Aleksander Dumas - Kawaler d'Harmental(1).pdf
-
! E-BOOK Wydawnictwa -
AUDIOBOKI - DLA DZIECI -
Bajki do czytania -
Bajki na dobranoc -
Bajki Radzieckie -
Baśnie Filmowe -
Baśnie J. Ch. Andersena -
Chwałków -
Dolina Będkowska -
Dolina Bolechowicka -
Dolina Brzoskwinki -
Dolina Kobylańska -
Ebooki -
Ebooki 2 -
Filmy -
Filmy Bajkowe dla dzieci -
Gotowanie -
Kamień Leski -
katalogi Petzl -
KLUB MYSZKI MIKI -
Kraków Zakrzówek -
książki -
Kuchnia Włoska -
Kurs Rysowania Dla Dzieci • -
Lądek Zdrój -
LITERATURA DLA DOROSŁYCH -
Łutowiec -
Materiały edukacyjne -
Materiały edukacyjne - trening -
Mirów -
Ogród -
Pan ślimak -
Pełcznica -
Piaseczno -
Podlesice -
PORADNIK PRZESZCZELARZA 1938 R -
PRZEPISY - FILMIKI -
Pszczelarstwo -
Różne -
Rudawy -
Ryczów -
Rzędkowice -
Smile Avatars Awatary buzki -
STARODRUKI PSZCZELARSTWO -
Tapety Japonia -
TOPO - Polska -
Wspinaczka -
Wspinaczka skałkowa -
Wspinanie w rysach -
Zrób to sam
Gatunek: Kryminał, Thriller
Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara
Głównym bohaterem jest Rodion Raskolnikow, 23-letni były student prawa, chłopak zbuntowany przeciw porządkowi świata, postrzeganego przezeń jako niezgodny z rozumem. Logika doprowadza młodego człowieka do zbrodni - według Rodii normy moralne sprzeczne są z elementarnym rachunkiem i nie dotyczą w równym stopniu wszystkich. Sam stawa się ponad nimi - jednak dokonane przez niego brutalne morderstwo podważa jego wiarę we własne siły i predyspozycje. Wyczerpany psychicznie, nękany przez gorączkę i majaki, przestaje panować nad swoimi czynami. Nade wszystko zaś przekonuje się, że nie jest człowiekiem niezwykłym. Tymczasem krąg podejrzeń coraz bardziej zawęża się wokół niego...
Fiodor Dostojewski - Biesy
W Rosji nastają niepewne czasy. Gdy ruch rewolucyjnych demokratów zyskuje na sile, ożywają rozmaite ideologie - groźne, zachłanne, niedorzeczne. Na frontach walk lewicowych idealistów i konserwatywnego establishmentu rodzi się terroryzm... Biesy to brutalnie szczera opowieść o politykach i myśli społecznej nie tylko dziewiętnastowiecznej Rosji - to uniwersalne ostrzeżenie przed złem zaklętym w marzeniach o powszechnym szczęściu dla wszystkich ludzi. Dostojewski pisze mądrze i ironicznie. Staje w obronie zwykłego człowieka, którego różni owładnięci przez diabła ideolodzy próbują przyciąć na miarę własnych pomysłów. A jednocześnie zapowiada totalitarne koszmary XX wieku, które straciły jednostkę z pola widzenia... Przekład: Zbigniew Podgórzec
Arkadij i Gieorgij Wajner - Ewangelia według kata
Wydana w 1991 roku rozrachunkowa "Ewangelia według kata" przynależy do wielkiej literatury rosyjskiej, z językiem - barwnym, plastycznym, żywym - na miarę Gogola i Tołstoja, a równocześnie brutalnym, jak brutalna jest przedstawiona rzeczywistość. To wstrząsająca, do bólu realistyczna "spowiedź" stalinowskiego kata - cynicznego, inteligentnego mordercy-filozofa, który relację z kazamat Łubianki przeplata cytatami z największych myślicieli. Są tu sceny niesamowite: sekcja zwłok Stalina, kiedy struchlali anatomowie boją się użyć skalpela, czy przesłuchania lekarzy Żydów oskarżonych o wytrucie kremlowskiej czołówki. Defiluje przed nami cała dzika Ruś ze swoją tatarską przeszłością i cuchnącą wódką i "odekołonem" teraźniejszością - nieludzkimi czasami, w których - żeby przeżyć - trzeba zapomnieć o swoim człowieczeństwie.
Irwin Shaw - Chleb na wody płynące
Powieść psychologiczno-obyczajowa, w której autor przeprowadza wnikliwą analizę niszczącej siły szlachetnych uczuć. Allen Strand , nowojorski nauczyciel i pedagog, wiedzie spokojne, ustabilizowane życie u boku kochanej żony, w otoczeniu trójki dorastających udanych dzieci. Czuje się szczęśliwy, podobnie jak jego bliscy. Pewnego dnia wszakże jego siedemnastoletnia córka przyprowadza do domu rannego człowieka, któremu pomogła, gdy został napadnięty w parku. Podtrzymywana znajomość z Russellem Hazenem niepostrzeżenie burzy dotychczasowy ład życia Strandów.
Saul Bellow - Przypadki Augie'ego Marcha
Kryptoautobiograficzna powieść S. Bellowa, w której za wzór posłużyła pisarzowi powieść pikarejska z jej rozlicznymi środowiskami i przygodami, oryginalnymi postaciami i żywiołowością opowiadania. Tytułowy bohater, Augie March, to niepozorny Żyd z Chicago, który przeciwstawia się próbom ukształtowania go przez dorosłych i wybiera niezależność. Jest kolejno sprzedawcą, złodziejem książek i zawodowym związkowcem. W Meksyku, gdzie zabiera go bogata kochanka, poluje na iguany, zostaje też służącym ekscentrycznego milionera, który pisze traktat o szczęściu z pozycji bogaczy. W czasie wojny Augie zaciąga się do marynarki handlowej, a po storpedowaniu okrętu dryfuje na tratwie w towarzystwie marynarza cieśli – genialnego szaleńca, wyrzucanego za kontrowersyjne poglądy z kilku uczelni. Spokój Augie odnajdzie w Paryżu, gdzie po wojnie zamieszka wraz z żoną Stellą, dzięki której uda mu się umknąć przed meksykańską policją. Po obfitującym w przygody życiu bohater, pełen zrozumienia dla człowieczej doli, przyjmie postawę optymistycznego stoicyzmu.
John Barth - Bakunowy faktor
Amerykańskie "Dzikie Pola" nad Zatoką Chesapeake zaludniają w powieści Bartha piraci i oszuści, księża i prostytutki, Indianie i plantatorzy, poeci i politycy, awanturnicy i emigranci religijni. Na wszystkich patrzymy oczyma samozwańczego poety, Ebenezera Cooke'a, a obyczaje seksualne księżniczki Pocahontas poznajemy, odcyfrowując dziennik kapitana Smitha. Oczom bardziej wyrafinowanego czytelnika nie ujdzie dyskretny pastisz literacki, bogactwo stylów i słownictwa, postmodernistyczna swawola, filozoficzna polemika z mitem nowej Ziemi Obiecanej europejskich emigrantów, mitem początków dziejów i "ojców założycieli".
Marlen Haushofer - Ściana
Książka niepodobna do innych. Bohaterka książki wybiera się wraz z przyjaciółmi na wycieczkę do lasu. Przyjaciele znikają a między bohaterką i resztą świata pojawia się niezniszczalna, przezroczysta ściana. Kobieta jest sama z otaczającą ją naturą i zmuszona do życia w tych nowych warunkach odkrywa świat i siebie na nowo. Jedyne jej towarzystwo to pies, krowa i kot. Książka pisana jest w formie pamiętnika i pokazuje walkę z samotnością, z trudnościami, z monotonią ale i odkrywanie samego siebie w życiu zgodnym z rytmem natury. Marlen Haushofer nie wyjaśnia i nie tłumaczy niczego. Do końca nie wiadomo dlaczego tak się stało. Nie chodzi w tej książce o niesłychane, szokujące zakończenie fantastycznej historii i wyjaśnienie kto z kim i dlaczego. Ani bohaterka ani my nie odkryjemy tajemnicy opisanych wydarzeń.
Michał Bułhakow - Niezwykłe przygody doktora. Proza autobiograficzna
Niezwykłe przygody doktora i wczesne nowele są przesycone autobiografizmem. To nie tylko proza fabularna osnuta na przeżyciach z lat dziesiątych i początku dwudziestych , gdy Bułhakow praktykował jako lekarz w Kijowie i na prowincji , podczas wojny domowej walczył w szeregach białej armii, debiutował jako pisarz , zmagał się z wyniszczającym go nałogiem morfinizmu , drwił z absurdów sowieckiej rzeczywistości. To także felietony i dzienniki z lat 1922-1925: Pod jarzmem , Listy do władz, uwidaczniające bezsilne próby twórcy, by wydostać się spod presji reżimu oraz Zapiski nieboszczyka - jedno z wielu dzieł odzwierciedlających bułhakowowską fascynację teatrem.