-
8563 -
3015 -
2230 -
18827
33541 plików
2615,55 GB
Występowali w nim m.in. Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Kazimierz Rudzki, Jan Pietrzak, Piotr Fronczewski, Jan Tadeusz Stanisławski, Wojciech Pszoniak, Krystyna Janda, Ryszard Marek Groński, teksty pisali także m.in. Agnieszka Osiecka i Daniel Passent. Wprawdzie w początku XXI wieku kabaret jest głównie związany z Janem Pietrzakiem, to w początkowej fazie (lata 1970) ton nadawali mu poeci i satyrycy: Jonasz Kofta i Adam Kreczmar. Pietrzak występował w skeczach, najchętniej grał postacie robotników przyozdobione w berecik z antenką.
W latach PRLu kabaret Pod Egidą był rodzajem wentyla politycznego, jednym z nielicznych miejsc w Warszawie, gdzie w sposób mniej lub bardziej otwarty istniał kabaret polityczny. Dzięki temu władze mogły dowieść, że w Polsce jest kabaret polityczny. Na prapremierach z udziałem cenzorów bawili się cenzorzy i publika. Siedzibą kabaretu w latach 1967-75 był pałacyk Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy ulicy Chmielnej (dawnej Rutkowskiego) 5. W kawiarence, do której schodziło się w dół, można było wysłuchać m.in. monologów na podstawie felietonów Janusza Głowackiego
W 1980 roku 43 filmowców i dziennikarzy napisało apel do władz PRL o zaostrzenie polityki kulturalnej, w którym krytykują Kabaret pod Egidą, że "wyszydza podstawowe wartości socjalizmu i prowadzi nie przebierającą w środkach agitację antyradziecką."
Od października 2007 roku Kabaret pod Egida ma siedzibę w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie.
- sortuj według:
-
0 -
0 -
12 -
5
17 plików
196,18 MB