krugerrand_8_samint_bars.jpg
-
#1 Italian Songs -
#1 Muzyka2 -
#1 Muzyka3 -
#1 Myzyka dla Duszy -
#1 Rod Stewart Greatest Hits Full -
#1▼Film II -
▼ Alosza Awdjeiew -
▼ Geologia - Dr Franc Zalewski ▼ -
▼ Hipoteza Czasu Widmowego ▼ -
▼ Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ▼ -
▼ LUSTRO KOZYREVA ▼ -
▼ Z-NASA Archiwum Tajemnic -
◉ Chomikowe Avatars -
◕ Omuamua wraca -
◕ Wszechświat istniał przed Wielkim Wybuchem -
1#Historia PRL -
2#Muzyka -
3D Art -
3D Landscape -
Albano & Ronina Power -
Blank & Jones -
Dalida -
Desktop -
Dr-Franc Zalewski -
Egipt -
Exclusive -
Fantasy -
Fantasy House -
Glenn Miller greatest hits -
Gory -
Kolekcje -
kolekja2 -
Komorka -
Kształty mają energie-Święta geometria -
Mexico -
Mongoolia -
mp3 -
Muzyka Marek Biliński -
Na Komorkę -
Rafa Koralowa -
Reprodukcje Obrazów -
Roberto Delgado -
Sky (Niebo) -
Starożytny Egipt -
Statki-Zaglowce -
The Shedows 1 -
The Shedows 2 -
UB40_2 -
Zdjęcia-tablet -
Zwierzęta
Złoto jest odporne na poszczególne kwasy, ale roztwarza się w wodzie królewskiej (łac. aqua regia, nazwana tak ze względu na to, że rozpuszcza właśnie złoto. Woda królewska to mieszanina kwasu solnego i azotowego w stosunku objętości 3:1 – metal kojarzony z władzą królewską).
Złoto, roztwarza się również w zasadowych roztworach cyjanków, które były używane do wydobywania złota. Złoto rozpuszcza się również w rtęci, tworząc amalgamat.
Złoto jest nierozpuszczalne w kwasie azotowym, który roztwarza srebro i inne metale, co przez długi czas było wykorzystywane jako próba na obecność złota (np. w monetach).
Metal rodzimy występuje jako samorodki lub ziarna w skałach litych, żyłach i osadach aluwialnych. Mniej powszechnie występuje jako związki złota, zazwyczaj z tellurem. Parytet złota był najpowszechniejszą podstawą polityki monetarnej w historii człowieka, powszechnie zastąpioną w XX wieku przez pieniądz fiducjarny. Szacuje się, że do 2010 roku, w całej historii zostało wydobytych 166 tys. ton złota[6]. Odpowiada to objętości 8500 m³ lub sześcianowi o krawędzi 20,4 m. Światowa konsumpcja wydobywanego złota w 50% jest zużywana w jubilerstwie, w 40% w różnych inwestycjach, a 10% w zastosowaniach przemysłowych[7]. Złoża złota rozpoznane do roku 2008 były oceniane na 26 tys. ton. Przy poziomie wydobycia z roku 2005, złoża te wystarczyłyby na ok. 14 lat[6].
Poza szeroko rozpowszechnionymi wyżej wymienionymi zastosowaniami, złoto stosuje się również w stomatologii, elektronice i innych zastosowaniach, w tym nawet w przemyśle spożywczym.