Thrity Umrigar - Przepaść między nami.djvu
-
1983 - W upale i kurzu -
2001 - W cieniu słońca -
2002 - Opętanie -
2008 - Morfina -
A. S. Byatt -
Alan Sillitoe -
Aleksander Kuprin -
André Malraux -
Andrea Camilleri -
Andrzej Wydrzyński -
Anita Brookner -
Ariel Dorfman -
Arkadij i Gieorgij Wajner -
Carol Shields -
David Lodge -
Gilbert Adair -
Indra Sinha -
Irène Némirovsky -
Isabel Allende -
Iwan Bunin -
James Gordon Farrell -
Jamil Ahmad -
John Barth -
Jorge Franco -
José Lezama Lima -
Kornel Filipowicz -
M.L. Stedman -
Marlen Haushofer -
Michaił Zoszczenko -
Miodrag Bulatović -
music -
Natasha Solomons -
Olga Tokarczuk -
Péter Esterházy -
Pierre La Mure -
Piper Kerman -
Pisarze Białoruś -
Richard Adams -
Robert P. Davis -
Ruth Prawer Jhabvala -
Sarah Waters -
Sebastian Barry -
Swietłana Aleksijewicz -
Thomas Keneally -
Toni Morrison -
Vincente Lenero -
William Boyd -
William Carlos Williams -
Zadie Smith -
Zbigniew Kruszyński
André Malraux - Dola człowiecza
"Dola człowiecza" André Malraux, francuskiego powieściopisarza i eseisty, ukazała się drukiem w 1933 r. i została wyróżniona najzaszczytniejszą nagrodą francuską Prix Goncourt. Utwór wywarł ogromny wpływ na kształtowanie się postaw moralnych i orientacji polityczno-ideologicznych europejskich środowisk intelektualnych w owym czasie. Powieść ukazuje dramatyczny konflikt między przywódcą nacjonalistycznego powstania chińskiego Czang Kai-szekiem a rewolucjonistami komunistycznymi.
Kornel Filipowicz - Modlitwa za odjeżdżających
W tomie „Modlitwa za odjeżdżających” znalazły się głośne opowiadania charakteryzujące najważniejsze etapy twórczości pisarza, pokazujące literacką drogę tego wybitnego twórcy. „Proza Kornela Filipowicza należy do najlepszej tradycji polskiej nowelistyki. Oszczędność i celność słowa. Żelazna konstrukcja utworów. Precyzja i nastrojowość, rzetelność opisu i smutek. Nostalgia, melancholia, a przy tym - pogoda ducha. Lektura wciągająca i zawsze poruszająca”. Antoni Libera
Alice Munro - Jawne tajemnice
Nagrodzony w 1994 Governor General’s Award zbiór opowiadań kanadyjskiej pisarki, która nie przestaje zaskakiwać, mimo że tłumaczenia jej książek pojawiają sie na naszym rynku z coraz większą częstotliwością. Bohaterowie "Jawnych tajemnic" są tacy jak my, codzienni-niecodzienni, uchwyceni w jakimś momencie życia, uwikłani w niespełnione miłości, niemożliwe romanse i wywołujące poczucie winy zdrady. Munro jak zwykle trafnie i przejmująco pisze o tym, że życie zupełnie zwyczajne stawia najtrudniejsze dylematy.
John Barth - Bakunowy faktor
Amerykańskie "Dzikie Pola" nad Zatoką Chesapeake zaludniają w powieści Bartha piraci i oszuści, księża i prostytutki, Indianie i plantatorzy, poeci i politycy, awanturnicy i emigranci religijni. Na wszystkich patrzymy oczyma samozwańczego poety, Ebenezera Cooke'a, a obyczaje seksualne księżniczki Pocahontas poznajemy, odcyfrowując dziennik kapitana Smitha. Oczom bardziej wyrafinowanego czytelnika nie ujdzie dyskretny pastisz literacki, bogactwo stylów i słownictwa, postmodernistyczna swawola, filozoficzna polemika z mitem nowej Ziemi Obiecanej europejskich emigrantów, mitem początków dziejów i "ojców założycieli".
Aleksander Kuprin - Pojedynek
Powieść oparta na osobistych doświadczeniach autora. Bohater utworu - myślący i wrażliwy porucznik Romaszow - buntuje się przeciwko instytucji carskiego wojska, panującej w niej atmosferze bezdusznego drylu, oburza go pustka życia oficerów, ich ograniczoność...
Jamil Ahmad - Wędrowny sokół
Chłopiec znany pod imieniem Tor Baz — Czarny Sokół — wędruje po zamieszkane przez plemiona Pasztunów obszary Pakistanu, Iranu i Afganistanu. Spotyka mężczyzn, którzy walczą pod różnymi sztandarami, i kobiety, które mogą stracić wszystko, jeśli złamią kodeks honorowy swojej społeczności. Skąd idzie i dokąd prowadzi go przeznaczenie? Książka znalazła się w finale Man Asian Prize, 2011.
Marlen Haushofer - Ściana
Książka niepodobna do innych. Bohaterka książki wybiera się wraz z przyjaciółmi na wycieczkę do lasu. Przyjaciele znikają a między bohaterką i resztą świata pojawia się niezniszczalna, przezroczysta ściana. Kobieta jest sama z otaczającą ją naturą i zmuszona do życia w tych nowych warunkach odkrywa świat i siebie na nowo. Jedyne jej towarzystwo to pies, krowa i kot. Książka pisana jest w formie pamiętnika i pokazuje walkę z samotnością, z trudnościami, z monotonią ale i odkrywanie samego siebie w życiu zgodnym z rytmem natury. Marlen Haushofer nie wyjaśnia i nie tłumaczy niczego. Do końca nie wiadomo dlaczego tak się stało. Nie chodzi w tej książce o niesłychane, szokujące zakończenie fantastycznej historii i wyjaśnienie kto z kim i dlaczego. Ani bohaterka ani my nie odkryjemy tajemnicy opisanych wydarzeń.
Pierre La Mure - Miłość nie jedno ma imię
Miłość nie jedno ma imię to opowieść o Feliksie Mendelssohnie, ulubieńcu losu, któremu wszystko sprzyja: bogactwo i koligacje bankierskiego rodu, uroda, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi i serdeczna atmosfera domu.
Natasha Solomons - Lista pana Rosenbluma
Bohater Jack Rosenblum to niemiecki Żyd, który uciekając przez nazizmem, znajduje schronienie w Wielkiej Brytanii. Od przyjazdu ma tylko jeden cel: zostać prawdziwym angielskim dżentelmenem. Jack sporządza więc listę: wyczerpujący przewodnik po obyczajach, zwyczajach i tradycjach Anglii, które wytrwale wciela w życie. Mija jednak już osiem lat od zakończenia wojny i pomimo wysiłków próby wtopienia się w tło napotykają na niespodziewane przeszkody. Również ze strony jego żony, która uważa obsesję męża za tajemniczą i dziwaczną. Nie chce zapominać, kim są ani skąd pochodzą…