Robert Penn Warren - Gubernator.djvu
-
- ◢◤ - FILMY [ - 2023 - ] CHOMIKUJ -
# FILMY OSTATNIO ZACHOMIKOWANE I DODANE -
(1) -
07 Zgłoś Się [.mkv] -
1970 -
1971 -
1972 -
1973 -
1974 -
1975 -
1976 -
1977 -
1978 -
1979 -
1990 -
1991 -
1992 -
1993 -
1994 -
1995 -
1996 -
1997 -
1998 -
1999 -
2000 -
2001 -
2002 -
2003 -
2004 -
2005 -
2006 -
2007 -
2008 -
2009 -
2010 -
2011 -
2012 -
2013 -
2014 -
2015 -
2016 -
2017 -
2018 -
2019 -
2021 -
AZAZEL-FILMOTEKA-2024 -
Filmy 2020-2025 -
Filmy do posegregowania -
Powrót -
ROJST S.3
Iris Murdoch - Henryk i Kato
Gesty, których się wstydzimy, słowa, które przychodzą za późno, uczucia, które tłumimy... Czy istnieje jakiś ratunek, coś, co nadałoby sens naszej egzystencji? Gdzie szukać wytchnienia od beznadziejnej jałowości dnia codziennego? W Bogu? W bliskości innego człowieka? Czy szczęście jest osiągalne, czy to tylko złudne, efemeryczne odbicie naszych marzeń? Iris Murdoch poprzez historię dwojga przyjaciół, którzy spotykają się po latach, próbuje odpowiedzieć na tych kilka podstawowych pytań nurtujących człowieka od zarania jego dziejów.
Dino Buzzati - Pustynia Tatarów
Bohater powieści, Giovanni Drogo, świadomie kieruje swym losem. Wiara w pojawienie się pewnego dnia nieprzeliczonych zastępów nieprzyjaciół u stóp twierdzy to potwierdzenie sensu własnego życia, słuszności wyboru. Upragnione nadejście Tatarów jest nie tylko projekcją pragnień i marzeń, ale rzeczywistością. Oznacza ono tę jedną wspaniałą chwilę, dla której warto było poświęcić trzydzieści długich, wręcz monotonnych lat.
Wioletta Grzegorzewska - Guguły
Wiolka mieszka w małej wsi Hektary na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej świat wypełniają: chodzenie do szkoły, polowanie na chrabąszcze, zabawy z rówieśnikami, rozmowy z ojcem, podglądanie tajemniczej krawcowej i oczekiwanie na przyjazd Jana Pawła II. To tutaj po raz pierwszy doświadcza miłości, erotyki i śmierci. Książka Wioletty Grzegorzewskiej to znakomita ballada o polskiej wsi w czasach PRL-u i dojrzewaniu, które smakuje jak cierpkie guguły. Format: PDF + RTF + DJVU
Kvĕta Legátová - Żelary
Miejscowości Żelary nie ma na żadnej czeskiej mapie. To zagubiona w górach niewielka wioska, a właściwie kilka drewnianych chałup. Oto czasy tzw. pierwszej republiki (która powstała w 1920 r.), fabuła opowiadań obejmuje co najmniej dwie generacje mieszkańów Żelar (choć nie w porządku chronologicznym). Są to osobne opowieści o tych ludziach, a w każdym opowiadaniu mamy inną, główna postać. Na przestrzeni całej książki zmienia się spojrzenie na bohaterów, najczarniejsze charaktery okazują się ludźmi złamanymi przez jakąś osobistą tragedię, często ukrywaną przed innymi. Ci inni zaś często sami dotknięci jakimś nieszczęściem widzą świat przez pryzmat swoich własnych gorzkich doświadczeń. Miłość, nienawiść, śmierć i narodziny splecione razem . Do tego nędza, ciasne horyzonty małego świata, relacja surowa w swoim realizmie, a przy tym poetycka w warstwie językowej, w warstwie emocjonalnej zaś pozbawiona wszelkiego sentymentalizmu.
Nancy Huston - Znamię
"Znamię" jest pierwszą książką Huston, jaka ukazuje się w języku polskim. W 2006 roku powieść zdobyła prestiżową nagrodę francuską Prix Femina. "Znamię" to portret wielopokoleniowej rodziny amerykańskiej w czterech odsłonach, począwszy od 2004 roku w Kalifornii, po 1944 rok w nazistowskich Niemczech. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia czworga sześcioletnich dzieci. Nancy Huston (ur. w 1953 r. w Calgary) kanadyjska autorka pisząca po francusku i tłumacząca własną twórczość na język angielski. Od 1973 r. mieszka w Paryżu, dokąd przyjechała na studia (dyplom pod kierownictwem Rolanda Barthes a), autorka kilkunastu książek (powieści i esejów) tłumaczonych na wiele języków.
