Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1987
Premiera: 05.03.1989
Dane techniczne: Barwny
Reżyseria: Jan Łomnicki
Scenariusz: Jan Łomnicki
Obsada aktorska: Jowita Miondlikowska (Joanna Macieszanka), Bożena Dykiel (Maryna, służąca wuja Ksawerego, jego kochanka i matka jego syna), Barbara Sołtysik (wujenka; w odcinkach 3-4 nie występuje w czołówce), Bogusz Bilewski (wuj Ksawery Gołębiowski), Ryszarda Hanin (Cyriakowa, matka Maryny), Marzena Trybała (Wincenta, macocha Joanny; w odcinku 3 nie występuje w czołówce), Grzegorz Wons (Aleksander, pasierb Wincenty), Irena Kownas (Fidelisowa, mamka bliźniaków Wincenty), Jacek Kawalec (Bronek, parobek w młynie), Waldemar Kownacki (Firmanty, parobek w młynie, kolejny mąż Wincenty), Witold Bieliński (Walek, parobek u wuja Ksawerego; w odcinku 4 nie występuje w czołówce), Anna Bołczek, Małgorzata Kaczmarska, Cynthia Kaszyńska, Elżbieta Kociszewska, Maria Korzeniowska, Krzysztof Kursa, Barbara Lanton, Anna Lenartowicz, Ludmiła Łączyńska, Mirosława Maludzińska, Hanna Szczerkowska
Scenariusz serialu oparto na motywach cyklu powieściowego Ewy Szelburg-Zarembiny. Osobiste dramaty ludzi pochodzących z ubogich warstw społecznych są ukazane na tle ruchów niepodległościowych i rewolucyjnych w zaborze rosyjskim na przełomie XIX i XX wieku. Film przedstawia ich walkę o przetrwanie przy jednoczesnym zachowaniu godności. Jest to też opowieść o rodowodzie znacznej części polskiej inteligencji. Główną bohaterką serialu jest Joanna, osierocona dziewczynka, uparcie poszukująca szczęścia, której życie przypadło na czas burzliwych wydarzeń historycznych, w których uczestniczyli Polacy, od rewolucji 1905 do I wojny światowej. Małą Joannę gra Jowita Miondlikowska. W roli Joanny już nieco starszej zadebiutowała i odniosła sukces Joanna Trzepiecińska, wówczas studentka III roku szkoły teatralnej.
Serial rozpoczyna się w stylu sagi rodzinnej, obfitującej w wielkie namiętności i tragiczne wydarzenia. Piękna młynarzowa Wincenta, po pogrzebie swego trzeciego męża, chce wydać swą pasierbicę Krystynę za właściciela browaru, a sama wyjść na urodziwego parobka Firmantego. Ale Krystyna, starsza siostra kilkuletniej Joasi, także kocha Firmantego. Następują dalsze dramatyczne wydarzenia: aresztowanie Wincenty, epidemia ospy, pożar młyna, śmierć Krystyny, która ginie w płomieniach na oczach Joanny.
z chomika jaril
Joanna służy w domu Róży i Szczęsnego. Zdun Szczęsny wygrawszy pieniądze na loterii otworzył cegielnię. Jego ambitna małżonka zaprasza na śniadanie wielkanocne dziedzica i okoliczne "dobre towarzystwo". Zamiast spodziewanych gości przybywa jednak gromada żebraków. Joanna przenosi się do Żeleźna, gdzie opiekuje się trzema synami sędziny. Chodzi z nimi na lekcje francuskiego do panny Charlotte, bywa też w sądzie, gdzie pracuje Kaj. Młodzi darzą się sympatią, wkrótce chłopak oświadcza się Joannie i pobierają się. Joanna jest w ciąży. Tymczasem jej mąż ma stanąć przed komisją poborową i ciągnąć los, czy zostanie w domu, czy pójdzie do wojska. Synową odwiedza Cezaryna, matka Kaja. W Wądolcu wybuchają zamieszki. Od Kaja nie ma żadnych wiadomości, Joanna idzie pieszo do miasteczka, aby go odnaleźć. W tłumie przewraca się, a zaniesiona przez życzliwych ludzi do szynku rodzi dziewczynkę. Okazuje się, że właśnie tutaj jej mąż przedwcześnie świętował wyciągnięcie szczęśliwego losu.
z chomika jaril
Chrzestnymi dziecka Kaja i Joanny mają być January Strzembosz i dziedziczka, która wprawdzie obiecuje, że maleńka wszystko po niej odziedziczy, ale równocześnie upokarza Joannę i Kaja. Chrzestnymi Mei zostają przypadkowi żebracy. Kaj wybiera się na polowanie, bardzo długo nie wraca. Po kilku dniach zostaje przywieziony, jest nieprzytomny. W czasie polowania dostał ataku i ciężko się rozchorował. Starania Joanny i felczera niewiele pomagają, Joanna z Kajem i Meą jedzie na Jasną Górę modlić się o zdrowie męża. W domu noclegowym spotyka Wincentę, która jest królową żebraków. Są z nią także chrzestni Mei, którzy proponują Joannie, by została z nimi. W nocy zdrowie Kaja się pogarsza. Pielęgniarze zabierają go do szpitala, Joanna wraca do Żelezna. Właściciel wypowiada jej mieszkanie, toteż wyprowadza się do mieszkania przy szkole. Nie mając z czego żyć, prosi o pomoc dziedziczkę, lecz ta odmawia. Kaj wraca do domu, czuje się nieco lepiej.
z chomika jaril
Kaj z żoną i córeczką mieszkają w pokoju przy szkole. Zarabiająca szyciem Joanna wyjeżdża do Warszawy na kurs kroju, kończy go z wyróżnieniem. Nieszczęśliwym trafem, przechodząc ulicą dostaje się w środek manifestującego tłumu. Kozacy rozpędzają pochód. Joanna zostaje osadzona w cytadeli, a po kilku dniach odesłana do miejsca stałego pobytu. W Wądolcu również jest świadkiem zamieszek, podczas których ginie mały chłopiec. Wreszcie dociera do domu. Widzi Kaja uczącego dzieci ze szkoły. Ostrzega męża, że może się to źle skończyć.
z chomika jaril
Joanna szyciem zarabia na utrzymanie rodziny, Kaj opiekuje się córką. Ona przypadkowo spotyka Staszka Jelenia, działacza socjalistycznego, poszukiwanego przez władze za rzekomy rozbój. W mieszkaniu Kajów odbywają się spotkania i dyskusje. W Wądolcu ludzie coraz bardziej otwarcie buntują się przeciw zaborcom. Dochodzi do starć z Rosjanami. Po patriotycznej mszy spod kościoła rusza pochód, który wkrótce rozdziela się na narodowców i PPS-owców.
z chomika jaril
- Pobierz folder
- Zachomikuj folder