a072e6276776e78dmed.jpg
-
[[[ ABC O STORCZYKACH -
[[[ BOŻE NARODZENIE MISIE -
[[[ BUKIETY KWIATÓW -
[[[ CHAFTY -
[[[ FILMY RELIGIJNE -
[[[ FOTOGRAFIA -
[[[ FRYZURY -
[[[ GALERIA KWIATOWA -
[[[ HAFT-BOŻE NARODZENIE -
[[[ KURS JĘZYKA FRANCUSKIEGO MP3 -
[[[ KWIATY AMARYLIS -
[[[ KWIATY BEZ -
[[[ KWIATY BRATKI -
[[[ KWIATY CHRYZANTEMY -
[[[ KWIATY DALIE -
[[[ KWIATY DZWONECZKI -
[[[ KWIATY FIOŁKI -
[[[ KWIATY GERBERY -
[[[ KWIATY GOZDZIKI -
[[[ METODY ODCHUDZANIA -
[[[ MUZYKALNE ZWIERZĄTKA -
[[[ PIĘKNE OGRODY -
[[[ PIOSENKI RELIGIJNE -
[[[ PIOSENKI RELIGIJNE PO ANGIELSKU -
[[[ PODUSZKA I KOSZYCZEK NA IGŁY I NICI -
[[[ PRACE RĘCZNE -
[[[ RAMKI ŚWIĄTECZNE -
[[[ ROBÓTKI -
[[[ ROBÓTKI RĘCZNE - SZYDEŁKO -
[[[ RUCHOMY ALFABET -
[[[ SZYDEŁKO - ROBÓTKI -
[[[ SZYDEŁKOWE WZORY -
[[[ TAPETY MUZYCZNE -
[[[ WYSTRÓJ MIESZKANIA -
[[[ ZDROWIE -
BAŚNIE ROSYJSKIE -
BUKIETY SLUBNE -
Damian Holecki -
Dzwonki na komórkę -
Dzwonki SMS -
gify-kwiaty -
KOBIETY - BEZ TŁA -
Kurs mp3 -
Kwiaty bez tła-1 -
Kwiaty bez tła-2 -
Kwiaty bez tła-3 -
muzyka -
piesni religijne mocni w duchu -
tapety na pulpit -
widoki wodospady
❤ STORCZYKI ZACHWYCAJĄ SWYM UROKIEM ❤
Jak przycinać storczyki?
Niezwykle ważne jest, by przycinać storczyki, zwłaszcza po kwitnieniu, jeżeli chcesz pobudzić je do dalszego wzrostu i mieć zdrową, wielokrotnie kwitnącą roślinę. Początkujący hodowcy storczyków często obawiają się, że je uszkodzą podczas przycinania. Przycinanie storczyków nie musi być jednak wcale trudne, zwłaszcza, jeżeli przeczytasz poniższe wskazówki
krok 1
Czas przycinania.
Storczyki powinny być przycinane w czasie uśpienia, czyli wtedy, gdy nie mają już żadnych kwiatów. W większości przypadków najlepszym okresem na przycinanie storczyków jest okres od początku października, aż do końca listopada. Jeżeli nie zrobisz tego w tym czasie, to roślina zdąży już puścić nowe pączki. Nie wolno ci dopuścić do tego, by zakwitła.
Okres przycinania storczyków zależy także od ich odmiany, zwłaszcza w przypadku tych odmian, które kwitną kilkakrotnie w ciągu roku. Jeżeli jednak nie masz pewności, kiedy powinnaś przyciąć roślinę, najlepiej zrób to między październikiem i listopadem.
krok 2
Poszczególne grupy storczyków wykazują indywidualne cechy, jeśli chodzi o wzrost, rozwój i kwitnienie. Storczyki z odmiany Phalaenopsis muszą być przycinane, gdy ich kwiaty zaczynają więdnąć. Inne odmiany storczyków lepiej przycinać, gdy pędy brązowieją. Warto więc wiedzieć, jaką odmianę storczyków posiadamy. Najlepiej zapytać o dokładna nazwę rośliny podczas jej zakupu. W dobrym sklepie ogrodniczym powinniśmy także otrzymać informację jak podlewać i przycinać dany gatunek storczyków. Jeżeli jednak znasz dokładną nazwę swojej rośliny, możesz znaleźć wszystkie potrzebne informacje w internecie.
Odpowiednie narzędzia.
Gdy nadejdzie już czas na przycięcie storczyka, musisz być wyposażony w odpowiednie narzędzia. Najważniejszym narzędziem jest sekator nożycowy. Narzędzie to będzie bardzo skutecznie usuwać usychające części rośliny, nie uszkadzając jej przy tym. Zdezynfekuj sekator przecierając jego ostrza rozcieńczonym wybielaczem. Do tej czynności załóż szczelne rękawice gumowe, by chronić skórę.
krok 4
Co trzeba uciąć i gdzie?
Zanim zabierzesz się do przycinania, musisz wiedzieć jak to zrobić. Zacznij od obcięcia tych łodyżek, na których były kwiaty, zamiast łodyżek wspierających. Utnij je około 0,5-0,7 cm od węzła łodygi. Upewnij się wcześniej, że taki system odpowiada odmianie storczyków, jaką posiadasz. Niektóre odmiany wymagają innego sposobu przycinania.
krok 5
Sprawdź korzenie.
Podczas przycinania storczyków warto też zwrócić uwagę na korzenie. Zdrowe korzenie będą zielone z szarawym nalotem, powyginane i odrobinę elastyczne. Jeżeli korzenie twoje storczyka są brązowe i kruche, należy je delikatnie odciąć, by umożliwić wzrost nowych.Kiedy i jak podlewać?
