-
4 -
2513 -
37 -
8
2567 plików
746,04 GB
Czy droga od in vitro do klonowania jest urojeniem? In vitro jest dziedziną medycyny reprodukcyjnej, początkiem ingerencji w sferę prokreacji i zastąpienia jej reprodukcją. Kresem tej drogi jest klonowanie. Klonowanie jest prostą i logiczną konsekwencją ogólnej linii myślenia i działania – zastąpienia aktu płciowego mężczyzny i kobiety – technologią. Czy rzeczywiście sądzimy, że człowiek "wyprodukowany" w laboratorium nie byłby istotą ludzką, posiadającą ludzką godność niezależnie od sposobu, w jaki został powołany do istnienia? Byłby tylko przedmiotem a nie osobą? Oczywiście, że nie. Nie ma wątpliwości, że istota ludzka pozostaje nią bez względu na okoliczności in vitro, czy klonowania. Powody sprzeciwu wobec klonowania są inne i o nich mowa w tym odcinku.
film dokumentalny
Bioetyczny detektyw
„Sieć intryg”, czyli o tworzeniu dziecka-lekarstwa
Odcinek zrealizowany na kanwie powieści Kena McClure, brytyjskiego mikrobiologa, lekarza i naukowca z Edynburga, autora cennych publikacji w prestiżowym "Nature" i pisarza poczytnych thrillerów. Wątek powieści dotyczy produkcji klonu potrzebnego dla pobrania z niego tkanki, organu dla innego człowieka. Pytanie brzmi: czy do tego potrzebne jest klonowanie? Odpowiedź będzie złożona: i tak, i nie. Na pewno, w niektórych wypadkach, klonowanie jest tutaj konieczne – bo, inaczej się nie da. Ale w przypadku niektórych tkanek, czy organów wystarczy wyprodukowanie dziecka drogą in vitro. To właśnie jest produkcja dziecka – lekarstwa. Pierwsze dziecko-lekarstwo urodziło się w 2000 r. w USA. Adam Nash miał posłużyć do leczenia swojej 6-letniej siostry Molly ze schorzeniem Fanconiego. Kolejne w Belgii w 2005 r., a potem przyszło dziecko poczęte drogą in vitro, urodzone z wyselekcjonowanego zarodka po to, aby było lekarstwem dla starszej siostry…
film dokumentalny
Bioetyczny detektyw
Ten film powstał w obliczu dyskusji nasilających się wokół problematyki bioetycznej. Etyk ks. prof. Paweł Bortkiewicz, śledząc rewolucje naukowe dokonujące się w medycynie, porządkuje pojęcia i argumenty w bioetycznej dyskusji. Film prowokuje do myślenia. Żyjemy w epoce, w której coraz częściej słyszymy o klonowaniu ludzi, seryjnej produkcji ludzkich narządów (jako części zamiennych), a także o eutanazji, in vitro, eugenice. Charakterystyczne jest to, że obrońcom życia bardzo często oponenci zarzucają, że ich poglądy wynikają wyłącznie z ich wiary, co nie jest prawdą, gdyż za ich stanowiskiem przemawiają argumenty racjonalne. W filmie systematyzuje je ks. prof. Paweł Bortkiewicz, który wciela się w rolę bioetycznego detektywa. Jak zaznacza, akcja rozgrywa się na pograniczu biotechnologii i biomedycyny, prawa, etyki, ekonomii i polityki.
film dokumentalny
Bioetyczny detektyw
"Ciało obce", czyli przemysł turystyki medycznej
W tym odcinku Bioetyczny Detektyw nawiązuje do powieści Robina Cooka „Ciało obce” dotyczącej turystyki medycznej. Pokazuje ona dysproporcję między tanią medycyną w Indiach a drogą w Stanach. W tle powieści pojawia się temat reprodukcji in vitro. Laurie poddaje się stymulacji hormonalnej. Jack udaje się wraz z nią do Indii, aby w stosownym czasie dokonać zapłodnienia. W powieści jest to przypadek wpisany w dramaturgię zdarzeń turystyki medycznej. W rzeczywistości to jedno z głównych działań turystyki medycznej w Indiach. Ludzie podejmują turystykę medyczną, nie tyle po to by wstawiać sobie endoprotezy czy zastawki. Turystyka medyczna obejmuje w ogromnej mierze przemysł in vitro.
film dokumentalny
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB