-
111 -
260 -
71 -
28
746 plików
88,23 GB
Na przełomie kwietnia i maja 2006 roku, podczas jednego z najbardziej niebezpiecznych sezonów wspinaczkowych, Discovery Channel nakręciło dokument relacjonujący jedną z wypraw na Mount Everest. Stosując zaawansowaną technikę filmowania, w tym wideografię wysokościową oraz kamery zamontowane na kaskach Szerpów, w sześciu odcinkach pokazano zmagania ludzi dążących do zdobycia najwyższej góry na Ziemi.
Premiera serii odbyła się 4 kwietnia 2007 roku o godz. 21.00 na kanale Discovery Channel.
Wyprawę zorganizował i poprowadził jeden z najbardziej doświadczonych himalaistów - Russell Brice. Sześcioodcinkowa seria "Everest: Przekraczając granice" dokumentuje przygotowania do zdobycia najwyższej góry na Ziemi przez grupę ludzi o bardzo zróżnicowanych życiorysach. Jednym z bohaterów programu jest Nowozelandczyk Mark Inglis. Jest pierwszym w historii człowiekiem z amputowanymi obiema nogami, który zdobył szczyt. Mark stracił nogi 24 lata temu podczas wspinaczki na Mount Cook w Nowej Zelandii.
Serię "Everest: Przekraczając granice" kręciła 17-osobowa ekipa, która podążała za grupą 11 alpinistów, prowadzonych przez trzech profesjonalnych przewodników kierowanych przez Nowozelandczyka, Russella Brice'a. Widzowie będą mogli sami przekonać się jak ciężka była dla uczestników wyprawy walka z ich własnymi słabościami, z niedoskonałościami organizmu i własną psychiką. Bohaterami są m.in. strażak z Los Angeles, który po raz dugi próbuje się wspiąć na szczyt (po tym jak zastawił dom i sprzedał ukochanego Harleya by wziąć udział w wyprawie), lekarz pogotowia ratunkowego z Oregonu (dla niego jest to pierwsza próba) oraz pochodzący z Danii, chory na astmę założyciel grupy Iron Man, który stara się zdobyć szczyt bez dodatkowego tlenu.
Dzięki szczerym rozmowom prowadzonym przez uczestników widzowie mogą zrozumieć jak niebezpieczna była wyprawa i jakie stanowiła wyzwanie dla członków ekipy. Wspinaczka na Mount Everest może się skończyć odmrożeniami, obrzękiem mózgu, hipotermią, atakiem serca i halucynacjami. Na wysokości powyżej 8000 metrów temperatura wynosi zazwyczaj minus 40 stopni Celsjusza, zawartość tlenu w powietrzu jest o 70 proc. niższa niż na obszarach położonych na poziomie morza. Ekstremalna wysokość powoduje, że organizm nie trawi i zaczyna spalać własne mięśnie w poszukiwaniu energii. Alpiniści godzą się jednak na to tylko dlatego, że pragną choć raz, choć przez chwilę zaczerpnąć powietrze na Dachu Świata.
Oglądając serię "Everest: Przekraczając granice" możemy zaobserwować i zrozumieć jak na człowieka wpływa duża wysokość, ekstremalne zimno i... sama góra.
wiecej TU
- sortuj według:
-
0 -
0 -
4 -
0
4 plików
1,91 GB