Wędrówki po górach I (13).jpg
-
- podklady KARAOKE +piosenki -różne -
►POLECANE FILMY -
✔100 lekcji Niemieckiego w konwerscjach -
✔NIEMIECKI KONWERSACJE WSZYSTKIE POZIOMY -
✔NIEMIECKI W PRACY -
✔Rozmowki 17 -
✔Samouczek języka niemieckiego mp3 -
16 - Paznokcie -
CD 2 - Pieśni 3 maja i powstań narodowych -
Chemia-film -
Doświadczenia chemiczne -
Dzień Ziemi -
kaktusy -
kinezjologia, Dennison -
komedia -
Konstytucja 3 Maja -
KURS EXCEL PODSTAWOWY IŚREDNI -
KURS POWER POINT ZAWANSOWANY -
Kurs tworzenia biżuterii -
LAS -
leksykony przyrodnicze -
MALOWANIE PAZNOKCI - ABC -
Marek Grechuta -
muzyka -
Nauka języka niemieckiego -
Pan Tadeusz Polonez -
papugi -
patriotyczne podklad i spiew [hymn] -
Pieniński -
Piosenki Patriotyczne -
Piosenki Patriotyczne 2 -
PŁAZY GADY ŚLIMAKI -
PORY ROKU -
prezentacje -
Ptaki -
ptaki leśne i ogrodowe -
Ptaki(1) -
PTAKI(1) -
Rozmnażanie wegetatywne -
Rozwój motyla -
składanie serwetek -
Słowiński(1) -
śpiew ptaków -
tablica interaktywna -
Tablice i plansze -
top muzyka -
Układ Okresowy Pierwiastków -
Wielkie migracje -
wszystko o zwierzętach -
zachomikowane
Na obszarze obecnego województwa świętokrzyskiego człowiek pojawił się około sto tysięcy lat temu. Ślady jego pobytu można do dziś podziwiać przemierzając podziemne korytarze jaskini “Raj” czy kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. W okresie cesarstwa Rzymskiego Góry Świętokrzyskie były ważnym ośrodkiem wytopu żelaza, którego dokonywano w piecach dymarskich. Ich pozostałości można oglądać w Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. Pamiątką po Staropolskim Okręgu Przemysłowych są doskonale zachowane zabytki techniki: koła wodne, walcownie, które ulokowane są muzeach w Sielpi, Starej Kuźnicy czy Maleńcu.
Duma regionu to wspaniała i unikatowa przyroda chroniona na obszarze 7 Parków Krajobrazowych. Niezapomnianych wrażeń dostarczy Państwu pobyt na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Łysica - królowa Gór Świętokrzyskich, Puszcza jodłowa, gołoborza i strzegący tych skarbów kamienny pielgrzym „Emeryk” były natchnieniem dla wielu pisarzy, którzy związani są z ziemią świętokrzyską. Śladów Stefana Żeromskiego możemy szukać w Kielcach, Św. Katarzynie, Ciekotach czy Strawczynie. Mikołaj Rej związał swój los z Nagłowicami a Henryk Sienkiewicz często wizytował w Oblęgorku.
Pozostałością minionych epok są również zabytki architektury sakralnej, które można podziwiać m. in. w Wiślicy, Sandomierzu, Opatowie, Chęcinach, Ujeździe, Jędrzejowie. Mury tysiącletniego klasztoru na Św. Krzyżu przypomną nam jak długa jest historia Polski.
Kto z nas nie zna Bajki o Koziołku Matołku, ile to razy przyszło nam się śmiać z dowcipów o Wąchocku. Miejscowości te to również „perły ziemi świętokrzyskiej” na które warto zwrócić uwagę planując pobyt na Ziemi Świętokrzyskiej