Julio Cortázar - Niespodziewane stronice
Fantastyczny prezent dla wielbicieli Julio Cortazara, którzy dawno już przeczytali wszystko, co Wielki Kronopio kiedykolwiek napisał. Nigdy nie marzyli, że będzie im dane przeczytać coś jeszcze. I oto mają przed sobą teksty, które w grudniu 2006 roku w zapomnianej komodzie odnalazła Aurora Bernardez, wdowa po pisarzu. Ona sama i Carlos Alvarez Garriga, doktor filologii, odkryte teksty pieczołowicie uporządkowali i przygotowali do druku. Na ten tom składają się utwory pisane na przestrzeni 46 lat: trzy najstarsze pochodzą z roku 1938 (Cortazar miał wtedy 24 lata), ostatni zaś powstał w 1984 r. na krótko przed śmiercią pisarza. Ten, kto sięgnie po "Niespodziewane stronice", będzie miał rzadką okazję jednoczesnego obcowania z tekstami Cortazara będącego dopiero na początku literackiej drogi i pisarza już w pełni świadom tego, co i jak pragnie czytelnikowi przekazać. Szczerość i głębokie zaangażowanie Cortazara we wszystko, o czym pisze, wieczny młodzieńczy idealizm, doskonała znajomość ludzkiej psychiki, wnikliwość obserwacji, specyficzny i przewrotny humor, zabawy językowe, które od zawsze z radością uprawiał – całe to bogactwo odnajdzie czytelnik w "Niespodziewanych stronicach".
Erskine Caldwell - Blisko domu
Akcja powieści toczy się w małym miasteczku na Południu Ameryki. Native Hunnicutt, znany w całej okolicy szczęściarz, zadowolony z siebie "nicpoń i drań, z szerokim uśmiechem na twarzy i pustą kieszenią", żeni się ze starszą od sibie o kilkanaście lat wdową, dziedziczką piętrowego domu z czerwonej cegły, prawie pięciu tysięcy akrów ziemi uprawnej i lasu. Nie myśli jednak zmienić swojego dotychczasowego trybu życia, nie zamierza też zrezygnować z ładnej, gorącej Mulatki, będącej służącą w domu wdowy. Żona zostaje kochanków in flagranti i to daje początek tragedii. Format: PDF + RTF + DJVU
Andrzej Bart - Fabryka muchołapek
Współczesny polski pisarz otrzymuje propozycję: w zamian za pewną kwotę pieniędzy ma pojechać do swojego rodzinnego miasta, Łodzi, i wziąć udział w procesie sądowym. Niby zwykle zlecenie, jednak osoby zleceniodawcy i oskarżanego zwyczajne nie są: pierwszym jest sam diabeł, drugim... Mordechaj Chaim Rumkowski, przewodniczący Judenratu w łódzkim getcie, jego tragiczny władca, zwany Chaimem Groźnym lub Królem Chaimem Pierwszym. Znakomity organizator, który chcąc ocalić Żydów z Łodzi przed Oświęcimiem, zamienił getto w wydajne przedsiębiorstwo pracujące dla dobra Trzeciej Rzeszy. Na świadków w procesie powołani zostali współcześni Chaima, jego współpracownicy i ofiary. Co naprawdę pchało Rumkowskiego do działania, troska o los wspólnoty czy rządza władzy? Czy przedłużanie nadziei jednych kosztem życia innych nie jest okrutnym szaleństwem? Krążąc między cieniami przeszłości, pisarz zakochuje się w pięknej Dorze i kiedy tylko nadarza się ku temu okazja, zabiera ją na wędrówkę... ulicami współczesnej Łodzi. Z jednej strony dramatyczne ludzkie historie, z drugiej gra stylów, konwencji i motywów literackich – "Fabryka muchołapek" to książka niezwykła. Format: PDF + RTF + DJVU
Truman Capote - Portrety i obserwacje. Eseje
"Portrety i obserwacje" to zbiór esejów Trumana Capote obejmujący całą, bez mała czterdziestoletnią karierę pisarza. Kolekcję otwierają młodzieńcze szkice z podróży, napisane w wieku 22-23 lat, ostatnim tekstem jest zaś niedokończone wspomnienie o Willi Cather, które powstało na dzień przed śmiercią autora. Oprócz wspomnianej kolekcji szkiców podróżnych z Nowego Orleanu, Nowego Jorku wraz z Brooklynem, Hollywood, Haiti, Tangeru, Hiszpanii i Włoch (w tym Ischii i Sycylii), do najważniejszych utworów i cykli tomu należą: "Słychać muzy", zabarwiony humorem i ujęty w formę krótkiej powieści faktu opis historycznej wyprawy zespołu opery "Porgy i Bess" do Związku Radzieckiego; "Książę na swych włościach", obnażający portret Marlona Brando w formie długiego artykułu, będący owocem wywiadu przeprowadzonego w Kioto podczas kręcenia filmu "Sayonara"; zbiór kilkuakapitowych miniportretów słynnych ludzi, napisanych na potrzeby albumu fotografii Richarda Avedona pt. "Obserwacje"; a także "Ręcznie strugane trumny", historia kryminalna stylizowana na zapis autentycznego śledztwa, którego sam Capote miałby być świadkiem i uczestnikiem.