Gimnastyka umysłu czyli relaks dla zabieganych.doc
-
■Wszystko z motylami -
►firanki zazdrostki -
►firanki zazdrostki(1) -
►firanki zazdrostki(2) -
►firanki zazdrostki(3) -
►firanki zazdrostki(4) -
►firanki zazdrostki(5) -
►firanki zazdrostki(6) -
►firanki zazdrostki(7) -
►poduszki -
CHOINKI -
DLA DZIECI -
dla dzieci(1) -
Firanki i zazdrostki -
firany zazdroski -
GRY I ZABAWY -
Gry i zabawy dla dzieci i młodzieży -
GRY I ZABAWY Z DZIEĆMI -
jak zadziwić przedszkolaka -
Joga - materiały -
JUŻ WIEM. POTRAFIĘ! -
Karty pracy -
łamigłówki -
narzuty,koce,poduszki -
narzuty,koce,poduszki(1) -
Ozdoby okienne -
PEP-R 1 -
PEP-R 2 -
podręczniki szkoła podstawowa klasa 3 trzecia -
PODUSZKI -
Poduszki, narzuty - wzory -
RELAKSACJA i techniki relaksacyjne -
Roman Trześniowski -
RYSOWANIE BEZ ODRYWANIA RĘKI -
SZYDEŁKOWE MOTYLE - wzory -
Śpiewniki -
techniki plastyczne -
terapia ręki -
Terapia zajęciowa -
TP -
wychowanie fizyczne -
wzory serwety na drutach -
zabawy dydaktyczne -
zabawy dydaktyczne(1) -
zabawy integrujące grupę -
zabawy paluszkowe -
zabawy relaksacyjne -
zabawy różne -
ZAZDROSTKI -
ZAZDROSTKI NOWE
Relaksacja - czym jest?
Relaksacja osiągana podczas medytacji może mieć wiele poziomów.
Może to być relaksacja układu mięśniowego - najbardziej podstawowa, kiedy to odczuwamy, że nasze mięśnie są ciężkie. Poczucie ciężaru mięśni odpowiada stanowi rozluźnienia - jest to najbardziej podstawowa i wstępna relaksacja.
Dalszym krokiem może być to relaksacja układu wegetatywnego (np. narządów trawiennych), kiedy odczuwamy fizyczne ciepło w rożnych częściach ciała. O ile odczucie ciężaru było wyrazem rozluźnienia układu motorycznego (relaksacja mięśni), to odczucie ciepła wiąże się z rozluźnieniem układu wegetatywnego (relaksacja psychofizyczna) - mięśni poszczególnych organów wewnętrznych, które nie są bezpośrednio zarządzane świadomą wolą.
Kolejnym stopniem jest relaksacja emocjonalna, kiedy osiągamy łatwość w wywoływaniu w wyobraźni przyjemnych wyobrażeń i obrazów. Po rozluźnieniu mięśni, uspokojeniu oddechu, odczuciu ogólnej ciepłoty w ciele (lub lokalnie w wybranych partiach) zazwyczaj łatwo przychodzi nam rozluźnianie się (uwalnianie od napięć) poprzez wyobrażanie sobie jakichś przyjemnych scenerii natury.
Możemy np. wyobrażać sobie, że leżymy na plaży i słyszymy szum fal, wygrzewamy się do słońca, dotykamy całym ciałem przyjemnego, ciepłego piasku itd. Możemy wyobrażać sobie piękno lasu i śpiew leśnych ptaków itp.
Istotne jest to, że obrazy w naszej wyobraźni mogą pogłębiać poziom naszego rozluźnienia. Wewnętrzne obrazy bardzo silnie wpływają na nasze emocje i tego typu rozluźnianie się podczas wyobrażania sobie przyjemnych scenerii mają silne działanie terapeutyczne. Dlatego relaksacja emocjonalna jest znacznie łatwiejsza dzięki zastosowaniu gry wyobraźni.
Następnie możemy osiągnąć relaksację mentalną i rozluźnienia napięć ego - kiedy czujemy się w pełni jednością - z innymi ludźmi, życiem i całym Kosmosem. W zasadzie relaksacja mentalna jest już to właściwa medytacja. O ile zatem rozluźnianie mięśni poprzez odczuwanie ich ciężaru, rozluźnianie napięć wegetatywnych poprzez odczuwanie ciepła w ciele, czy rozluźnianie się emocjonalne poprzez pracę z wyobraźnią jest to w zasadzie relaksacja, to rozluźnianie napięć mentalnych jest przejściem do kolejnej fazy - od relaksacji do medytacji.
Przykładem tego typu relaksacji mentalnej jest medytacja uważności. Są to te techniki medytacji, które nie polegają na pracy z koncentracją, ale na samym skupianiu się na stanie wewnętrznej przytomności i obecności. Kiedy np. przez jakiś czas koncentrujemy się na jakimś punkcie, a potem pozostawiamy stan skupienia, ale już bez żadnego konkretnego punktu, na którym by się ono osadzało, to jest to właśnie relaksacja mentalna, lub inaczej - medytacja uważności. Należy ten stan utrzymywać przez jakiś czas - np. początkowo przez kilka minut. Z czasem staje się to coraz łatwiejsze.