xXx Encyklopedia Wiedzy Zakazanej.rar
-
Angry Birds Film - 2016 Dubbing PL -
Archeologia -
Barbie Gwiezdna przygoda -
Bóg nie umarł 2 -
Cala prawda o Jezusie -
Cuda (Fascinatic Nature) -
Duchy Stonehenge -
Dzieje religii chrześcijańskiej(1) -
Dzień Niepodległości - Odrodzenie -
Dziesięć Plag Egipskich -
Dziewicza Ameryka -
Dzika Wenecja(1) -
Dzike Karaiby HD -
Egipt - Tajemnice zmarłych -
Epoka lodowcowa Mocne uderzenie -
Ewangelia Judasza -
Fistaszki - wersja kinowa -
Gwiezdne wojny Przebudzenie Mocy(1) -
Heraklejon - legendarne zatopione miasto -
Jezus - Historia Chrześcijaństwa -
Katna - Zapomniany rywal Egiptu -
Klątwa króla Tutenchamona -
Kolibry latająca magia -
Kosmiczna podróż z teleskopem Hubble'a -
Kosmos(1) -
Krainy monsunów -
Lata 2000. Dekada, która nas zmieniła -
Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała -
Lata 90. Dekada, która nas połączyła -
Legenda o włóczni Świętego Maurycego -
Nowe przygody Aladyna -
Obecność 2(1) -
Operacja Stonehenge - podróż w głąb historii -
Pitbull Nowe porządki -
Pradawni bogowie -
Religie -
Sekrety Księżyca -
Skarby na dnie Nilu -
Syn Boga -
Szept -
Tajemnice Doliny Nilu HD -
Tajemnice Watykanu -
Tajemnice wszechświata kompl -
Taśmy Watykanu -
Warcraft Początek -
Wszystko o chmurach -
Zmartwychwstały -
Zmierzch ery Huronów -
Zwierzogród -
Życie, śmierć i reinkarnacja
Nowicki Andrzej - pewnie zaraz pojawią się komentarze, że to komuch, marksista i oczywiście ateista. I co z tego? Warto przeczytać biblię, warto i Marksa. Warto i Nowickiego. Nie chodzi o tego pana ale o ateizm i religię.
Wydawnictwo "Toporzeł" oddaje w Państwa ręce niepublikowane jeszcze po wojnie materiały, zebrane przez członków Związku Nauczycielstwa Polskiego. Po blisko sześćdziesięciu latach odzyskały swoją aktualność. Instrukcja dotycząca wprowadzenia religii do szkól, senacki projekt ustawy antyaborcyjnej, zagrożenie legalności rozwodów, pielgrzymki wojska i policji... to już współczesne akty ingerencji Kościoła Rzymskokatolickiego w życie Państwa.
Ta książka nie jest atakiem na przekonania religijne milionów wierzących katolików. To, co uważają oni za święte, jest zbyt ważne, by mogło być powierzone mężczyznom, którzy sprzysięgli się, aby wdeptać w błoto posłanie Chrystusa, i w realizacji swego spisku osiągnęli sukces o rozmiarach budzących trwogę... Watykan kłamał twierdząc, że postanowienia prawa kościelnego zabraniają przeprowadzania sekcji zwłok. Watykan kłamał twierdząc, że nie przeprowadzono jeszcze sekcji zwłok żadnego ze zmarłych papieży. Zagubiony testament papieża. Fałszywie przedstawiony stan zdrowia papieża. Pośpiesznie wyznaczony termin zabalsamowania jego ciała. Tajemnicze, nocne badanie zwłok w noc poprzedzającą pogrzeb. Wszystkie te sprawy Watykan okrył zasłoną kłamstw...
W czerwcu 1985 roku byłem w Fatimie. W miesiącach letnich zajmowałem się sprawami zawodowymi w Hiszpanii, rękopis niniejszej książki był już w zasadzie ukończony, ja zaś odczułem wewnętrzną potrzebę pojechania do Portugalii, zobaczenia tego kraju, tej miejscowości i stanięcia choć raz dokładnie w miejscu, gdzie prawie siedemdziesiąt lat temu wszystko się wydarzyło. Co stało się w 1917 roku w Fatimie? Chodzi mi o to, co stało się naprawdę, a nie co twierdzi Kościół?
W zbiorze esejów, stanowiącym pewną spójną całość, autor prezentuje krytyczne spojrzenie na chrześcijaństwo w rozmaitych aspektach. Próbuje też wyjaśnić pochodzenie, a więc powstanie wielu elementów tej religii, a także mechanizmy jej ekspansji i upadku. Zwłaszcza wiele uwagi poświęca porównaniu chrześcijańskiej idei z faktyczną praktyką, widoczną w życiu społecznym i w dziejach Kościoła.
„Zobrazowanie i ocena działalności, jaką rozwijała za Pawła III inkwizycja, jest dla historyka niemożliwe, gdyż nie ma do dyspozycji żadnych aktów. Wprawdzie archiwum Santo Officio w Rzymie podobno zawiera częściowe akta, ale wgląd do nich jest stanowczo zakazany”.Od autora: "Dlaczego tytuł „Śladami klątwy”? Pragniemy w formie najbardziej popularnej pokazać i przypomnieć, czym była klątwa i jakkolwiek nie będzie tu mowy wyłącznie o stosach, torturach, świętej inkwizycji, biologicznym i moralnym zabijaniu człowieczeństwa i społeczności, to jednak zechcemy, by przemówiło wszystko to, co może pozornie bezpośrednio nie wiąże się z ponurym ceremoniałem i jego społecznymi następstwami, ale jest jego dziedzictwem w prostej linii, jego jeszcze niezupełnie zagasłymi i zamarłymi przeżytkami."
"Konkwistadorzy portugalscy" to książka omawiająca dzieje odkryć i podbojów portugalskich w epoce schyłku średniowiecza aż do pierwszej połowy XVII wieku w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Południowej. Historia podbojów przedstawiona jest na szerokim tle ukazującym stosunki polityczne, gospodarcze i społeczne w Portugalii oraz jej sytuację w Europie. Wiele miejsca poświęca Autor zagadnieniu, w jaki sposób Portugalczycy uzasadniali swoje prawo do najbardziej bezwzględnych podbojów, jak w związku z tym kształtował sie ethos rycerski tej epoki.
Hernando de Pulgar (Crónica, P. ii, cap. Lxxvii), sekretarz królowej Izabeli, odnotował, że w całej Hiszpanii w okresie 1480-1490 wyrokiem trybunałów inkwizycyjnych na stos posłano 2000 ludzi. Liczba ta pozostaje w zgodzie z danymi Bachillera Andrésa Bernáldeza (Hist. de los Reyes Católicos), według którego w samej tylko Sewilli do roku 1488 spalono na stosie 700 heretyków. Z kolei Zurita (Anales, Lib. xx, cap. xlix), XVI-wieczny sekretarz Inkwizycji, podał, że w samej Sewilli do roku 1520 spalono ponad 4000 osób. Przy czym zaznaczył on, iż dane te są przybliżone biorąc pod uwagę fakt, że w samym arcybiskupstwie Sewilli potępiono ponad 100.000 heretyków powracających do judaizmu. Inkwizytor Lodovico Paramo także twierdził, że w Sewilli w latach 1480-1520 spalono 4000 ludzi, zaś 30 tysięcy "pokutujących" skazano na inne kary. Znacznie mniejszą liczbę heretyków spalonych w Sewilli (niecałe 1000 osób) podaje inskrypcja umieszczona w 1524 roku nad bramą zamku Triana będącego siedzibą tamtejszego trybunału inkwizycyjnego, jednakże jej treść nie jest do końca zrozumiała. Historycy obecnie uważają te liczby za zdecydowanie przesadzone; prawdopodobnie obejmują one także bardzo dużą liczbę wyroków wydanych zaocznie i "wykonanych" in effigie. Dokumentacja działalności Inkwizycji w pierwszym okresie (do ok. 1530) nie zachowała się dla wszystkich trybunałów. Poza nielicznymi wyjątkami nie zachowały się oryginalne dokumenty procesowe, stąd większość szacunków dokonywanych jest na podstawie relacji z autos da fe.