart
Urok tej powieści polega nie tyle na przejmującej lekcji historii, której udziela Czytelnikowi Lampedusa, ile przede wszystkim na przekazaniu swoistego, urzekającego sposobu widzenia ludzi, miejsc i rzeczy. Jest w tym i żal za minionym bezpowrotnie czasem, i ostra, realistyczna ocena przeszłości, swoisty humor i urzekająca ironia.
James Leo Herlihy - Nocny kowboj
Joe Buck chłopak pozbawiony opieki rodziny, nie mający oparcia w środowisku, wyrusza z prowincjonalnego miasta amerykańskiego na podbój Nowego Jorku, gdzie - jak się spodziewa - dzięki swej męskiej urodzie zrobi karierę i majątek. Lecz "najwyższe miasto świata" przynosi mu same klęski i rozczarowania. Joe spotyka bowiem na swojej drodze ludzi równie samotnych i zdemoralizowanych jak on, ludzi, których społeczeństwo przez brak zainteresowania dla losów jednostki spycha na margines i skazuje na degradację. Bo w amerykańskim systemie społecznym "nie ma błogosławieństwa dla samotnych".
Robert Crais - W pogoni za ciemnością
Kolejny thriller mistrza gatunku z serii, której bohaterem jest detektyw Elvis Cole. Podczas pożaru w Los Angeles policja znajduje w jednym z domów ciało ze zmasakrowaną głową. Mężczyzna ma na kolanach album z fotografiami wielu zamordowanych kobiet. To niejaki Lionel Bennet, oskarżony niegdyś o morderstwo i uniewinniony dzięki dowodom, znalezionym przez Cole'a. Czy Bennet był seryjnym mordercą, a Cole nieświadomym wspólnikiem zbrodniarza? Szybka akcja, świetne dialogi, klimat noir.
Iris Murdoch - Dzwon
"Dzwon" - studium dwóch całkowicie odmiennych sposobów podejścia do moralności i religii - uznawany jest za najlepszą powieść Iris Murdoch. Spokojne, pracowite i pobożne życie ekscentrycznej wspólnoty religijnej żyjącej z dala od świata zakłóca drobny incydent. Przyjazd lekkomyślnej i lekceważącej zasady żony jednego z rezydentów wspólnoty burzy pozorny ład. W miarę upływu czasu sprawy komplikują się coraz bardziej, na jaw wychodzą coraz to nowe tajemnice... Osią znakomicie skonstruowanej fabuły jest instalacja dzwonu w stojącym na uboczu Opactwie, z którym związana jest mroczna średniowieczna legenda. Czy to możliwe, by ta legenda wywarła wpływ na współczesnych? Iris Murdoch brawurowo łączy w tej powieści realizm, fantastykę i grozę, z równym mistrzostwem kreując tak sceny komiczne, jak i wzruszające.
Moses Isegawa - Kroniki abisyńskie
"Kroniki abisyńskie" to debiut literacki autora, którego krytycy porównują do Márqueza, Rushdiego i Allende. Powieść jest barwną sagą rodzinną, która przenosi czytelnika w serce Afryki, do Ugandy lat 60., 70. i 80. — czasów wojen domowych, rządów despotycznych tyranów Obote i Amina, przewrotów politycznych i rzezi. Miejsce akcji nasuwa porównania z głośnym "Hebanem" Kapuścińskiego. Tytułowa Abisynia to „kraina otchłani". Główny bohater w kolejnych odsłonach poznaje nienawiść, okrucieństwo, smak zemsty, miłość i cierpienie — najpierw jako chłopiec we własnej rodzinie i wiosce, potem jako dojrzewający młodzieniec w katolickim seminarium, wreszcie jako dorosły mężczyzna w stolicy kraju Kampali. Stopniowo uczy się sztuki przetrwania. "Kroniki abisyńskie" to kipiąca emocjami powieść autobiograficzna. Autor porusza w niej wiele tematów, pisze m.in. o katolicyzmie, wierzeniach ludowych, inicjacji seksualnej, obrzezaniu, poligamii, AIDS, korupcji, samotnych kobietach wychowujących dzieci i mądrych starcach przepowiadających koniec świata. Oczami Mugeziego przyglądamy się bogactwu codziennego ugandyjskiego życia.
Janet Fitch - Biały oleander
Astrid jest wychowywana przez matkę, piękną poetkę o nieco bulwersujących przekonaniach. Są nierozłączne aż do dnia, kiedy Ingrid morduje swego byłego kochanka i zostaje skazana na dożywotnie więzienie. Astrid rozpoczyna życie w Los Angeles jako jedno z tysięcy zastępczych dzieci. Żeglując po falach nowej rzeczywistości, trafia do wielu domów zastępczych, z których każdy jest osobnym wszechświatem i każdy kryje jakieś tajemnice. Po dramatycznych przeżyciach Astrid odnajduje wreszcie wewnętrzną siłę i niewzruszone przekonanie o własnej wartości. Okaleczona psychicznie i fizycznie ,wygrywa jednak walkę o swoje miejsce w świecie. Najbardziej oryginalna i przekonująca powieść o relacjach między matką a córką.
Erich Segal - Ostatni akord
Dawni kochankowie spotykają się ponownie. Przed osiemnastu laty jako młodzi lekarze wyjechali razem do Etiopii w ramach akcji pomocy Médecine Internationale. Ich namiętny romans zakończył się tragicznie. Kiedy postrzelony przez partyzantów Matthew, długo nie odzyskując przytomności, przebywał w szpitalu, Silvia zniknęła bez jakichkolwiek wyjaśnień...
Knut Hamsun - Marzyciele
Telegrafista Rolandsen, bohater powieści "Marzyciele" - człowiek targany wielkimi namiętnościami, kapryśny wynalazca, kochliwy artysta nie stroniący od bitki i kieliszka - to wspaniała postać z galerii Hamsunowskich ekscentryków, naznaczonych odrobiną szaleństwa. Jego fantazja, wewnętrzna energia i uczuciowość są zbyt intensywne, by mogły zostać zrozumiane i docenione przez społeczność rybackiej osady, w której przyszło mu żyć. Każda z otaczających Rolandsena osób nosi w sobie jednak jakąś tajemnicę, czeka, cierpi i marzy. Czy wśród tych wszystkich tęsknot i niedomówień telegrafista odnajdzie drogę do serca ukochanej kobiety?
Sorj Chalandon - Powrót do Killybegs
Tyrone Meehan wcale nie pragnął życia, jakie zgotował mu los. Od najmłodszych lat zamierzał walczyć o wolność swego kraju, Irlandii. Będąc chłopcem, obserwował życie codzienne Belfastu: zamachy, płonące domy, masowe aresztowania, akcje odwetowe za ataki i ataki za akcje odwetowe. Podobnie jak wielu jego kolegów, kilkakrotnie trafił do więzienia. Pewnego dnia, podczas operacji, w zamieszaniu i dymie bomb strzela do przyjaciela, myśląc, że to Anglik. Przerażony, niezdolny do wyjawienia tego faktu komukolwiek, Tyron zachowuje tajemnicę dla siebie. Zamiast winowajcy, zostaje bohaterem. Niestety Anglicy widzieli całą scenę i znają prawdę. Szantażem wymuszają na Meehanie zdradę. W jaki sposób dowie się o tym IRA? Czy Tyrone zapłaci życiem za ten nieszczęśliwy zbieg okoliczności? Powieść nagrodzona Grand Prix du Roman de l'Académie française