Szaman morski.txt
-
■ Windows XP PL -
►Programy -
01 -
BALONOWE CUDA -
chrzest i komunia -
Ciekawostki z życia ,przyrodnicze -
Creative Ideas Magazines -
Czasopisma -
dla dzieci -
emotikony -
Furniture World -
GIMP -
Gotowanie -
HARD -
HD Movie -
HELLO KITTY -
Homes Property Magazine Sep 19th 2007 -
HQ Photos -
Joomla w praktyce -
Króliczki Pleyboy'a -
Kursy video w języku polskim -
KWIATY Z PAPIERU I MATERIAŁU -
łazienka -
malowanki -
Motoryzacja -
Ogród -
okna -
Państwa i regiony -
PAPETERIA -
Playboy -
Pleyboy -
pokoik dla dzieci -
Poradniki budowlane -
przedpokój i garderoba -
Przepisy kucharskie -
PRZEPISY-sernikowy zawrot głowy -
Remont mieszkania -
salon -
SIŁOWNIA -
sypialnia -
SZTUKI WALKI 1 -
SZYJEMY -
ściana+szablony -
TABLICZKA MNOŻENIA -
tapety -
Teledyskixxx -
twój weekend -
wycinanki -
Znane -
Znane nago
Karol Olgierd Borchardt (ur. 25 marca 1905 w Moskwie, zm. 20 maja 1986 w Gdyni) – polski pisarz i marynarz, kapitan żeglugi wielkiej.
Karol Olgierd Borchardt był synem lekarza i urzędniczki. W dzieciństwie wraz z matką wyjechał do Paryża. Po powrocie do kraju mieszkał w Wilnie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej, a potem do Gimnazjum Humanistycznego im. Adama Mickiewicza. W 1924 roku zdał maturę i wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Rok później rozpoczął naukę w Szkole Morskiej w Tczewie, którą ukończył w roku 1928. W 1936 roku otrzymał dyplom kapitana żeglugi wielkiej. W 1938 roku rozpoczął pracę w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.
Wybuch drugiej wojny światowej zastał go na Darze Pomorza w czasie rejsu szkolnego. Na polecenie władz udał się do Sztokholmu, a potem do Szkocji. Następnie pływał na transportowcach, przeżył zatopienie statków: MS Piłsudski i MS Chrobry, podczas obu został poważnie ranny.
W latach 1942-1945 pracował w różnych instytucjach brytyjskich. Po wojnie był organizatorem, a potem dyrektorem polskiego gimnazjum i liceum morskiego w Landwood w Anglii. Po odejściu ze szkoły pływał w angielskiej linii żeglugowej. W 1949 roku wrócił do kraju na pokładzie statku MS Batory, pełniąc funkcję I oficera.
W Polsce rozpoczął pracę dydaktyczną w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego, następnie uczył w Technikum Rybołówstwa Morskiego w Gdyni (1951-1954) i w gdyńskiej Szkole Rybołówstwa Morskiego (1954-1968). 1 września 1968 po połączeniu Szkoły Rybołówstwa Morskiego z Państwową Szkołą Morską powstała Wyższa Szkoła Morska w Gdyni, w której wykładał aż do przejścia na emeryturę w listopadzie 1970.
W Gdyni dostał przydział mieszkania w składającej się z dwu pomieszczeń "nadbudówce" (nazwanej przez Borchardta "Siódme niebo"), umieszczonej na dachu odebranej przedwojennym właścicielom willi w Kamiennej Górze. Obecny właściciel rozbudował willę tworząc na miejscu tej nadbudówki dodatkowe piętro, tak że obecnie tylko odtworzony z pietyzmem w Muzeum Obrony Wybrzeża gabinet kpt. Borchardta przypomina minione czasy.
Od 1958 roku publikował artykuły w czasopismach Morze, Tygodnik Morski, Litery. W 1960 roku wydał książkę Znaczy Kapitan, która cieszyła się dużą popularnością i przyniosła autorowi wiele nagród i wyróżnień. Pozycja ta była wielokrotnie wznawiana i przekładana na języki obce.
Do innych jego zainteresowań należały plastyka, malarstwo akwarelowe i rzeźba. Brał udział w programach telewizyjnych Gawędy wilków morskich i Latający Holender.
Zmarł w 1986 roku i został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.