-
7834 -
5663 -
4263 -
6764
27704 plików
2402,71 GB
Jest wiele sposobów medytacji, ale wielcy jogini podkreślają, że jeden z nich jest szczególnie godny polecenia w obecnych czasach – jest to medytacja z mantrą.
Mantra - w buddyzmie i hinduizmie formuła, werset lub sylaba, która jest elementem praktyki duchowej. Jej powtarzanie ma pomóc w opanowaniu umysłu, zaktywizowaniu określonej energii, uspokojeniu, oczyszczeniu go ze splamień. Szczególnie istotną sprawą jest bezpośredni przekaz z ust wykwalifikowanego nauczyciela (guru), gdyż tylko wtedy mantra uzyskuje właściwą moc.
Hinduizm
Najsławniejszą i najważniejsza w religii wedyjskiej jest mantra Om. Przykładową popularna mantra do Śiwy jest mantra Om Namaha Śiwaja, a najpopularniejszą mantra do żeńskiego bóstwa w hinduizmie jest mantra Gajatri. Z okresu klasycznego pochodzą również mahawakja.
Podział mantr
Mantry w hinduizmie dzielą się na kilka podstawowych grup. Najważniejsze z nich to:
- Guru mantra
- Iszta mantra
- Maha mantra
- Bidźa mantra
Buddyzm
Mantra Om Mani Peme HungW buddyzmie tantrycznym, np. w Tybecie lub Japonii, mantra jest jedną z metod praktyki, prowadzącym do wyzwolenia i oświecenia. Mantra jest jednym z elementów praktyki na aspekt buddy (tyb. Jidam, indywidualna forma medytacyjna). Mantra, która brzmi często jako sanskrycko wymawiane zdanie, wiążę się zazwyczaj z recytacją tekstów religijnych zwanych z sanskrytu Sadhanami, które przekazywane są uczniowi przez wykwalifikowanego nauczyciela Wadżrajany - lamę. Pozwolenie do praktyki nad tymi tekstami umożliwia przekaz zwany "lungiem", który obok przekazu mocy "wang" oraz wyjaśnień "tri" jest niezbędny do pełnego kultywowania i skuteczności tantry związanej z określonym aspektem buddy. Przykładem jest niezwykle popularna w Tybecie i Bhutanie mantra "Om Mani Peme Hung" związana z Avalokiteswarą (tyb. Czenrezig) co rozwija w praktykującym współczucie i miłość Bodhiczitta do wszystkich istot.
Stosowanie mantry polega na wielokrotnym recytowaniu, śpiewaniu, szeptaniu lub powtarzaniu w myśli. Niektóre praktyki religijne wymagają powtórzenia mantry określoną ilość razy (na przykład 111 111 razy w praktyce nyndro). Do liczenia używa się zazwyczaj mali złożonej z 27 lub 108 koralików. Jednak najpełniejsze zrozumienie i skuteczność tych praktyk związane jest bezpośrednio z fazą Dzogrim tantr Jogi Najwyższej.
W buddyzmie tybetańskim powszechne jest używanie młynków modlitewnych, na których wypisana jest treść mantry. Wielokrotne obrócenie młynka uważane jest za równoważne wypowiadaniu mantry na głos. Równie często treść mantry wypisuje się na chorągiewkach modlitewnych i skałach. Buddyści są zdania, że wibracja mantry słyszana przez inne istoty lub niesiona przez wiatr może przynieść wiele pożytku innym.
- sortuj według:
-
0 -
0 -
0 -
28
28 plików
50,9 MB