ALCOCHOL 120% 2.0.2.3931 PL FULL.rar
-
## ŻYCZENIA WIELKANOCNE -
ABBYY FineReader 9.0 Pro [Multi] [Full] -
Android -
Android AutoMapa 7.2.13 POLSKA - EUROPA 2207 -
Benvista PhotoZoom Pro 8.1.0 Repack -
Compression_and_Backup -
DAEMON.Tools.Lite.v10.3.0.152.cracked -
Dokumenty -
Dzwonki na telefon Mp3 -
Forscan starsze wersje -
Galeria -
generaldawid -
KARTKI SWIATECZNE NOWE -
Microsoft Office 2019 PL -
Microsoft Office 2019 PL(1) -
Office 2016 PL -
Office 2019 -
Office 2019 Pl z dodatkami -
Office 2019 Pro Plus PL -
Programy -
PROGS -
Religijne -
SDProg wersja PC -
Święta Wielkanocne -
TomTom ANDROID -
Wielkanoc ◘◘◘♦☺ -
Win Pro 10 1607 -
Win Pro 10_1607.1 64BIT Polski -
WINDOWS 10 -
Windows 10(1) -
ZPIERWSZEJ STRONY
|
............" .... .
◕◕═════♣♣═════◕◕ *
A w mokry poniedziałek,
niech na Tobie sucha nitka nie zostanie.
Wesołego Alleluja!
◕◕═════♣♣═════◕◕ ***
◕◕═════♣♣═════◕◕ ***
Moc spełnionych marzeń ...
… A w poniedziałek dużo wody ... to dla zdrowia i urody ….
◕◕═════♣♣═════◕◕ ***
Moc spełnionych marzeń
.............
..............
Pierwszy dzień wiosny
O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej). Daty i godziny początku wiosny astronomicznej podaje tabelka na górze strony.
Astronomiczna wiosna kończy się letnim przesileniem (najdłuższym dniem roku) 20/21 czerwca. Ostatni dzień wiosny kalendarzowej to 21 czerwca, 22 czerwca - rozpoczyna się kalendarzowe lato.
Tradycje, obrzędy, zwyczaje
Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - bogate w obrzędy powitania wiosny. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Także malowanie jajek, czy śmigus-dyngus utożsamiane dzisiaj z Wielkanocą związane są z obrzędami Słowian. Jajko było symbolem życia, a oblewanie wodą symbolizowało pozimowe oczyszczenie i w pewnym sensie dawało sygnał "skończyła się zima, już można szaleć".
Z najnowszych zwyczajów związanych z przywitaniem pierwszego dnia wiosny należy wymienić urywanie się uczniów i studentów z zajęć, czyli wagary, które z reguły w ten jeden dzień w roku są tolerowane przez nauczycieli i opiekunów..........
................
........................
~~*~~*~~
Powołując do życia istnienia winien wiedzieć Stwórca wszechmogący,
że się zdarzą takie stworzenia żyć ni umrzeć sił nie mające. ~~
Dlatego oddał życie Jezusa w ręce katów bezdusznych przed wiekiem
po to by pokazać światu, że był Bogiem ale i człowiekiem! ~
~~*~~*~~
~~*~~*~~
............
psonia
W czasie świąt Wielkiej Nocy jajka są malowane i ozdabiane (pisanki).
Zwyczaj ich dekorowania znany był już w starożytności. Najstarsze przykłady liczą ponad 5.000 lat. Są to pisanki z Asyrii, nieco późniejsze pochodzą z Egiptu, Persji, Rzymu i Chin. Kolorowo pomalowanymi jajkami Chińczycy obdarowywali się wraz z nadejściem wiosny.
W starożytnym Egipcie motywem zdobniczym jajek były skarabeusze z dwoma postaciami ludzkimi. W Kairze na jajkach uwieczniano wizerunki sławnych mężów. W Sudanie zamieszczane były cytaty z Koranu. Skorupki chińskich pisanek pokryte były misternymi miniaturami przedstawiającymi kwiaty wiśni, chryzantem, ptaków. Australijscy Aborygeni rzeźbili jaja strusie, traktując je jako świętość.
Do Europy zwyczaj zdobienia jaj przynieśli prawdopodobnie Persowie.
Ukraińskie pisanki
Jajka zdobiono w celach magicznych. W ludowych wierzeniach zwyczaj ten uważany był za jeden z warunków zapewnienia ciągłości świata.
W motywach zdobniczych ukryta była bogata symbolika: elementy solarne odwoływały się do takich wartości jak odrodzenie i wieczność, figury geometryczne były znakiem nieskończoności. Sama praktyka dekorowania skorupki miała spotęgować cudowne własności jajka.
Nie tylko w ornamentyce, ale i w barwach znajduje się wiele symboli: czerwień i biel oddają cześć domowym duchom opiekuńczym, a czerń i biel – duchom ziemi. Zieleń nawiązuje do odrodzenia przyrody i miłości, która wraz z rodzinnym szczęściem ukryta jest w brązie.
Dominującą barwą pisanek w kulturze chrześcijańskiej była czerwień. Na czerwono barwili jaja chrześcijanie pierwszych wieków w Armenii, w Austrii do I wojny światowej wyłącznie czerwone były wielkanocne jajka, a w kościele prawosławnym to do dziś tradycyjny kolor pisanki. Zwyczaj ten wiąże się z legendą dotyczącą zmartwychwstania Chrystusa:
Maria Magdalena, która pierwsza ujrzała Chrystusa zmartwychwstałego, pobiegła do domu. Zauważyła, że jajka w jej gospodarstwie zabarwiły się na czerwono. Podzieliła się nimi z apostołami, do których udała się z wiadomością.
Na pamiątkę zmartwychwstania kolor czerwony stał się symbolem zwycięstwa, radości i dobrych wiadomości. Dlatego ludowa tradycja chrześcijańska przypisywała szczególne znaczenie rumuńskiemu przysłowiu: kiedy zabraknie czerwonego jajka, to nastąpi koniec świata.
Jajami norymberskimi ze względu na kształt i miejsce produkcji nazywano pierwsze kieszonkowe zegarki.
Najdroższymi jajkami są jaja carskie ze złota, zdobione kamieniami szlachetnymi, projektowane i wykonywane dla rodziny cara Aleksandra III Romanowa w pracowni nadwornego złotnika Petera Carla Fabergé.