Toru10.JPG
-
◘ JAMES BOND 007 BLOOD STONE -
☺ Braid PL -
☺ Diamon Jones -
☺ Jodie Drake and the World in Peril -
☺ Po drugiej stronie lustra -
1933-1945 -
Audio pliki -
Audio pliki(1) -
Audycje radiowe -
Battlefield1942 SPOLSZCZENIE -
Battlefield1942 SPOLSZCZENIE(1) -
Broń i wyposażenie -
Budowle i zabytki -
Ciągniki -
Ciekawe audycje -
Czołgi i samochody -
Dirty Dancing (hasło 1111) -
Format pdf -
Kartonowa encyklopedia lotnictwa -
Kaszuby -
Kocham Pana, Panie Sułku -
Legendy i podania z Warmii -
Legendy morskie -
Legendy toruńskie -
Literatura -
Literatura(1) -
Men of War -
Mikołaj Kopernik -
Modele kartonowe -
Modeliki -
Motocykle -
Muzyka dawna -
Narkotyki -
Nastolatki amatorki -
O diable Borucie -
Ostatnie dni Prus Wschodnich -
Pojazdy dowodzenia -
Programy do gitary -
Przystań Eskulapa -
Samochody ciężarowe -
Samochody pancerne -
Samolociki -
Sniper -
Stalag XX a -
Statki i okręty -
Szopka betlejemska -
Tajemnice i legendy ślężańskie -
Wyrzutnie rakietowe -
Ziołolecznictwo -
Ziołowy podcast Fiony
W parku etnograficznym w centrum Torunia, odwiedzanym przez ponad 150 tysięcy turystów rocznie, znajduje się kilkadziesiąt obiektów budownictwa wiejskiego: chałupy, młyn wodny, kuźnia, wiatrak, zabudowania gospodarcze, piece, spichlerze, kapliczki, cmentarz – lapidarium, remiza straży pożarnej.
Historia
Muzeum założyła badaczka i propagatorka sztuki ludowej, profesor UMK Maria Znamierowska-Prüfferowa.
Wszystkie eksponaty zostały przeniesione z polskich wsi północnej Polski. Obok zachowany arsenał artyleryjski z 1824 roku. W roku 2004 i 2005 doszło do niewielkich pożarów muzeum, w wyniku których zniszczone i spalone zostały dwie chałupy.
Teren muzeum jest miejscem kilku imprez - Święta Piernika, Międzynarodowych Spotkań Kapel Ludowych oraz Festiwalu Folkloru Miejskiego. Dziewiętnastowieczna chata z Kaszub mieści znaną staropolską karczmę "U Damroki", z plenerowym placem zabaw dla dzieci.
Filie muzeum
Muzeum posiada oddział - Zagrodę Rybacko-Rolniczą na Kaszczorku, gdzie znajdują się drewniane chaty z XVIII wieku, kryte strzechą oraz obiekty rybackie - wiata rybacka, szopa na sprzęt rybacki i budy – sezonowe mieszkania rybaków. Ekspozycję uzupełnia sprzęt pływający: tratwy flisacze, barki koszarki oraz promy.
Całość znajduje się na powierzchni ok. 8 ha. Pod koniec lat 90. dokończył żywota osadzony tu na prawym brzegu Drwęcy ostatni polski bocznokołowiec - statek parowy "Kiliński".
Festiwale odbywające się w Muzeum
* Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych w Toruniu
Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych – to festiwal etnograficzny, teatralny i muzyczny, jedna z najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce. Odbywa się od 1980 roku w Toruniu. Jest przeglądem sztuki ludowej nie tylko regionu kujawsko-pomorskiego, z całej Polski, Europy i z całego świata.
Celem festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom regionu i Torunia bogatej sztuki ludowej i folkloru innych społeczności i krajów. Odbywa się w atrakcyjnej scenerii kilkudziesięciu zabytkowych zabudowań wiejskich w skansenie w Muzeum Etnograficznym.
Festiwal odbywa się corocznie, na początku okresu wakacyjnego, w czerwcu. Organizatorem jest Muzeum Etnograficzne w Toruniu.
* Festiwal Folkloru Miejskiego Kapele Podwórkowe w Toruniu
Festiwal Folkloru Miejskiego Kapele Podwórkowe - to festiwal etnograficzny i muzyczny, jedna z najstarszych imprez folkloru miejskiego o tej tematyce. Odbywa się od 1997 roku w Toruniu. Jest przeglądem sztuki kapel podwórkowych nie tylko regionu kujawsko-pomorskiego, ale i z całej Polski, a nawet z zagranicy (Lwów, Grodno).
Celem festiwalu jest spotkanie mieszkańców regionu i Torunia z muzyką miejskich ulic, podwórek i zaułków. Kapele podwórkowe to zjawisko popularne w krajobrazie Warszawy, Łodzi, Krakowa, czy wielu innych polskich miast, a najbardziej - Lwowa, gdzie prawie każda ulica miała swoją kapelę.
Festiwal odbywa sie corocznie, w pierwszym tygodniu września. Organizatorem jest Muzeum Etnograficzne w Toruniu.
Na festiwalu spotykają się muzycy grający na nietypowych instrumentach - "patelenkach", "kiju".
Usłyszeć można popularne przeboje o losach Czarnej Mańki, o Pannie Walerci. Wszechobecny jest zachwalanie różnych miast - uroków warszawskiej Chmielnej, Czerniakowskiej, łódzkich Bałut, Krakowa, Torunia. Muzycy zespołów rekrutowali się głównie pośród bezrobotnych, którzy utrzymywali się z datków do kapelusza.
Popularyzowane sa nazwy członków i wykonawców kapel ludowych: w Krakowie czy Łodzi - andrusi, w Warszawie - cwaniacy, a we Lwowie - batiarzy.
* Święto Piernika w Toruniu
* Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY