-
148586 -
65416 -
98069 -
133045
472385 plików
80228,11 GB
Opisy odcinków:
Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała: Rewolucjoniści
Niesamowita, nowa seria zabiera widzów w podróż w czasie by mogli na własne oczy zobaczyć jak lata 80. ukształtowały nasz obecny świat. W 1981 roku Ronald Regan zaledwie w 70 dni po objęciu stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych zostaje postrzelony przez zamachowca, kula przebija jego płuco. Sugestywne relacje dziennikarza Sama Donaldsona oraz lekarza Davida Adelberga, stażysty, który trzymał w rękach serce prezydenta, opisują panikę, która opanowała wtedy cały kraj. W trakcie jednej z pielgrzymek ofiarą zamachu zostaje również Papież Jan Paweł II. Po pięciogodzinnej operacji oraz tygodniowym pobycie w szpitalu biskup Rzymu zostaje wypisany z placówki, a niektórzy twierdzą, że po tych tragicznych wydarzeniach już nigdy do końca nie dochodzi do siebie. Zobacz jak w 1980 roku rodzi się nowy typ przedsiębiorców w tym Steve Jobs, którego telewizyjna reklama „1984” pomogła uruchomić komercyjny fenomen Super Bowl, Teda Turnera, człowieka który na nowo odkrywa media newsowe wprowadzając 24-godzinne programy informacyjne, Bena & Jerrego, łączących hipisowski klimat z 1960 roku z duchem przedsiębiorczości lat osiemdziesiątych oraz ówczesny model spodni Levis, który w 1985 udowodnił Wielkiej Brytanii, że jeansy nie są już spodniami dla starszego pokolenia.
Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała: Start
Drugi odcinek cyklu przybliża rewolucję rozrywkową za sprawą Pac – Mana, walkmana Sony oraz przełomowego wideo – treningu sportowego Jane Fondy. Steve Wozniak pomoże wyjaśnić jak Bill Gates zobaczył przyszłość sprzedając IBM prawa do używania systemu MS – DOS, jak zabójstwo Johna Lenona zwiastowało koniec pewnej muzycznej epoki, podczas gdy nieposłuszne dzieciaki z bloków definiowały nową – okres MTV. Poczuj brytyjską euforię z lipca 1981 gdy ponad pół miliona ludzi wyszło na ulice Londynu, a 750 milionów na całym świecie włączyło telewizory by zobaczyć ślub księcia Karola z Dianą Spencer, zobacz jak Richard Branson przejmując swojego pierwszego boeinga 747 dosłownie wzniósł na wyżyny rock‘n’rolla oraz wysłuchaj z pierwszej ręki historii życia Darryla “DMC” McDanielsa, Stevena Tylera, Jane Fondy, Steve’a Wozniaka oraz gwiazdy serialu “Dallas” Larry’ego Hagmana w jego jednym z ostatnich telewizyjnych wywiadów.
Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała: Era Zakupów
Wszechobecny przepych i nadmiar znajdują nowe ucieleśnienie - młodą, gorącą piosenkarkę widzącą szansę na stworzenie swojej własnej marki. Katapultą do sławy jest jej szokujący występ „Likę a Vargin” podczas pierwszej gali MTV Music Video Awards. Madonna inspiruje miliony dziewczyn na całym świecie, które odwiedzają najbliższe centra handlowe by dopasować do siebie charakterystyczny styl gwiazdy. Lecz nie tylko damska część populacji wprawia w ruch swoje karty kredytowe, również odnoszący sukcesy młodzi mężczyźni, należący do pokolenia yuppie palą się do zakupu kosztownego gadżetu – telefonu komórkowego. Za 4.000 dolarów amerykańscy konsumenci mogą odebrać swój ważący ponad kilogram przenośny telefon, szefowie telewizji zarabiają na nowym trendzie zakupowym, dzięki ikonie oper mydlanych lat 80. – „Dynastii”, która była pierwszą produkcją dla dorosłych sprzedającą produkty pod swoją marką. Zaś marketerzy w 1989 roku odbierają ważną lekcję na temat siły nowych konsumentów, gdy Coca Cola podejmuje fatalną w skutkach decyzję o wypuszczeniu nowego produktu - New Coke, co zagroziło jej pozycji względem Pepsi.
Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała: Panowie Wszechświata
Z mantrą "chciwość jest dobra ..." w 1980 roku bohater filmu Olivera Stone'a "Wall Street" - Gordon Gekko jest uosobieniem bezwzględnych ambicji oraz braku zahamowań w dążeniu do celu. Kokaina bryluje w towarzystwie jako używka ludzi sukcesu, a status Miami jako narkotykowej przystani inspiruje producentów do powstania jednego z najpopularniejszych seriali lat 80. – Miami Vice. Tymczasem zmiany w trasach przywozu kokainy sprawiają, iż to Meksyk staje się centrum branży narkotykowej. Lata 80. to również wiele tragedii - wyciek z amerykańskiego zakładu chemicznego w Indiach, skąd wydostało się 40 ton jednego z najbardziej toksycznych związków chemicznych nad pogrążone we śnie miasto - Bhopal. W ciągu godziny, co najmniej 3.000 osób traci życie, a ponad 50.000 doznaje ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Wysoką cenę za swoją działalność płaci również NASA, należący do agencji prom kosmiczny Challenger, eksploduje podczas startu zabijając całą, obecną na pokładzie załogę.
Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała: Niech Pan zburzy ten mur
Lata 80. to nie tylko dekada chciwości, ale również czasy, które zapoczątkowały silny sojusz między dobroczynnością i sławą. W wielkiej Brytanii kampania dotycząca walki z AIDS zyskuje wielkie poparcie wśród gwiazd, w tym samej księżnej Diany. Dzięki jej pracy z ludźmi zakażonymi wirusem HIV udaje się podnieść świadomość na temat choroby i wyjaśnić związane z nią nieporozumienia. Na politycznym froncie prezydenci Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow podejmują kroki aby zakończyć trwającą między dwoma mocarstwami zimną wojnę, a pochodzący z Niemiec Zachodnich dziewiętnastolatek – Mathias Rust ryzykuje życie aby szerzyć własne pokojowe przesłanie pomiędzy skłóconymi wschodem i zachodem. Udaje mu się przemknąć przez największy system obrony powietrznej na świecie i wylądować małym samolotem na Placu Czerwonym w Moskwie. Skazany na cztery lata więzienia zostaje zwolniony po 14 miesiącach.
Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała: Supermocarstwo
Wraz ze zbliżającym się końcem dekady ocieplają się stosunki pomiędzy toczącymi zimną wojnę państwami, lecz mur berliński wciąż stoi. Ameryka wykorzystuje potężną „broń” przyśpieszając jego upadek: pop kulturę. W Stanach Zjednoczonych premiera niezwykłej kreskówki „Simpsonowie” podbija serca amerykańskiej rebelii. Ten niesamowity, animowany serial definiuje również szereg niezapomnianych filmów lat 80. oraz przedstawia światu „Brat Pack” („paczkę nieznośnych dzieciaków”). W 1989 roku młodzieńczy bunt staje się symbolem wolności na całym świecie za sprawą jednego człowieka, który odważył się przeciwstawić armii. Przez sześć tygodni studenci okupują chiński plac Tiananmen protestując przeciwko reformom politycznym by w końcu usłyszeć ultimatum: albo rozejdą się z własnej woli albo pomogą im w tym siły wojskowe. Nic jednak nie jest w stanie zmusić demonstrantów do opuszczenia Tiananmen. Ich determinacja przynosi efekty, chińscy przywódcy decydują się na wdrożenie szeregu reform gospodarczych, które mają poprawić poziom życia w kraju.
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB