Pikador_1889-90.jpg
-
2 TM 2,3 -
Adonai -
Aleksannder Bobek -
Amen Band -
Anastasis -
Andrzej Lampert -
Antonina Krzysztoń -
Apostolos -
Arka Noego -
Bartek Pielak -
Bogdan Pieczyrak -
Bracia Mniejsi Kapucyni -
Debar -
Deus Meus -
Deus Meus(1) -
Dobrawoda -
EM.MA -
F.ZESPOL BIEDACZYNA - BIEDACZYNA -
F.ZESPOL BIEDACZYNA - KOCHAMY NASZ SWIAT -
Grupa Uwielbienia Spichlerz -
Ja jestem -
Jacek Kierok -
Janusz Bigda -
Jednego Serca, Jednego Ducha -
Krzeszow 2006 - spotkanie mlodych -
Krzysztof Krawczyk -
Krzysztof Krawczyk - Ojcu Świętemu śpiewajmy -
Lumen -
Magda Anioł -
Magdalena Kania -
Maly Chor Wielkich Serc -
Miłosierdzie Boże -
Mocni w Duchu -
muzyczna gimnastyka dla smyka -
ODLOTOWA PRZYGODA-Bajka -
Odpowiem -
Perełki duchowe -
Piechota do nieba -
Pieśni -
Pieśni radości -
Przy Sercu Twoim -
Psalmy Dawida -
Religijne rozne -
RŚŻ -
Ruah -
Sylwia Kościk -
Trzecia Godzina Dnia -TGD -
Viola Brzezińska -
Wielbienie - Poznań -
Wspólnota z Polkowic
Pablo Picasso a własciwie Pablo Ruiz Blasco 25 października 1881 roku, w Maladze, mieście położonym w Andaluzji, o godzinie 21.30, w rodzinie don Jose Ruiza Blasco, nauczyciela rysunku i doni Marii Picasso López, przyszedł na świat chłopiec..Jeszcze za życia stał się legendą i niewątpliwie jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Picasso należy do najbardziej reprezentatywnych przedstawicieli sztuki współczesnej, a jego twórczość od dawna cieszy się niesłabnącą popularnością. Żaden ze współczesnych artystów plastyków nie może się równać z nim pod względem twórczej płodności. Picasso był wszechstronny zarówno w technice (malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik) jak i w formie (w swej pracy używał ołówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów). W dużym stopniu jego twórczość pokrywała się z rozwojem sztuki XX wieku.W najbardziej efektywnym okresie twórczości Picasso potrafił codziennie namalować jeden obraz.Pierwsze prace Picassa powstawały pod wpływem neoimpresjonizmu. Następne były figuratywne obrazy w okresach twórczych Picassa, błękitnym i różowym. Przez pewien okres czasu pojawiały się w pracach Picassa wyraźne wpływy sztuki afrykańskiej.Przed wybuchem drugiej wojny światowej Pablo Picasso był czołową postacią artystycznej awangardy i prekursorem odważnych przedsięwzięć w dziedzinie malarstwa, rzeźby i grafiki.
To głównie z prac kubistycznych do dziś słynie Picasso.Ekspresyjne, i coraz bardziej zniekształcone sylwetki przewijały się przez całą twórczość artysty, dochodząc prawie do surrealizmu.Przez kilka lat, bez uszczerbku dla dzieł innego rodzaju, Picasso realizował cykl, który - z formalnego punktu widzenia - stanowić mógł powrót do klasycyzmu lub być przejawem neoklasycyzmu.W 1937 roku na zamówienie rządu republikańskiego Pablo namalował Guernikę, płótno symboliczne, przeznaczone do pawilonu hiszpańskiego na Expo ’37. Pozostając pod wrażeniem zagłady miasta, dokonanego przez wojska faszystowskie, Picasso namalował płótno manifest, które do dziś zachwyca swym wyrazem.
Jedną ze stałych cech twórczości plastycznej Picassa był również ekspresjonizm, mający odzwierciedlać dramaty ludzi i rzeczy. Akcentowanie rysów i charakterów, użycie określonych tonów kolorystycznych idzie w parze z jak największą oszczędnością formalną.
Czołowa pozycja Pabla Picassa wśród współczesnych twórców pozostaje niezagrożona do dnia dzisiejszego. Artysta zmarł 8 kwietnia 1973 roku.
Po dzieciństwie pełnym przemocy i wymuszonym małżeństwie uciekła w świat paryskiej bohemy. Z Picassem żyła w czasie, kiedy dokonywał on największej rewolucji w swojej twórczości - choć sama nigdy nie rozumiała kubizmu. Picasso nie zdołał powstrzymać jej przed wydaniem wspomnień pt. „Picasso et ses Amis", ale wypłacał jej niewielka pensję w zamian za obietnicę, że drugi tom nie ukaże się przed jego śmiercią.
Prawdziwe nazwisko Marcelle Humbert. Była przyjaciółka malarza Louisa Marcoussisa (czyli Ludwika Kazimierza Władysława Markusa). Kochanką Picassa została w 1911 roku. Niewiele o niej wiadomo. Picasso twierdził, że kochał ją bardziej niż inne, co nie przeszkodziło mu nawiązywać kolejnych romansów kiedy ona umierała na gruźlicę w 1915 roku.
Ukrainka, pierwsza żona artysty i matka jego najstarszego syna Paula. Tańczyła w Ballets Russes Dagiliewa. Była jedną z nielicznych osób (obojga płci), które potrafiły postawić się artyście i nie ulegać mu. Po rozpadzie ich związku w 1935 roku zasypywała go pełnymi nienawiści listami. Ponieważ Picasso odmówił podzielenia się z nią majątkiem (czego wymagało francuskie prawo), oficjalnie nigdy się nie rozwiedli.
Picasso spotkał tę siedemnastoletnią blondynkę przed Galeries Lafayette w Paryżu w 1927 roku. Przez osiem lat ich romans pozostawał tajemnicą. W 1935 roku Marie-Therese urodziła mu córkę Maię, ale w tym samym roku uczuciami artysty zawładnęła już Dora Maar. Walter powiesiła się w 1977 roku.
Prawdziwe nazwisko Henriette Theodora Markovitch, pół Francuska, pół Chorwatka. Utalentowana artystka i fotografka, ikona surrealistów (fotografował ją Man Ray). Otaczała ją nieco tragiczna aura - jak sądził Picasso, przede wszystkim dlatego, że nie mogła mieć dzieci. Po rozstaniu do końca życia pozostała samotna, żyjąc w otoczeniu zakurzonych pamiątek po Picassie.
Trzeźwo myśląca studentka prawa, która porzuciła studia na rzecz sztuki. Romans z Picassem zaczęła mając 21 lat. Urodziła mu dwoje dzieci - Claude'a i Palomę - i napisała bestsellerową książkę „Moje życie z Picassem". Po śmierci artysty wyszła za mąż za Amerykanina Johna Salka, wynalazcę szczepionki przeciw grypie. Nadal pisze.
Sprzedawczyni w wytwórni ceramiki Madoura w Vallauris, gdzie Picasso tworzył swoje ceramiki. Spotkała go w 1954 roku, miała wówczas 27 lat. W 1961 roku została jego drugą żoną. Walczyła z jego dziećmi o spadek po nim, ale współpracowała z nimi przy tworzeniu Musée Picasso. Zastrzeliła się w 1986 roku.