Jerzy Kossak.jpg
-
!■ Martynka mp3 -
& Klub 7 przygód -
_DZIECIĘCA - MŁODZIEŻOWA -
₪ POLSKA -
00 - Teatr Telewizji [lista 100] -
1Różni wykonawcy (Świat) -
Ania Shirley -
Bahdaj -
Broszkiewicz -
Burt Bacharach's 60 Greatest Hit Songs -
CD dzieci -
cd dzieci -
cd1 -
Cd1 -
cd2 -
Cd2 -
cd3 -
cd4 -
Cd5 -
Deotyma -
Domanska -
Dzieci wiedzą lepiej -
Generator Sampler 4 -
Jacek Fedorowicz(1) -
Jurgielewiczowa -
Kipling -
Konrad Kucz - Sny Polskie -
Krzysztof Daukszewicz(1) -
Kuczyński -
Makuszynski -
Mars -
Martynka -
MARTYNKA -
Martynka bawi się w teatr -
Martynka i braciszek -
Martynka i czarownica -
Martynka spadła z roweru -
martynka(1) -
Minkowski -
Montgomery -
Mrówczyński -
NASA -- zdjęcia -
Opowiadania -
Parada hits-60- -
Parada hits-70-80- -
Petecki -
PUSSYCAT -
SF — Siudmak Wojciech -
Szklarski -
Verne
polski malarz, syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej.
Jerzy Kossak dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca Wojciecha. Nie przejawiał jednak dużych chęci do nauki w szkole; nie podjął też studiów w żadnej uczelni artystycznej. Szlifował swój talent w pracowni ojca. Nigdy jednak nie wypracował własnego stylu.
Pierwszą wystawę miał 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez Wojciecha dla ratowania kondycji finansowej rodziny. W czasie II wojny światowej i w trudnych latach powojennych, masowa produkcja obrazów pozwalała żyć zadłużonemu artyście, ale mocno ucierpiała na tym twórczość malarza.
Jerzy Kossak żył zawsze w cieniu sławnego ojca. Od początku swojej drogi artystycznej naśladował go, wybierał te same tematy, niekiedy nawet kopiował jego obrazy. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. W latach międzywojennych sięgnął do zarzuconego już przez ojca wątku napoleońskiego. Wtedy namalował Odwrót Napoleona spod Moskwy (1927), Bitwę pod piramidami (1927), Huzara z koniem w pejzażu zimowym (1938). Walkę polskich legionów utrwalił na płótnach: Pościg 6. Pułku Ułanów za bolszewikami i Pościg ułanów krechowieckich za bolszewikami, Majora Edwarda Rydza Śmigłego na czele III Batalionu Pierwszej Brygady Legionów prowadzącego atak na pozycje rosyjskie pod Laskami w dniu 28 października 1914 r. Nie obca mu była również tematyka folklorystyczna, malował wesela krakowskie i góralskie, sceny polowań (Bieg myśliwych z psami za jeleniem z 1927 r.). Spod jego pędzla wyszło wiele portretów.
Jerzy Kossak, obok wcześniejszego w swojej twórczości tematu napoleońskiego, skoncentrował się potem na ukazaniu wydarzeń z historii najnowszej, stając się właściwie twórcą malarstwa niepodległościowego, a więc epopei Legionów Piłsudskiego i wojny bolszewickiej 1920 roku, które zadecydowały o istnieniu i obronie odrodzonego państwa polskiego dlatego też jego twórczość nie była szeroko propagowana po II wojnie światowej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Kossak