01 - Przyspiesz swój komputer.png
-
50-letnia Chinka -
Ana Cheri -
bez makijażu -
bielizna -
bielizna dla facetów -
Boeing 777-300ER -
Candice Swanepoel -
doradca macierewicza -
dzien kobiet -
dżinsy -
humor 1 -
humor 5 -
i po wyborach -
Islandia -
IV RP wraca -
jego harem -
magdalena frąckowiak -
majówka -
malutki -
memy -
memy - ogórek -
memy-wybory -
moc w skorupce -
modelki zapraszają na mecze euro -
obieranie pomarańczy -
ogórek po wyborach -
Originals -
pis -
pis i nie tylko -
po wyborach -
polityczne -
polityczne 3 -
polityczne 4 -
polityczne 5 -
politycznie -
portrety karmiących -
pr.na smarfony -
psi przyjaciele -
romantycznie -
rysunki do zwyczajnych sytuacji -
sprawne i sprawni -
Victoria's Secret -
walentynki -
waszczykowski -
wielkanoc -
wkomponowane w naturę -
wulkany -
wybory 2015 -
z kina -
za kulisami
Przyspiesz swój komputer
2
3
4
5
Przyspiesz swój komputer Prawie każdy użytkownik komputera spotkał się z problemem coraz wolniejszej pracy laptopa czy PC . Na szczęście istnieją stosunkowo proste sposoby, dzięki którym możemy znacząco przyspieszyć działanie naszego sprzętu . Oczywiście nie należy liczyć na to, że stary pecet zacznie "śmigać" jak bolid Formuły 1, ale przynajmniej sprawimy, że będzie pracował wydajniej i nieco szybciej . Niestety każdy komputer ma to do siebie, że z czasem zaczyna coraz wolniej działać . Często dzieje się tak przez nagromadzenie olbrzymiej ilości niepotrzebnych plików (plików tymczasowych, systemowych logów, plików internetowych, raportów itd.), czy też przez fragmentację dysku systemowego . Czasem powodem może być też złośliwy wirus . Poniżej prezentujemy kilka sposobów, które pomogą usprawnić i przyspieszyć pracę naszego komputerowego sprzętu .
Pozbyć się niechcianego oprogramowania Często zdarza się, że na przykład na laptopach producenci dodają nam programy, bez których spokojnie moglibyśmy się obejść . Pozbywając się nieużywanych programów, zyskujemy wolne miejsce na dysku, wolną pamięć operacyjną i zasoby procesora, które mogą być wykorzystywane w używanym przez nas oprogramowaniu . Po takim zabiegu możemy więc liczyć co najmniej na nieco szybsze uruchamianie i zamykanie systemu, a także na trochę sprawniejsze działanie . Oprócz tego podczas użytkowania komputera udaje się nam, czasem przypadkowo, ściągnąć różne programy, które są nam zbędne . Aby się ich pozbyć warto skorzystać z PC Decrapifiera – darmowego (do celów niekomercyjnych) narzędzia służącego do odinstalowania na przykład programów demonstracyjnych i reklamowych .
Zarządzanie programami startowymi Często przyczyną powolnego uruchamiania komputera jest nadmierna liczba programów startowych – uruchamiających się wraz z systemem Windows . Jeśli chcesz na przykład oglądać PDF-y to nie znaczy automatycznie, że wraz z systemem musi się otwierać Adobe Reader . Warto więc sprawdzić w menedżerze zadań, które z tych programów są nam niezbędne . Następnie powinniśmy skorzystać z aplikacji systemowej ‘MSConfig’ (na klawiaturze należy wcisnąć „Windows” + R), dzięki której będziemy mogli znacznie zmniejszyć liczbę niepotrzebnych programów startowych .
Regularne oczyszczanie dysku komputera Podczas korzystania z komputera nieuniknione jest zapełnianie go plikami . Bardzo duża liczba plików na twardym dysku również spowoduje w końcu, że komputer wyraźnie zwolni . Warto więc poświęcić kilka minut raz na jakiś czas i usunąć niepotrzebną zawartość . Porządki możemy zrobić automatycznie korzystając na przykład z programu „Oczyszczanie dysku”, który usuwa pliki tymczasowe, opróżnia Kosz oraz pozbywa się różnego rodzaju nieprzydatnych elementów . Innym bardzo popularnym programem „czyszczącym” jest darmowy CCleaner usuwający z twardego dysku niepotrzebne pliki i wpisy w rejestrze systemowym .
Złośliwe oprogramowanie Lekceważenie zagrożenia ze strony wirusów komputerowych również może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego systemu operacyjnego . Program antywirusowy jest niezbędny dla niedoświadczonego użytkownika . Warto jednak dodatkowo przeskanować czasami twardy dysk alternatywnym narzędziem . Na rynku jest wiele aplikacji pomagających nam w takim „czyszczeniu” – np. Malwarebytes Anti-Malware .
Wymiana dysku systemowego na SSD Zmiana dysku na SSD (ang. Solid State Drive) stanowczo poprawi komfort pracy na komputerze . Co prawda musimy przeznaczyć na to kilkaset złotych, jednak różnica jest tego warta . Uruchomienie systemu operacyjnego potrwa nawet dwa razy krócej, a jego szybkość w działaniu wyraźnie się zwiększy . Dyski te nie są wyposażone w żadne części ruchome, dzięki ich żywotność jest większa i, przede wszystkim, są do 10 razy szybsze od zwykłych dysków HDD .
Więcej RAM-u Pamięć RAM w ostatnich latach bardzo potaniała, więc zwiększenie jej ilości w komputerze może być naprawdę dobrym pomysłem . Niedobór RAM-u powoduje, że system operacyjny zajmuje powierzchnię twardego dysku w celu buforowania danych, a to z kolei skutkuje spowolnieniem . Warto zainwestować w dodatkową kość, żeby nawet pamięciożerne oprogramowanie miało pewien zapas .
Porządek na pulpicie Najbardziej prozaicznym sposobem na przyspieszenie systemu operacyjnego jest dbanie o porządek na pulpicie . Nie trzymajmy na nim folderów czy plików stworzonych przez nas w różnych programach . Ograniczmy się jedynie do skrótów, a i te dobierzmy spośród tych najczęściej wykorzystywanych . Pamiętajmy, że zaśmiecony pulpit również negatywnie odbije się na wydajności komputera, a przy okazji na wydajności nas samych . Ponadto w przypadku systemu Windows warto wyłączyć efekty wizualne pochłaniające sporo zasobów systemowych, które mogłyby być wykorzystane nieco lepiej- na przykład do szybszego uruchamiania potrzebnych aplikacji .