Większość storczyków nie lubi mokrego podłoża. Dosyć szybko reagują gniciem korzeni. Bardzo ważne jest przesuszenie podłoża między kolejnymi podlewaniami. Oznacza to, że zanim ponownie podlejemy roślinę, podłoże w całej niemal doniczce powinno być suche.
Można to stwierdzić bardzo łatwo jeśli storczyk rośnie w przezroczystej doniczce. Korzenie powinny być srebrzyste lub suche białe, a nie zielone. Inny sposób to ocena wagi doniczki. Suche podłoże powoduje, że staje się ona wyraźnie lekka i może mieć tendencję do przewracania się. Można również trzymać w doniczce drewniany patyczek. Jeśli po wyjęciu widać, że patyk jest mokry, należy z podlewaniem jeszcze poczekać. W razie wątpliwości lepiej wstrzymać się z podlewaniem. O wiele bardziej szkodliwy jest nadmiar wody niż jej niedobór.
Niektóre storczyki aby zakwitnąć bezwzględnie wymagają przejścia okresu spoczynku. Należy wtedy ograniczyć podlewanie lub z niego całkowicie zrezygnować. Okres spoczynku z wyraźnym ograniczeniem podlewania przechodzi większość cattleya (jesienią) i dendrobium typu nobile (koniec lata i jesień).
Nie można odpowiedzieć na pytanie co ile dni podlewać storczyka. Czas przesychania podłoża zależy od jego składu. Poza tym dane podłoże może wyschnąć w ciągu dwóch upalnych słonecznych dni, oraz w trzy tygodnie zimą w chłodnym pomieszczeniu, przy pochmurnej, deszczowej pogodzie. Dlatego najlepiej stosować omówioną regułę przesychania podłoża pomiędzy kolejnymi podlewaniami i samemu przekonać się ile to trwa w posiadanych warunkach.
Storczyki powinny być podlewane rano. Daje to pewność, że przypadkowo zalane części roślin zdążą do wieczora wyschnąć. Roślina mokra poddana działaniu niższej temperatury nocą może zostać zaatakowana przez jakąś chorobę bakteryjną i bardzo szybko paść. Ponadto krople wody na liściach i kwiatach w słoneczny dzień zadziałają jak soczewki i mogą bardzo łatwo doprowadzić do poparzenia rośliny.
Podlewanie powinno być obfite, aby podłoże nasiąknęło wodą, ale niedozwolone jest pozostawianie wody w podstawce. Zamiast podlewania latem dobrze jest nawet zanurzać doniczkę na kilkanaście minut w pojemniku z wodą.
Orchidee mają bardzo wrażliwe korzenie. Powinny być podlewane miękką wodą o temperaturze pokojowej lub nawet wyższej. Idealna jest woda z filtra odwróconej osmozy. Instalacja jest jednak dość droga. Można storczyki podlewać wodą destylowaną, co nie jest wcale tanie, ale bardzo dla nich korzystne. Można pokusić się na takie rozwiązanie posiadając do kilku roślin. Trzeba wtedy pamiętać o regularnym nawożeniu bo sama woda nie dostarcza roślinie żadnych mikroelementów. Zalecana jest również woda deszczowa lub pośniegowa. W miastach i na obszarach silnie uprzemysłowionych może ona być zbierana wyłącznie w czasie silnych opadów, po około 20 min. od ich rozpoczęcia, tak aby była wolna od zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Tym, którzy nie korzystają z powyższych możliwości pozostaje woda kranowa - przegotowana i odstana, aby pozbyć się chociaż chloru i wapnia, który osadza biały nalot w doniczkach i niekorzystnie działa na korzenie. Woda z kranu powoduje osadzanie się soli mineralnych w podłożu, dlatego należy je częściej wymieniać nawet co 1 - 2 lata. A przesadzania storczyki raczej nie lubią ...
Postępowanie ze storczykami pozbawionymi korzeni
Bywa tak, że storczyk wymaga natychmiastowego przesadzania. Często okazuje się, że roślina nie ma ani kawałeczka zdrowego korzenia. Storczyk wymaga wtedy szczególnych zabiegów, które umożliwią wytworzenie nowych korzeni. Bez nich roślina nie jest w stanie przetrwać.
Reanimacja storczyka ma największe szanse powodzenia jeżeli rozpoczyna się wiosną lub latem. Rośliny wchodzą wtedy w fazę wzrostu lub właśnie intensywnie rosną. Jest wtedy szansa, że storczyk zdąży wytworzyć korzenie zanim wejdzie w fazę zimowego spoczynku. Wspomnieć należy o dwóch metodach, które są najczęściej stosowane z bardzo dobrym skutkiem.
Reanimacja w keramzycie
Przedstawiam oncidium, które w momencie posadzenia w keramzycie miało jedną starą pseudobulwę, wprawdzie dużą, ale pomarszczoną i pozbawioną choćby kawałeczka korzenia. Wyrastały z niej dwie kolejne pseudobulwy, mocno skarłowaciałe i także bez korzeni. Całość wymęczona rocznymi próbami uratowania rośliny w normalnym podłożu.W ciągu niespełna roku wyrosła masa zdrowych korzeni oraz 3 nowe pseudobulwy. Całość jest bardzo dobrze nawodniona, korzenie w dobrym stanie a nowe przyrosty dosyć duże, choć nie osiągają jeszcze wielkości tych, które wcześniej kwitły.