travel-charme-kurhaus-sellin-ostseebad-sellin-germany+1152_12728801043-tpfil02aw-20011.jpg
-
!W Starym Kinie -
● W kręgu Wazów (czyta Bożena Fabiani, 2014) -
1994 Cudowne Miejsce -
1995 Grający Z Talerza -
1998 Historia Kina w Popielawach -
Aleksander Gieysztor - Mitologia Słowian -
ćwiczenia z myślenia -
Das Leben in der BRD CD1 -
Das Leben in der BRD CD2 -
Das vereinte Deutschland -
Deutschland in Truemmern -
Dom zły (2009) -
Droga do Wiednia -
Droga do Wiednia(1) -
Dyrygent 1979 -
Fabiani - W stronę sztuki(1) -
Historia Krakowa -
Ja tu rządzę 1939_1941 - W Starym Kinie -
Jezioro marzen [S01 - wgrane napisy avi] -
Jezioro marzen [S02 - wgrane napisy avi] -
Jezioro marzen [S03 - wgrane napisy avi] -
Jezioro marzen [S04 - wgrane napisy avi] -
Jezioro Marzeń Sezon 5 + Napisy PL -
Jezioro Marzeń Sezon 6 + Napisy PL -
Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego -
Koncerty skrypcowe (Giuliano Carmignola) -
Lata dwudzieste lata trzydzieste 1983 -
Led Zeppelin The song remains the same 1976 -
lekcje muzyki Piotra Orawskiego(4) -
lekcje muzyki Piotra Orawskiego(5) -
Mauerfall und Wiedervereinigung -
Moje córki krowy 2016 -
natalie cole - holly and ivy -
Piotr Orawski -
Piotr Orawski od Virtutisa -
Piotr Orawski od Virtutisa(1) -
Piotr Orawski(1) -
Powidoki 2016 -
Przemówienia PRL -
Radio Kielce - Moc historii(1) -
Sarah_Vaughan-The_Jazz_Sides-1994(1) -
Serce, serduszko 2014 -
Stary Gdańsk+ -
Tatarak 2009 -
Tiroler Lieder,Tiroler Klänge 1996 -
Tomasz Mann - Wybraniec -
Trzy kolory Czerwony 1994 -
Trzy kolory Niebieski 1993 -
Virginia Woolf- Orlando -
Virginia Woolf- To the lighthouse
Patrząc na Rugię z lotu ptaka trudno ocenić, gdzie kończy się ląd a zaczyna morze. Niezwykle urozmaicona, długa na kilkaset kilometrów linia brzegowa tej największej z niemieckich wysp, obfituje w półwyspy, klify, przylądki, laguny i małe wysepki. Najgłębiej w ląd wdziera się Zatoka Jasmundzka, dochodzi niemalże do środka wyspy.
Z kolei liczne półwyspy, z których największy to wysunięty na północ Wittow, wkraczają głęboko w morze. Od stałego lądu niemieckiej Meklemburgii oddziela Rugię jedynie wąski pas wód Cieśniny Stralsund. Pokonanie jej nie jest zadaniem trudnym, gdyż brzegi spinają mosty. Pierwszy, kolejowo-drogowy most zwodzony, powodował tworzenie się ogromnych korków, gdyż jego opuszczanie i podnoszenie trwa ponad godzinę. Wobec tego, w 2007 r. Kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyła drugi most, wysoki na ponad 40 metrów. Zapewnił on nieograniczony przepływ statkom bez wstrzymywania ruchu kołowego. A ruch ten jest całkiem spory, bo codziennie Cieśninę Stralsund pokonuje 17 tysięcy samochodów. Po przekroczeniu wód cieśniny na przyjezdnych czeka 976 km kw. przepięknej i zaskakującej wyspy.
Park Narodowy Jasmund
W północno-zachodniej części wyspy, wychodzącej wprost na otwarte morze, znajduje się najmniejszy park narodowy Niemiec o powierzchni zaledwie 30 km kw. Jasmundzki Park Narodowy obejmuje pasmo wybrzeża o szerokości 500 m z kredowymi klifami, pierwotny las bukowy, dawne kredowe wyrobisko Quolitzer, łąki, bagna i ścierniska.
Bez wątpienia największym magnesem, przyciągających tu odwiedzających jest skaliste wybrzeże klifowe, którego biel wspaniale kontrastuje z zielenią roślinności i lazurem morza. Pod wpływem wody i sztormów wybrzeże nieustannie eroduje, zmieniając swoją linię.
Do najbardziej widowiskowych formacji kredowych należą Königsstuhl (Tron Królewski) - skała wysoka na ponad 118 m. Z platformy widokowej znajdującej się na skale podziwiać można panoramę Bałtyku, kredowe słupy Wielkiego i Małego Klifu Stubbenkammer czy wąwóz na północ od Tronu Królewskiego.
W 2005 r. od klifu Wissower Klinker oderwał się ogromny nawis, na stałe przeobrażając jego wygląd. Dziś próżno szukać miejsc uwiecznionych na obrazach Friedricha w początkach XIX w., gdyż morze nieustannie wyrywa wyspie fragmenty lądu, nic nie robiąc sobie z wyznaczonych przez człowieka ram ochrony przyrody. Tę niszczycielską siłę wspomogły jeszcze poczynania mieszkańców Rugii, którzy XIX i XX wieku wykorzystywali ogromne głazy narzutowe, naturalny falochron, do budowy portów.
Dzięki nieustannemu wymywaniu gruntu Jasmund odsłania coraz to nowe skamieniałości w postaci jeżowców, gąbek czy ostryg. Jednak park to nie tylko olśniewająca biel wapienia, ale też bogata i unikatowa flora i fauna. W kotłach i nieckach polodowcowych występują tu liczne torfowiska, spotkać można zimorodka, sokoły wędrowne i orły bieliki. Oblężenie przez turystów niezbyt sprzyja ochronie przyrody, stąd władze parku starają się znaleźć złoty środek, pomiędzy udostępnieniem terenu odwiedzającym, a ochroną jego walorów. W marcu 2004 r. otwarto Centrum Informacyjne przy Tronie Królewskim, gdzie turyści poznają atrakcje parku, nie zadeptując ich przy tym.