2. Odsłaniamy styki.bmp
-
50-letnia Chinka -
Ana Cheri -
bez makijażu -
bielizna -
bielizna dla facetów -
Boeing 777-300ER -
Candice Swanepoel -
doradca macierewicza -
dzien kobiet -
dżinsy -
humor 1 -
humor 5 -
i po wyborach -
Islandia -
IV RP wraca -
jego harem -
magdalena frąckowiak -
majówka -
malutki -
memy -
memy - ogórek -
memy-wybory -
moc w skorupce -
modelki zapraszają na mecze euro -
obieranie pomarańczy -
ogórek po wyborach -
Originals -
pis -
pis i nie tylko -
po wyborach -
polityczne -
polityczne 3 -
polityczne 4 -
polityczne 5 -
politycznie -
portrety karmiących -
pr.na smarfony -
psi przyjaciele -
romantycznie -
rysunki do zwyczajnych sytuacji -
sprawne i sprawni -
Victoria's Secret -
walentynki -
waszczykowski -
wielkanoc -
wkomponowane w naturę -
wulkany -
wybory 2015 -
z kina -
za kulisami
Jak zrobić radiowy włącznik ze starego telefonu
Wiele starych urządzeń czeka na to, aby móc sprawdzić się w nowej roli .
Mając smykałkę do majsterkowania, ze sprzętu w stanie spoczynku
wydobędziecie ciekawe funkcje i znajdziecie dla niego nieoczekiwane
zastosowania .
Wiele urządzeń można włączać dzwonkiem telefonu komórkowego .
Umożliwia to tani podzespół i trochę cyny lutowniczej .
Komputer włącza się po połączeniu dwóch styków na płycie głównej . Są one oznaczone napisem „Power SW” . Kable z przekaźnika przytwierdziliśmy najpierw zaciskami probierczymi do obu styków . Przy połączeniu przychodzącym słychać, jak włącza się przekaźnik i komputer startuje . Gdy telefon wibruje kilka razy, może się zdarzyć, że komputer od razu znów się wyłączy, ponieważ każda wibracja równa się naciśnięciu włącznika/wyłącznika, a więc telefon powinien zadzwonić tylko raz . W ten sposób można zdalnie sterować wszystkimi urządzeniami elektrycznymi, których włącznik/wyłącznik da się odsłonić . Można wykonać przyłączenie urządzenia, zakończonego wtyczką . Wtedy styki robocze przekaźnika należy zakończyć gniazdem wtykowym .
Oba pojedyncze kontakty przyjmują napięcie znamionowe pochodzące od silnika wibracyjnego . Styki w naszym przekaźniku są ułożone w dwóch grupach . W zależności od tego, czy napięcie znamionowe z telefonu jest przyłożone, środkowy styk każdej grupy jest połączony z jednym lub drugim zewnętrznym stykiem tej samej grupy . Przylutujcie kable do styków przełączających prowadzących do urządzenia docelowego – w naszym przypadku jest to PC . MOŻE TO BYĆ DOWOLNE URZĄDZENIE ELEKTRYCZNE, ważne jednak, aby prąd przekaźnika był większy niż pobierany przez urządzenie . Prąd urządz. w uproszczeniu obliczymy: Moc np: 800W : 230V = ok.3,5A . Dobieramy przekaźnik na 5V i prąd roboczy 5A .
Przylutujcie dwa kable do styków – oszczędne używanie cyny lutowniczej zapobiegnie zwarciu. P amiętajcie, aby przylutować kable tak, żeby można było je wyprowadzić z telefonu przez znajdujący się powyżej otwór i obok akumulatora . Potem zmontujcie telefon w taki sposób, by działał .
Telefon musi mieć alarm wibracyjny – w naszym przypadku jest to Siemens S55, ale można zastosować także inny klasyczny telefon, np. Motorolę Razr . Do zdalnego uruchamiania potrzebujecie jeszcze karty SIM i małego przekaźnika o dokładnie pasującym napięciu znamionowym, który dostaniecie w sklepie elektronicznym . Do naszego Siemensa S55 pasował przekaźnik sprzedawany w sklepie Conrad.pl jako artykuł nr 505145-62 (12 zł) z 5 V/DC . Do otwarcia telefonu potrzebujecie natomiast wkrętaka torx, a do utworzenia połączeń lutownicy kolbowej z akcesoriami .