ELZA Z AFRYKAŃSKIEGO BUSZU.1966.DVDRip-XViD.AC3 - LEKTOR PL.avi
-
- ▉ PREMIERY FILMOWE -
- ▉ PREMIERY FILMOWE(1) -
- █ [ LEKTOR ] FILMY 720 [MKV] -
- ██ [ LEKTOR ] FILMY 1080p [MKV] -
� FILMY HITY 2012-2013 -
-!-▨ DRACULA 5 [PC] -
# BATMAN # -
~Filmy 2014 -
≈ Top Gear S21 Lektor PL -
▰ FILMY NOWE 2014 -
▰ 1000 LAT PO ZIEMI -
▰ WYŚCIG -
▶01◀FILMY2013 ◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆ -
►01◄FILMY 2013▼ ▱▱▱▱▱▱▱▱▱▱ -
►Filmy 2012 -
██ FILMY™2014 w Jednym ██ -
12 rund -
13 Dzielnica 2 -
2011 -
2012 Koniec Swiata -
300 -
Akcja -
American Pie -
American Pie 2 -
American Pie 3 -
American Pie 4 -
American Pie 5(1) -
ANDROID GRY nowe -
BluRay 4 -
BluRay 4(1) -
BluRay 5 -
BluRay 6 -
BluRay 7 -
BluRay 8 -
Chomifan -
Dodatki do Chomika -
FILM -
Filmowe-Kolekcje -
Filmy -
Filmy Blu-Ray 11 -
GTA IV chomikuj -
h -
NAVIGACJA -
Need for speed - Most wanted -
Nero -
Paczki Tapet(1) -
pc 2 -
Power Rangers Furia Dżungli PL -
Symulator Farmy -
Symulator Farmy 2013 PL chomikuj
Tytuł oryginalny: Born Free Gatunek: Dramat, Familijny, Przygodowy Produkcja: USA, Wielka Brytania
George Adamson (Bill Travers), starszy łowczy w Kenii, zostaje zaatakowany przez lwicę. Musi zastrzelić rozjuszone zwierzę. Troje lwiąt, które osierociła samica, George zabiera do domu. Jego żona Joy (Virginia McKenna) postanawia zaopiekować się nimi do czasu, aż staną się samodzielne. Tymczasem komisarz okręgowy Kendall (Geoffrey Keen) uznaje to za przesadną ekstrawagancję i radzi swojemu podwładnemu, by sprzedał zwierzęta do zoo. Jednak Joy, która bardzo się przywiązała do najmniejszej samiczki, nazywanej Elzą, postanawia ją zatrzymać. Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej książki Joy Adamson, w której autorka opisała swoje przeżycia z długoletniego pobytu w Kenii. Dwa Oscary - za muzykę oraz za piosenkę "Born Free".
Autor: Józef Czapski Tytuł : Na nieludzkiej ziemi Język : polski Kategoria: literatura faktu Czas nagrania: 603:52 min.
Na książkę składają się trzy prace Autora: Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi i Prawda o Katyniu. O Wspomnieniach starobielskich pisał w Roku myśliwego Czesław Miłosz: "Jakie trwałe owocowanie tego człowieka, jak wiele dokonał. I to jego świadectwo o zamordowanych i w imieniu zamordowanych zostaje na zawsze, nie tak jak dzieła sztuki, co do których nigdy nie jest to pewne, ale jako nieustraszony zapis okropnej prawdy". Makabryczne realia obozów sowieckich lat 1939-1942 i gehenna więźniów opisane zostały przez Józefa Czapskiego niezwykle kunsztownym językiem, w którym czuje się żywy udział jego malarskiej wyobraźni. Ten wręcz miejscami wysublimowany styl łączy się z przenikliwą analizą fenomenu gułagów sowieckich i precyzją, na dnie której odnajdujemy niezwykłe poczucie odpowiedzialności za współwięźniów. Czapski zdawał sobie sprawę, że jego opis stanowić będzie może jedyne źródło informacji dla opinii publicznej i rodzin kolegów z obozów. W książce zamieszczone są unikalne fotografie ze zbiorów Autora. Na nieludzkiej ziemi wpisuje się, wraz z Innym światem Herlinga-Grudzińskiego i Archipelagiem Gułag Sołżenicyna, we wstrząsający kanon świadectw hekatomby cierpień, jakie zgotowała światu komunistyczna utopia realizowana z niewyobrażalnym okrucieństwem przez sowiecki aparat przemocy i ucisku.
