feng_shui_bauga.gif
-
Angels Fall First -
Bless the child -
Brzydula Betty - Ugly Betty -
Brzydula Betty Sezon 1 -
Brzydula Betty Sezon 2 -
Brzydula Betty Sezon 3 -
Brzydula Betty Sezon 4 -
Cashflow 101 & 202 [ENG] PC GAME -
Century Child -
Dark Passion Play -
dekoracje jesienne -
dekoracje wielkanocne -
Dekoracje z arbuza -
Django Unchained (Original Soundtrack) (2012) -
dom i wnetrze -
dywany -
Ekonomia i biznes - ebooki -
Ever Dream -
feng shui -
firany -
From wishes to eternity -
Imaginaerum 2011 -
INWESTOWANIE -
Jeffrey J. Fox -
kominki -
lampy -
lazienki -
Literatura polska -
Marketing -
naklejki na sciany -
Nightwish -
obrazy -
Oceanborn -
oczka wodne -
Odlewy gipsowe -
Once -
Over the hills and far away -
pokoj dziecka -
pokoj dzienny -
pokoj niemowlaka -
Risotto -
Robert Kiyosaki -
rosliny -
Ryby i owoce morza -
Salatki -
Sosy -
Warzywa -
Wishmaster -
Zdrowie -
Zupy
Urządzając mieszkanie zgodnie z feng shui, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym, do czego dążymy w życiu. Pierwotne zasady aranżacji wnętrz są bardzo logiczne i pomagają tak zorganizować przestrzeń wokół nas, by była ona wzmocnieniem i inspiracją dla naszych celów.
Psychologia przestrzeni, bo tak przez niektórych określana jest sztuka feng shui, służy przede wszystkim człowiekowi. - Czasami nawet niewielka zmiana może przynieść pozytywny efekt i poprawić przepływ energii w naszym mieszkaniu - mówi Lidia Szarek, konsultantka feng shui.
A oto dziesięć podstawowych zasad, o których warto pamiętać, planując urządzenie domu lub mieszkania.
1. Porządek, czystość i estetyka. Wydaje się to trywialne, ale życie domowników będzie bardziej komfortowe, jeśli rzeczy będą miały swoje miejsce. Bałagan, który tworzymy wokół siebie, może przenosić się na inne sfery życia. - Szukając np. porzuconych gdzieś kluczyków do auta, tracimy czas, co wywołuje stres i w konsekwencji wpływa na nasze zachowanie w stosunku do innych ludzi - wyjaśnia specjalistka.
2. Przestrzeń powinna być dobrze zorganizowana (funkcjonalna, ergonomiczna i ekonomiczna). Należy wprowadzić czytelny podział mieszkania na strefy dzienną i nocną. - Ważne są również odpowiednie proporcje. Dla dwóch osób wielki dom liczący 500 metrów kwadratowych to pomyłka. Mieszkańcy będą musieli pokonywać duże odległości, nie mówiąc o nieracjonalnych wydatkach na ogrzewanie - tłumaczy Lidia Szarek.
3. Przestrzeń powinna być zbudowana z materiałów naturalnych. Człowiek czuje się najlepiej i odpoczywa w otoczeniu drewna, bawełny, lnu, roślin. O ile to możliwe, dobrze jest ograniczyć przedmioty z tworzyw sztucznych.
4. Przestrzeń wypełniona słońcem. Kupując mieszkanie lub dom, warto zwrócić uwagę na jego położenie względem kierunków geograficznych. Rozkład pomieszczeń dobrze jest zaplanować tak, by w strefie dziennej mieszkania było jak najwięcej naturalnego światła (południowy wschód, południe, południowy zachód). Strefę nocną lokujemy od północy lub wschodu.
5. Przestronna strefa wejścia do domu. Przedpokój, przedsionek, hol, wiatrołap powinny być jasne i przestronne, tak by dawały swobodę wejścia i ściągania wierzchnich okryć i butów.
6. Zaciszna sypialnia. - Pokój, w którym śpimy, bywa często lekceważony, a przecież w nim spędzamy 7–8 godzin, kiedy nasz organizm się regeneruje. Sypialnia to także miejsce, gdzie pielęgnujemy nasze relacje z partnerem. Trzeba w niej ustawić łóżko tak, by nie spać tyłem do drzwi, co da nam poczucie bezpieczeństwa - radzi Lidia Szarek.
7. Zachęcająca do gotowania kuchnia. Urządzenia kuchenne należy ustawić w ergonomiczny sposób, tak by lodówki, zlewu i pieca kuchennego nie dzieliła zbyt duża odległość. Kuchenka nie powinna stać bezpośrednio przy ścianie, bo to w trakcie gotowania utrudnia do niej dostęp. W konsekwencji mieszkańcy stracą chęć do gotowania.
8. Serce domu. Jest tam, gdzie gromadzi się cała rodzina, np. w pokoju dziennym lub dużej kuchni. Siedziska układamy w podkowę lub w kręgu, a miejsce dla głowy rodu znajduje się pod ścianą, zwrócone w stronę wejścia. Błędem jest stawianie telewizora w tym punkcie, bo zacznie odgrywać najważniejszą rolę w rodzinie.
9. Ukryta toaleta. Najlepiej, gdy ubikacja i łazienka są oddalone od kuchni i pokoju dziennego. - Kardynalnym błędem jest ulokowanie toalety na wprost jadalni, co niestety widziałam już w kilku domach - przestrzega Lidia Szarek.
10. Przestrzeń dla człowieka. Aranżując wnętrza, nie wolno zapominać o tych, którzy będą w niej żyli. Najpierw trzeba stworzyć miejsce dla ludzi, a dopiero potem ustawiać meble i sprzęty. Zaczynamy więc np. od ustawienia łóżka, a nie od garderoby i telewizora.