Richard Holloway - Krótka historia religii.pdf
-
! Angielka - The English (2022) miniserial -
Collateral -
Japonia -
Katalogi sztuki japońskiej -
książki -
London Spy PL -
Łysiak -
matematyka -
McMafia -
Medal Honoru -
muzyka -
Obcojęzyczne -
Perły Unesco -
Poznań -
Poznań(1) -
Przełomowe odkrycia - Frank Ashall -
S01 480p -
TEKSTY - dla młodzieży -
TEKSTY - książki popularnonaukowe -
TEKSTY - matematyka -
zdjęcia
Ed Regis
Kto odziedziczył gabinet Einsteina?
Ekscentrycy i geniusze w Instytucie Studiów Zaawansowanych
Instytut Studiów Zaawansowanych w Princeton. To tutaj Albert Einstein spędził ostatnie dekady życia, poszukując teorii ostatecznej. W tym miejscu Kurt Gödel popadał w paranoję i ostatecznie zagłodził się na śmierć. Pracując w Instytucie, Robert J. Oppenheimer stawiał czoło oskarżeniom o przekazywanie tajnych informacji komunistom. Przez Instytut przewinęli się najwięksi uczeni XX wieku, pracowało w nim kilkunastu laureatów Nagrody Nobla. Stał się on miejscem narodzin teorii superstrun, to tutaj wymyślono aparaty komórkowe.
Fulton J. Sheen
Nowe stare błędy
Mistrzowska ocena rzeczywistej wartości idei, które współcześnie pojawiają się w kontekście moralności, religii, nauki, socjologii, psychologii i humanizmu. Brak tu wyrozumiałości dla tych, którzy uważają, że to, co nowoczesne, jest zawsze najlepsze, a także dla tych, którzy uważają, że to, co nowoczesne, jest zawsze złe. Autor krytykuje kult użyteczności, którą współczesność utożsamiła z prawdą. Z pełną lekkości przenikliwością tłumaczy, że metoda naukowa nie jest jedynym źródłem poznania, a nadprzyrodzone nie jest synonimem niewytłumaczalnego. Uświadamia, że prawda jest niezmienna.
Erika Engelhaupt
Co za ohyda!Po mrocznej stronie nauki
David A. Weintraub
Ile lat ma wszechświat?Wielkie pytanie i wielka podróż ku odpowiedzi
Nasz Wszechświat ma 13,7 miliarda lat. Jak astronomowie doszli do tak dokładnego wyniku? David Weintraub pokazuje, jak wiele niezależnych tropów i skrupulatnie gromadzonych dowodów, połączonych razem jak fragmenty kosmicznej układanki, doprowadziło do uzyskania tak długo oczekiwanej odpowiedzi. Astronomowie nie przypuszczają, że Wszechświat ma 13,7 miliarda lat – oni to wiedzą. Skupiając się na jednym z najistotniejszych pytań na temat Wszechświata i pobudzając czytelników do zrozumienia odpowiedzi, Weintraub zapoznaje ich z pojęciami i zjawiskami leżącymi u podstaw współczesnej astronomii, począwszy od ewolucji gwiazd, aż po soczewkowanie grawitacyjne, ciemną materię, ciemną energię i ekspandujący Wszechświat. „Ile lat ma Wszechświat?” rzuca światło na istotę odkryć, pokazując, jak astronomowie zmagali się z pytaniami o fizyczną naturę naszego Wszechświata.
Sabine Hossenfelder
Zagubione w matematyceFizyka w pułapce piękna
Czy fizyków zwiodło piękno ich własnych teorii? Czy to zgłębiając czarne dziury i początek Wszechświata, czy poszukując nowej fizyki w CERNie, współcześni uczeni są głęboko przekonani, że fundamentalne prawa przyrody muszą być proste, naturalne i eleganckie. Jednak zdaniem fizyczki Sabine Hossenfelder dogmatyczne stosowanie tych zasadniczo estetycznych, a przez to subiektywnych kryteriów obecnie hamuje rozwój fizyki. Supersymetria, wielka unifikacja, wieloświat, superstruny – hipotezy formułowane głównie w oparciu o wrażenie matematycznej schludności – albo nie znalazły potwierdzenia w danych eksperymentalnych, albo, co gorsza, są z gruntu nietestowalne. Jaka jest rola poczucia piękna w fizyce? Czy jakaś teoria może być „zbyt piękna, żeby nie być prawdziwa”? Czy naukowa obiektywność, ścisłość i ostrożność zostały bezpowrotnie „zagubione w matematyce”? Zastanawiając się nad przyczynami obecnej stagnacji w fizyce teoretycznej i dyskutując z jej luminarzami, autorka tropi i obnaża to, co we współczesnej nauce nie arbitralne, lecz modne; nieścisłe, choć zmatematyzowane; spekulatywne, a mimo to powszechnie przyjmowane.
Claudia Hammond
♦ MOBI
70 minut na godzinęFenomen czasu
Dlaczego czas zwalnia, kiedy się boimy? Czemu życie nabiera tempa, w miarę jak się starzejemy? Ile trwa moment? Kiedy będą możliwe podróże w czasie? Czy kiedykolwiek próbowaliście spędzić dzień bez patrzenia na zegarek? To prawie niewykonalne. Czas rządzi naszym życiem, ale co o nim wiemy? Claudia Hammond przekonuje, że czasu mamy pod dostatkiem, musimy tylko nauczyć się odpowiednio nim posługiwać. Opierając się na najnowszych odkryciach z psychologii i neuronauki oraz wykorzystując własne badania, autorka pokazuje, na czym polega fenomen czasu. Z pomocą pomysłowych minieksperymentów podpowiada, jak planować z wyprzedzeniem, jak bardziej cieszyć się teraźniejszością i nie zamartwiać przyszłością oraz jak zarządzać czasem, by żyło się lepiej.
Tom Phillips
- EPUB, MOBI
Krótka historia wciskania kitu
Tym razem przeczytacie o PRAWDZIE – a raczej o wszystkich genialnych sposobach wciskania kitu, jakie ludzkość wymyśliła przez wieki... Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych, dzięki szczególnie intensywnemu tsunami bredni, pobił rekord kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń (czyli więcej niż jedno na minutę!). Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy. Ale czy „złoty wiek“ prawdy rzeczywiście kiedykolwiek istniał? Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org zajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z zalewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fakenewsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da.
Jakub Wujek
- EPUB
- MOBI
Autor, Jakub Wujek, przestawia w książce architekturę XX wieku, nowoczesne myśli, różne rodzaje zagospodarowania przestrzeni użytkowej i mieszkalnej. 1. Mit twórcy, 2. Utopie szczęśliwości człowieczej, 3. Mity i utopie nowej estetyki, 4. Mit techniki, 5. Mit nowoczesności.