m13.Stacja Plac Wilsona w Warszawie.jpeg
-
50-letnia Chinka -
Ana Cheri -
bez makijażu -
bielizna -
bielizna dla facetów -
Boeing 777-300ER -
Candice Swanepoel -
doradca macierewicza -
dzien kobiet -
dżinsy -
humor 1 -
humor 5 -
i po wyborach -
Islandia -
IV RP wraca -
jego harem -
magdalena frąckowiak -
majówka -
malutki -
memy -
memy - ogórek -
memy-wybory -
moc w skorupce -
modelki zapraszają na mecze euro -
obieranie pomarańczy -
ogórek po wyborach -
Originals -
pis -
pis i nie tylko -
po wyborach -
polityczne -
polityczne 3 -
polityczne 4 -
polityczne 5 -
politycznie -
portrety karmiących -
pr.na smarfony -
psi przyjaciele -
romantycznie -
rysunki do zwyczajnych sytuacji -
sprawne i sprawni -
Victoria's Secret -
walentynki -
waszczykowski -
wielkanoc -
wkomponowane w naturę -
wulkany -
wybory 2015 -
z kina -
za kulisami
Niesamowite stacje metra w Europie
2
3
Polska w czołówce najpiękniejszych stacji !
Metro, odkąd powstało, stało się jednym z najszybszych, najpopularniejszych i najbardziej bezpiecznych środków komunikacji w wielkich miastach i metropoliach . W Europie jest wiele stacji, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na swoją architekturę, która czasem wykracza daleko poza ramy tradycyjnego wyglądu stacji kolejowej . Mamy więc stacje w stylu pałacowym, "szaleństwo artysty" czy nawet wykute w skale, z kamiennym sklepieniem .
Co ciekawe, wśród najładniejszych i najciekawszych architektonicznie stacji w Europie mamy też swojego przedstawiciela . To 18 przystanek warszawskiego metra - Plac Wilsona .
Warto przypomnieć, że pierwsza całkowicie podziemna linia metra powstała już w 1863 roku w Londynie . Obecnie największe na świecie, zarówno pod względem ilości przystanków jak i linii, jest metro w Nowym Jorku, które ma 468 stacji i ponad 20 linii . Z kolei największy ruch panuje w tokijskim metrze, które w ciągu roku przewiozło już ponad trzy miliardy osób .
Stacja "Concorde" w Paryżu Ciekawostką jest, że część pociągów metra jest zupełnie zautomatyzowana, tzn. nie kierują nimi maszyniści . Na każdej stacji, na której zatrzymują się takie składy, zainstalowano gwarantujące bezpieczeństwo przegrody między peronami i torami, wyposażone w automatyczne drzwi . Paryskie metro słynie również ze "stacji duchów", czyli stacji, które zostały wybudowane, ale nie funkcjonują z różnych przyczyn . Jedna z takich stacji stała się regularnym planem filmowym .
Stacja "Arts et Metiers" w Paryżu Metro w Paryżu należy do najstarszych w Europie - jego pierwsza linia została otwarta w 1900 r . Jest też jednym z największych - w sumie sieć metra w tym mieście ma długość 217 km i składa się z 16 linii oraz 301 stacji (w tym kilkadziesiąt przesiadkowych) . Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w tym metrze jest aż 86 wejść w stylu secesyjnym, wykonanych z elementów kutego żelaza .
Stacja "Olaias" w Lizbonie Metro w Lizbonie składa się z czterech linii (niebieska, żółta, czerwona, zielona) o łącznej długości nieco ponad 40 km, na których rozmieszczonych jest 55 stacji . Stacja "Olaias" znajduję się na linii czerwonej . Została uruchomiona w 1998 roku .
Stacja "Sławianskij Bulwar" w Moskwie Stacja położona na linii Arbacko-Pokrowskiej . Wykończona jest w stylu secesyjnym, stylizowanym na metro paryskie . Znajdują się tu trzy ławki w kształcie łodzi z nazwą stacji i lampy w kształcie drzew . Na ścianach i podłodze znajdują się marmury, zaś sufity ozdobiono dekoracjami kwiatowymi z kutego żelaza .
Stacja "Westfriedhof" w Monachium Monachijskie metro to ponad 100 kilometrów torów, sześć linii i 100 stacji . Stacja "Westfriedhof" wyróżnia się nietypową architekturą - wystrój jest bardzo surowy, ale ekstrawagancji dodaje tu zainstalowane w 2001 roku oświetlenie . Mowa o 11 ogromnych lampach o średnicy 3,8 metra, które oświetlają peron na niebiesko, czerwono i żółto .
Stacja "Kijewskaja" (linia Kolcewaja) w Moskwie Znajdująca się na zdjęciu obok stacja "Kijewskaja" na linii Kolcewaja (bo stacje o takiej nazwie znajdują się także na dwóch innych liniach) to architektura nawiązująca do przyjaźni ukraińsko-rosyjskiej . Jej projekt, wybrany w otwartym konkursie, stworzyli ukraińscy architekci . Na stacji, która już sama w sobie stanowi atrakcję turystyczną, znajduje się wiele podobizn Lenina oraz cytaty z sowieckiego hymnu .
Stacja "Majakowskaja" w Moskwie Moskiewskie metro jest najbardziej obciążonym metrem na świecie, codziennie przewozi ponad 2 miliony pasażerów . Jego długość to ponad 305 km, na których jeździ 12 linii . Wiele ze wszystkich 186 stacji wyróżnia się typową dla socrealizmu architekturą pałacową, ze zdobnymi malowidłami na ścianach, kryształowymi żyrandolami i złotymi dekoracjami . Mało kto wie, że w Moskwie, oprócz powszechnie znanej i bardzo rozbudowanej sieci metra, istnieje też druga, zwana Metro-2, złożona z trzech linii i służąca jedynie władzom i wojsku .
Stacja "Zołoti Worota" w Kijowie Kijowskie metro, w którego skład wchodzą trzy linie, słynie przede wszystkim ze stacji "Arsenalna", którado niedawna była najgłębiej położoną stacją metra na świecie (znajduje się 102 metry pod ziemią) . Jednak niektóre ze stacji mogą pochwalić się także ciekawą architekturą . Jedną z nich jest położona na trzeciej linii stacja "Zołoti Worota" czyli po prostu złote wrota, której nazwa pochodzi od wieńczącej wejście oraz łuki na peronie ozdobnej mozaiki . Ciekawostką jest, że opłaty za przejazd kijowskim metrem uiszczane są w postaci plastikowych żetonów sprzedawanych w automatach i kasach znajdujących się na terenie wszystkich stacji .
Stacja "Heidelberger Platz" w Berlinie Pierwsze odcinki berlińskiego metra powstały w 1902 roku . Obecnie składa się ono z 10 linii i 173 stacji, z których 20% znajduje się na powierzchni . Tutaj również, podobnie jak w Paryżu, znajduje się wiele podziemnej infrastruktury, zarówno stacji jak i tuneli, która obecnie nie jest wykorzystywana . Ponad 100-letnia historia tego środka komunikacji w Berlinie sprawiła, że w tamtejszym metrze znajduje się wiele ciekawych architektonicznie stacji, z których niektóre uznawane są wręcz za piękne . Jedną z bardziej interesujących jest położona na linii U3 i otwarta w 1913 roku Heidelberger Platz, zaprojektowana przez architekta Wilhelma Leitgebela . Znajduje się na niej wiele źródeł światła różnych typów, które czynią ją jedną z najjaśniejszych stacji berlińskiego metra .
Stacja "T-Centralen" w Sztokholmie