P5010176.JPG
-
► KWIATKI -
►BENEDYKT XVI -
►BENEDYKT XVI - GALERIA -
►FRANCISZEK PAPIEŻ -
♥1, 2,3 MAJA -
♥BARBÓRKA 4.12 -
♥DZIEŃ POCAŁUNKU 6.06 -
♥DZIEŃ TEŚCIOWEJ 5.III -
♥GIFY INTERNETOWE -
♥GIFY KOTKI -
♥GIFY ŁABĘDZIE -
♥GIFY OBRAZKI -
♥GIFY Z OKAZJI KOMUNI ŚWIĘTEJ -
♥GIFY Z OKAZJI NARODZIN DZIECKA -
♥GIFY Z OKAZJI ŚLUBU -
♥KARNAWAŁ -
♥KARTKI IMIENINOWE Z IMIONAMI -
♥PAPIEŻ FRANCISZEK -
♥PRIMA APRILIS 1.04 -
♥TRZECH KRÓLI -
♥ZYCZENIA NOWOROCZNE -
♥ŻYCZENIA BOŻO NARODZENIOWE -
Abdykacja Papieża Benedykta XVI -
FILMY NIEMIECKIE -
Gify - Adwent(1) -
Gify - Kwiaty bez tła -
GIFY RÓŻE PIĘKNE -
Gify-Dzien chlopaka -
Gify-Dzien dziecka -
Gify-Kondolencje -
Gify-Kwiaty -
Gify-Swieto Niepoleglosci 11 listopad -
Gify-Tlusty Czwartek(1) -
Gify-Wszystkich Swietych -
KANONIZACJA ŚW. JANA PAWŁA II -
Kwiatki papieża Franciszka -
Kwiaty gify -
Miasta,państwa -
Msze Święte i przemówienia -
NIEMIECKIE Z POLSKIM LEKTOREM - MELODRAMATY -
O Poznaniu słów kilka -
obrazy -kwiaty gify -
Ostatni Anioł Pański Benedykta XVI -
Panna Mloda -
Para Mlodych -
PLIKI DO TWORZENIA WŁSNYCH FILMÓW -
Prezydenci -
ROMANSE NIEMIECKIE Z LEKTOREM -
Św BARBARA Patronka Górników -
ZADUSZKI
Pieniński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony w 1932 r.
PPN zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin Właściwych: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Przełom Dunajca. Z Pienin Spiskich włączone zostały w obszar parku tylko Zielone Skałki. Ma najwyższy wśród wszystkich polskich parków narodowych wskaźnik nasilenia ruchu turystycznego w przeliczeniu na 1 ha powierzchni. Dla turystów udostępniono 35 km szlaków. Zalicza się do nich również stanowiący atrakcję na skalę europejską spływ tratwami przełomem Dunajca (jego trasę można przejść także pieszo Drogą Pienińską). Dla turystów przygotowano galerie widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy. Atrakcją turystyczną jest również Zamek w Czorsztynie. 53% powierzchni parku to własność Skarbu Państwa (ponad połowa zakupiona jeszcze w czasach II Rzeczypospolitej), reszta to tereny prywatne na których prowadzona jest działalność gospodarcza.
Jego historia sięga 1921 roku, kiedy to z inicjatywy prof. Władysława Szafera na terenie będącym własnością Stanisława K. Drohojowskiego powstał rezerwat dla ochrony łąk wokół ruin Zamku w Czorsztynie (7,5 ha). Pod koniec lat 20. XX w. rozpoczęto wykupy gruntów prywatnych położonych głównie w Pieninach Środkowych w Masywie Trzech Koron, z przeznaczeniem pod utworzenie pierwszego w Polsce parku narodowego. Wstępny projekt opracował prof. Stanisław Kulczyński. 23 maja 1932 r. podsekretarz stanu Wiktor Leśniewski podpisał za ministra rolnictwa rozporządzenie o utworzeniu z dniem 1 czerwca 1932 r. z rezerwatu w Pieninach jednostki organizacyjnej pod nazwą "Park Narodowy w Pieninach". Miał on mieć łącznie z rezerwatem na Zamku Czorsztyńskim powierzchnię 16,5 km². Rozporządzenie ukazało się w "Monitorze Polskim" Nr 123 (poz.156)[1]. W 1924 r. zawarto porozumienie z rządem Czechosłowacji w sprawie wspólnego utworzenia przygranicznych obszarów chronionych i uregulowania turystyki. Negocjacje prowadził prof. Walery Goetel, warto dodać, że było to pierwsze porozumienie z rządem Czechosłowacji. W 1926 r., gdy wszystkie procedury były już dopięte na ostatni guzik, podejrzewano, że idea utworzenia parku zakończy się fiaskiem, znajdujący się bowiem w trudnej sytuacji finansowej Skarb Państwa odmówił wykupu od prywatnych właścicieli terenów po bardzo wygórowanych cenach, a ci nie mogąc się doczekać sfinalizowania transakcji rozpoczęli rabunkowy wyrąb lasów. W wyniku licznych głosów oburzenia rozpoczęto w końcu wykup gruntów i w sierpniu 1932 r. na obszarze 423 ha proklamowano utworzenie w polskich Pieninach Parku Narodowego, w tym samym też roku powstał czechosłowacki Pieniński Park Narodowy. Jeszcze przed II wojną światową powiększano dalej poprzez wykupy obszar parku, powstały też małe prywatne rezerwaty w Małych Pieninach.
Kolejną podstawą prawną istnienia parku było rozporządzenie Rady Ministrów z 30 października 1954 r. o utworzeniu z dniem 1 stycznia 1955 r. Pienińskiego Parku Narodowego. Obszar jego uległ powiększeniu do 2231 ha poprzez włączenie w skład parku terenów należących do chłopów i gromad wiejskich (ale z prawem do użytkowania przez nich). Zlikwidowano też nadmiar szlaków turystycznych. Aktualnie park funkcjonuje w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 maja 1996 r., w 2003 r. ma powierzchnię 2346 ha i w dalszym ciągu powiększa się jego obszar poprzez wykupy.
Siódme Walne Zgromadzenie pozostając pod głębokim wrażeniem wspaniałości Przełomu Dunajca i Pienińskiego Parku Narodowego, wyraża przekonanie, że jest to tak pod względem botanicznym, jak i ze względu na piękny krajobraz jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych miejsc w Europie.