Fałat Julian .jpg
-
1683.Bitwa pod Wiedniem -
Aleksander Puszkin -
Antypolonizm -
Archiwista -
Arrasy Wawelskie -
Azerska estradowa -
Cutty Sark -
Dokumenty -
EMIN Agalarow -
Filmy o Gruzji -
fotki -
Giandża -
Góry -
Henryk Radziszewski -
Henryk Sienkiewicz -
herby pieniądze ordery itp -
HUMOR POLITYCZNY -
Hynalyg -
Ignacy Krasicki -
Jezioro Bodeńskie -
Język włoski -
Jose Royo -
Jowita (1967) -
Katedry -
Kazimierz_12 -
Kościoły -
koty video -
Kwiaty -
Mapy historyczne -
Marszalek Pilsudski -
mp3 -
Muzzzzyka -
Niesiecki Kasper-Herbarz polski -
Nuty Aziza -
Palac Szyrwan Szachow -
PLAZY -
Polacy w Azerbejdzanie -
polskie bajki -
Powstanie Styczniowe -
Royal Clipper -
Said Rustamow -
Streszczenia lektur szkolnych -
Stroje ludowe -
Szamacha -
SZEKI -
Świątynia ognia (Surachan) -
Tatarzy polscy -
Video -
WITKIEWICZ S -
zioła
Był pierwszym polskim malarzem, który, pochodząc ze wsi, wyłącznie o własnych siłach, bez pomocy rodziny i stypendiów, zdobył artystyczne wykształcenie. Zapisany do szkół między innymi we Lwowie, kilkakrotnie z nich uciekał. Gimnazjum udało mu się skończyć w Przemyślu, a w 1869 r. zapisał się do Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Nie stać go było na farby olejne, więc zainteresował się malarstwem akwarelowym.
Po ukończeniu studiów wyjechał na rok na Ukrainę, gdzie znalazł zatrudnienie jako rysownik przy wykopaliskach archeologicznych. Pracował później w pracowni architekta Feliksa Gąsiorowskiego w Odessie. Następnie wyjechał na dalsze studia do Zurychu i Monachium. Studia przerwał, aby na nie zarobić, i rozpoczął pracę jako technik przy budowie kolei. Studiował do 1880 r. i w tym okresie malował głównie pejzaże, sceny rodzajowe i portrety.
W późniejszym okresie malował sceny rodzajowe, sceny myśliwskie. Malował zwierzęta - jelenie, sarny, a od 1891 r. także łosie.
W późniejszym okresie w jego malarstwie pojawił się zimowy pejzaż i motywy krakowskie.
Jest autorem zimowego pejzażu w panoramie "Berezyna", który w 1907 r. Kossakowie pocięli na części.
W latach 1886-1895 pracował na dworze cesarza Wilhelma II w Berlinie. Zdobywał medale na wystawach w Berlinie, Monachium i w Wiedniu. W kwietniu 1895 został dyrektorem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Opracował nowy statut uczelni, wymienił całą kadrę profesorską na młodszą. Powołana została katedra pejzażu, którą objął Jan Stanisławski.
Po odzyskaniu niepodległości włączył się w odbudowę polskiego życia kulturalnego. W latach 1919-1922 mieszkał w Toruniu, gdzie został współzałożycielem i pierwszym majstrem (prezesem) Konfraterni Artystów. Następnie był dyrektorem Departamentu Sztuki w gabinecie ministra Antoniego Ponikowskiego. Pod koniec życia organizował wystawy retrospektywne w Krakowie i Warszawie w 1925 r.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Julian_Fa%C5%82at