177868_187479.jpg
-
====ZAMKI POLSKA==== -
==100MIEJSC KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ== -
==DZIWNE NAZWY MIEJSC W POLSCE== -
==UROK STARYCH AUT== -
==WIZERUNKI PAPIEŻY== -
►♥◄Śmieszne zwirzęta -
2012 cały -
2012 cały(1) -
Anioły S -
Antarktyda -
atrakcje turystyczne -
cuda ogrodników -
Dominikana -
domy współczesne -
Ekwador -
Encyklopedia II Wojny -
Figury z piasku -
Galeria Aniołów -
góry -
Grecja -
Gruzja -
Haiti -
Indie -
Japońskie ogrody -
Kraj kwitnącej wiśni-Japonia -
Mauritius -
Monte Cassino -
motyle -
nasze góry -
Natura i widoczki -
Norwegia -
pałace i zamki -
Państwa świata -
Pociągi -
Pola bitew -
Pustynie -
Rafa Koralowa -
Samoloty ITP -
Samoloty wojskowe na świecie -
Tajlandia-Rajskie wyspy -
Tanzania -
Teneryfa -
Tęcza -
Tunezja -
Turcja -
Wachlarze -
Wojna i Broń -
Zamki,pałace -
Znaczenie imion -
znane zabytki
Ulrich von Jungingen
Ulrich von Jungingen (Ulryk von Jungingen) (ur. 1360 w Jungingen, zm. 15 lipca 1410 pod Grunwaldem) – wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1407-1410.
Brat poprzedniego wielkiego mistrza Konrada. Rezydował w Człuchowie, w latach 1396-1404 był komturem Bałgi, a później wielkim marszałkiem i komturem Królewca. Od 1407 r. pełnił funkcję wielkiego mistrza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakonu krzyżackiego). Według Kroniki Gdańskiej, umierający Konrad V von Jungingen ostrzegać miał dostojników krzyżackich przed wyborem swego wojowniczego brata na następcę, nazywając go głupcem.
Śmierć Ulricha von Jungingen w bitwie pod Grunwaldem, fragment obrazu Jana Matejki
W obliczu groźby konfliktu z Polską, poczynił szereg posunięć wzmacniających państwo na wypadek wojny. Jednym z nich była rezygnacja z dalekosiężnych planów brata Konrada w sferze dominacji nad Bałtykiem. W 1409 r. doszło do sprzedaży Gotlandii królowej Szwecji, Danii i Norwegii Małgorzacie, za cenę niższą od tej jaką Krzyżacy zapłacili władcy Meklemburgii za zrzeczenie się praw do wyspy. Ulrich zdecydował się na ten krok w celu skoncentrowania sił zakonu na odcinku lądowym, mimo że państwa skandynawskie, połączone od 1397 r. unią kalmarską przeżywały wewnętrzne trudności, i mimo wielkich sum włożonych w fortyfikację wyspy.
W 1409 roku utracił Żmudź. W tym samym roku uderzył na ziemię dobrzyńską, rozpoczynając wojnę polsko-krzyżacką. Zginął w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. dowodząc wojskami krzyżackimi. Ulricha von Jungingen zabił prawdopodobnie przedchorągiewny królewskiej chorągwi nadwornej Mszczuj ze Skrzynna[potrzebne źródło]. Wielki mistrz został pochowany w kaplicy św. Anny na zamku krzyżackim w Malborku.