Audycja dokumentalna Mirosława Sochackiego poświęcona mjr Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. ”Łupaszko”, w setną rocznicę urodzin.
Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. “Łupaszka” (ur. 12 marca 1910 w Stryju, stracony 8 lutego 1951 w więzieniu mokotowskim w Warszawie) – major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Uczestnik walk z Niemcami w 1939. Dowódca 5 Wileńskiej Brygady AK. W kwietniu lub maju 1943 r. znalazł się w bezpośredniej dyspozycji Komendy Okręgu Wileńskiego AK, która pod koniec sierpnia tego roku oddelegowała go na dowódcę do pierwszego oddziału partyzanckiego AK na Wileńszczyźnie dowodzonego wcześniej przez ppor. Antoniego Burzyńskiego ps. “Kmicic”. 26 sierpnia, podczas uzgadniania szczegółów dotyczącej wspólnej akcji oddziału “Kmicica” i brygady Markowa Woroszyłowa na Miadzioł, w bazie sowieckiej partyzantki doszło do rozbrojenia i aresztowania sztabu “Kmicica”. Por. Burzyński został zamordowany, a jego partyzantów przesłuchano i podzielono na trzy grupy. Jedną, 50-osobową rozstrzelano. Na przełomie września i października 1943 r. oddział por. Szendzielarza liczył już ok. 100 ludzi. Przyjął on nazwę 5 Wileńskiej Brygady AK, zwanej też nieoficjalnie “Brygadą Śmierci”. Brygada operowała na terenie na płn.-wsch. od Wilna. Prowadziła ona walki zarówno z Niemcami i ich litewskimi sojusznikami oraz partyzantką sowiecką. 25 stycznia uczestniczył w rozmowach we wsi Swejginie między przedstawicielami Okręgu Wileńskiego AK i niemieckich władz wojskowych. W okresie powojennym niektórzy emigracyjni publicyści (a także komuniści w kraju) oskarżali go o kolaborację z Niemcami oraz o bycie agentem anglosaskiego imperializmu. Na początku kwietnia 1944 r., po odprawie w komendzie Okręgu, został przypadkowo aresztowany u swojej teściowej przez Litwinów, którzy przekazali go władzom niemieckim. Niemcy zaproponowali mu wówczas zaprzestanie walk i wspólną akcję przeciwko sowieckiej partyzantce, a w zamian dostawy uzbrojenia. Por. Szendzielarz odmówił, zasłaniając się brakiem pełnomocnictw do czynienia tego typu ustaleń. Pod koniec kwietnia został zwolniony, najprawdopodobniej przez samych Niemców, którzy potraktowali ten gest jako akt dobrej woli wobec komendy Okręgu, mając nadzieję na nawiązanie ponownych kontaktów. Z tych względów relacje “Łupaszki” z nazistami budzą kontrowersje. Trzeba jednak brać poprawkę na fakt, że największym wrogiem dla państwa niemieckiego nie była już Armia Krajowa tylko Armia Czerwona, której oddziały dywersyjne znajdujące się na Wileńszczyźnie prowadziły taką samą wojnę z Niemcami jak i AK.
"Żołnierze wyklęci. Jerzy Wożniak" cz. 1/3 Przeklęty czas Scenariusz i realizacja Sławomir Górski Gatunek: Dokumentalny Produkcja: Polska
Film dokumentalny poświęcony postaci Jerzego Woźniaka, żołnierza AK i WiN, lekarza skazanego na karę śmierci i długoletnie więzienie za działalność w podziemiu antykomunistycznym. W trzyodcinkowym dokumencie historycznym, pod tytułem „Żołnierze wyklęci. Jerzy Woźniak”, poznajemy pasjonują historię żołnierza AK i ostatniego żyjącego kuriera Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość.” As polskiego wywiadu, z Anglii do Polski przerzuca ściśle tajną i zaszyfrowaną informację dotyczącą planów rozpoczęcia III Wojny Światowej. Po udanej akcji czekał na powrót do Londynu, marzył o kontynuacji studiów medycznych z ukochaną u boku… Tymczasem Polskę miażdżył aparat sowieckiego reżimu. Na prośbę dowództwa „Jacek” zostaje. Podczas jednej z kolejnych akcji, „wsypany” i aresztowany przez tajne służby NKWD – UB zostaje osadzony w lochach więzień aparatu bezpieki. Skazany na karę śmierci w tzw. „procesie kiblowym“. Odliczał dni do wyroku… Pan Woźniak twierdzi, że przeżył cudem. Jak wspomina swoje doświadczenia i czas po amnestii, były minister ds. Kombatantów w rządzie Jerzego Buzka, który przyczynił się do degradacji około 55 tysięcy (!) uprawnień kombatanckich funkcjonariuszom Urzędu Bezpieczeństwa.
Tytuł oryginalny: Eyjafjallojökull Gatunek: Komedia Produkcja: Francja
Dwójka rozwodników Alan i Valerie wybierają się do Grecji na ślub swojej córki. Jednak plany krzyżuje im erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjallajöku. Nie mogąc polecieć samolotem, decydują się na wspólną podróż...
Tytuł oryginalny: Gates to Paradise Gatunek: Dramat Produkcja: Jugosławia, Wielka Brytania Rreżyseria: Andrzej Wajda
Film jest adaptacją opowiadania Jerzego Andrzejewskiego Bramy Raju. Akcja filmu rozgrywa się w średniowiecznej Francji. W 1212 roku Jakub (John Fordyce) doznaje wizji, na podstawie której dochodzi do wniosku, że tylko niewinne dzieci mogą brać udział w zdobyciu Jerozolimy. Spowiednikiem uczestników przygotowywanej dziecięcej krucjaty jest powracający z Jerozolimy mnich (Lionel Stander). Motywy młodych krzyżowców często nie mają charakteru religijnego: Alexander (Mathieu Carrière) i Bianka (Pauline Challoner) kierują się w decyzjach miłością do Jakuba, a nie powołaniem religijnym. Angielsko-Jugosłowiańska produkcja była drugim filmem Wajdy zrealizowanym poza Polską. Film zachowuje homoseksualne wątki utworu Andrzejewskiego. Ówczesna cenzura w Polsce nie dopuściła do emisji filmu w kraju. Niemiecka cenzura skróciła film z 90 minut do 78. W takiej wersji był on prezentowany w telewizji niemieckiej. W Polsce film pozostaje nadal nieznanym dziełem Andrzeja Wajdy!!!!! Warto więc zobaczyć chociaż tę skróconą wersję.
Tytuł oryginalny: Una Noche Gatunek: Dramat Produkcja: Kuba, USA, Wielka Brytania
Raul (Dariel Arrechaga) mieszka w Hawanie. Jednym z jego największych marzeń jest wyjazd do Miami. Sytuacja życiowa Raula komplikuje się, kiedy zostaje oskarżony o napaść. Jedynym rozwiązaniem problemu jest ucieczka. Chłopak zwraca się do swojego przyjaciela, Elio (Javier Núñez Florián), aby pomógł mu pokonać 90 mil przez ocean. Elio musi wybrać: pomóc przyjacielowi czy chronić własną siostrę. Obaj muszą dokonać wyborów, które na zawsze zmienią ich życia.
"Żołnierze wyklęci. Jerzy Wożniak" cz. 2/3 Palec Boży Scenariusz i realizacja Sławomir Górski Gatunek: Dokumentalny Produkcja: Polska
Film dokumentalny poświęcony postaci Jerzego Woźniaka, żołnierza AK i WiN, lekarza skazanego na karę śmierci i długoletnie więzienie za działalność w podziemu antykomunistycznym. W trzyodcinkowym dokumencie historycznym, pod tytułem „Żołnierze wyklęci. Jerzy Woźniak”, poznajemy pasjonują historię żołnierza AK i ostatniego żyjącego kuriera Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość.” As polskiego wywiadu, z Anglii do Polski przerzuca ściśle tajną i zaszyfrowaną informację dotyczącą planów rozpoczęcia III Wojny Światowej. Po udanej akcji czekał na powrót do Londynu, marzył o kontynuacji studiów medycznych z ukochaną u boku… Tymczasem Polskę miażdżył aparat sowieckiego reżimu. Na prośbę dowództwa „Jacek” zostaje. Podczas jednej z kolejnych akcji, „wsypany” i aresztowany przez tajne służby NKWD – UB zostaje osadzony w lochach więzień aparatu bezpieki. Skazany na karę śmierci w tzw. „procesie kiblowym“. Odliczał dni do wyroku… Pan Woźniak twierdzi, że przeżył cudem. Jak wspomina swoje doświadczenia i czas po amnestii, były minister ds. Kombatantów w rządzie Jerzego Buzka, który przyczynił się do degradacji około 55 tysięcy (!) uprawnień kombatanckich funkcjonariuszom Urzędu Bezpieczeństwa.
Autor: Jerzy Ślaski Tytuł : Żołnierze wyklęci Język : polski Kategoria: Historia, polityka
„Dziś po upływie przeszło pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi kraniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej żołnierskiej godności” (Jerzy Ślaski). Opowieść o działającym na Lubelszczyźnie zgrupowaniu „Orlika”, które po zakończeniu działań wojennych podjęło zbrojną walkę przeciw sowietyzacji Polski. Epopeja oddziału „Orlika” pokazana została na szerszym tle działań zbrojnych toczonych po wojnie przez podziemie niepodległościowe.
"Żołnierze wyklęci. Jerzy Wożniak" cz. 3/3 Przywrócić prawdę Scenariusz i realizacja Sławomir Górski Gatunek: Dokumentalny Produkcja: Polska
Film dokumentalny poświęcony postaci Jerzego Woźniaka, żołnierza AK i WiN, lekarza skazanego na karę śmierci i długoletnie więzienie za działalność w podziemu antykomunistycznym. W trzyodcinkowym dokumencie historycznym, pod tytułem „Żołnierze wyklęci. Jerzy Woźniak”, poznajemy pasjonują historię żołnierza AK i ostatniego żyjącego kuriera Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość.” As polskiego wywiadu, z Anglii do Polski przerzuca ściśle tajną i zaszyfrowaną informację dotyczącą planów rozpoczęcia III Wojny Światowej. Po udanej akcji czekał na powrót do Londynu, marzył o kontynuacji studiów medycznych z ukochaną u boku… Tymczasem Polskę miażdżył aparat sowieckiego reżimu. Na prośbę dowództwa „Jacek” zostaje. Podczas jednej z kolejnych akcji, „wsypany” i aresztowany przez tajne służby NKWD – UB zostaje osadzony w lochach więzień aparatu bezpieki. Skazany na karę śmierci w tzw. „procesie kiblowym“. Odliczał dni do wyroku… Pan Woźniak twierdzi, że przeżył cudem. Jak wspomina swoje doświadczenia i czas po amnestii, były minister ds. Kombatantów w rządzie Jerzego Buzka, który przyczynił się do degradacji około 55 tysięcy (!) uprawnień kombatanckich funkcjonariuszom Urzędu Bezpieczeństwa.