Halina Poświatowska - 10.jpg
-
[PDF] -
► Słownik literatury XIX wieku -
► Słownik Symboli Baśniowych -
► Słownik Terminów Literackich -
► Wyczesany słownik najmłodszej polszczyzny -
2012 -
3D Home Architekt (Zaprojektuj Swój Dom-PL) -
Antoś pierwszy raz w Warszawie(1908) -
artlit -
art-lit -
Autohipnoza -
BIOGRAFISTYKA -
dok-bibl -
Evans Nicholas - Zaklinacz koni -
Flagg Fennie - Smażone zielone pomidory -
gender -
Gustaw Herling–Grudziński -
Halina Poświatowska -
HISTORIA SZTUKI -
historia sztuki(1) -
HLP -
HLP POZYTYWIZM i MŁODA POLSKA -
I SEMESTR -
II ROK SEMESTR LETNI! -
III ROK -
Jan Paweł II -
Książki o czarownicach i prześladowaniach -
Kultura języka polskiego -
Kundera -
Literatura miedzywojenna -
Marcel Proust -
Maria Dąbrowska -
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska -
Miron Białoszewski -
O północy w Paryżu chomikuj -
opracowane tematy -
oświęcim II wojna światowa -
Podania i legendy polskie, ruskie i litewskie -
Psychologia -
Psychologia(1) -
Ryszard Kapuściński -
Słownik motywów literackich -
Stanisław Jerzy Lec -
sztuka prekolumbijska -
Tadeusz Różewicz -
WOHRP -
WoK -
WOK -
Zofia Nalkowska -
Zola Emil
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Halina Poświatowska (ur. jako Helena Myga 9 maja 1935 w Częstochowie, zm. 11 października 1967 w Warszawie), poetka polska.
Życie
Poetka urodziła się w Częstochowie jako Helena Myga. Kształciła się w gimnazjum "Nauka i Praca", a po jego zamknięciu w żeńskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego.
Z powodu ciężkiej wady serca większość swojego życia spędziła w szpitalach i sanatoriach, gdzie też poznała swojego przyszłego męża Adolfa Ryszarda Poświatowskiego (także ciężko chorego na serce), którego poślubiła w Częstochowie 30 kwietnia 1954. Po dwóch latach małżeństwa, w wieku 21 lat, została wdową. W 1958 r. Poświatowska przeszła skomplikowaną operację serca w Stanach Zjednoczonych. Została 3 lata i studiowała w Smith College w Northampton. Po powrocie do Polski podjęła studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z Krakowem związane są ostatnie lata jej życia, pracowała wówczas na uniwersytecie. W 1967 stan jej zdrowia był bardzo zły, dlatego podjęto decyzję o kolejnej operacji serca, po której osiem dni później 11 października zmarła.
Grób Haliny Poświatowskiej i jej męża Adolfa znajduje się na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.
9 maja 2007 r. w jej rodzinnym domu w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 23 otwarto Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej (część Muzeum Częstochowskiego), gdzie zgromadzono m.in. rodzinne pamiątki. Także w Częstochowie, w Szkole Podstawowej nr 8, istnieje izba pamięci poetki z jej pomnikiem, wykonanym w naturalnych rozmiarach z żywicy przez częstochowskiego rzeźbiarza Szymona Wypycha.
Poezja
Należy do tzw. pokolenia "Współczesności". Zadebiutowała w 1956 publikując swoje wiersze w Gazecie Częstochowskiej. Za jej odkrywcę uważa się krytyka literackiego i poetę Tadeusza Gierymskiego, który - jak sam napisał w artykule "Pożegnania poetki" w tejże gazecie w 1967 roku - zrobił to z litości, nie oceniając jej poezji bardzo wysoko.
Jej pierwszy zbiór poezji, Hymn bałwochwalczy, pojawił się rok później i zebrał przychylne opinie krytyków i poetów. Następne wiersze zebrane zostały w trzech kolejnych tomikach poezji: Dzień dzisiejszy (1963), Oda do rąk (1966) i Jeszcze jedno wspomnienie (1967). Po jej śmierci odnaleziono wiele niepublikowanych liryków. Pośmiertnie opublikowano jej autobiograficzną powieść Opowieść dla przyjaciela.
Głównymi motywami jej poezji były przeplatające się wzajemnie miłość i śmierć. Świadoma swej kruchości Poświatowska dawała wielokrotnie wyrazy sprzeciwu wobec nieugiętego losu. Ubolewała nad niedoskonałością ludzkiego ciała, ale i umiała wykorzystać każdy moment przemijającego życia. W swych utworach nie pomijała także swojej kobiecości, pisała o sobie i innych kobietach, kobietach-bohaterkach. Wszystko to osadzone było w głębokich przemyśleniach filozoficznych. Poezja Haliny Poświatowskiej stanowi studium natury ludzkiej, kobiety pragnącej miłości i kobiety świadomej swej śmierci.
Od 1974 w Częstochowie odbywa się Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej.