Czy chcesz zobaczyć zawartość tego folderu?
28.jpg
-
!FOTOGRAFOWANIE -
★ ŁOWIECTWO -
♪ Z dziejów PRL -
ALFRED HITCHCOCK PRZEDSTAWIA -
Alosza Awdiejew -
Amber Gold -
Bernard Ładysz -
Biesiadne, wesołe i śmieszne X [zz] -
Breakout -
CD 1 -
CD 2 -
Czerwone Gitary - 154 piosenki -
DLACZEGO PRZESTALIŚMY BYĆ MOCARSTWEM -
Elementarz - Marian Falski -
Ewa Kurek - Stosunki polsko-żydowskie -
folklor odeski -
Gawędy historyczne -
Irena Jarocka -
Irena Santor -
JĘZYK NIEMIECKI(1) -
Kraszewski Jozef Ignacy -
Lobby żydowskie w Polsce - M. Miszalski -
M A R C I N W O L S K I -
MALARSTWO wg ARTYSTÓW -
Matematyka -
Moje śląskie najładniejsze -
MOTYLE -
Muzyka - perełki I h-77 -
nauka jęzków -
O źródłach antypolonizmu Ks. W.Chrostowski -
Opera -
P.P.S.-Y -
Pałace i zamki słuchowiska -
Pięć Linii -
PODZIEMIA III RZESZY -
POPULARNONAUKOWE -
Pszczoły ich życie hodowla -
STEREOGRAMY -
STEREOGRAMY 2 -
STOSUNKI POLSKO-ŻYDOWSKIE -
Śmieszne filmiki i inne -
TAJEMNICE GÓR SOWICH I DOLNEGO ŚLĄSKA -
TAJEMNICE WATYKANU -
VA-Kobiety mojego życia-CD02(2013) -
VA-Opania_Cohen-Nohavica-CD02(2015) -
Warmińsko-Mazurskie -
Wielkie Jeziora Mazurskie - południe -
Wielkie Jeziora Mazurskie - północ -
Zrób to sam - Adam Słodowy -
🌺✿ MALOWANE
A przecież istnieją również szafiry żółte, zielone, fioletowe, pomarańczowe, a nawet czarne. Jednak właśnie niebieskie cieszą się największą popularnością w jubilerstwie, a najbardziej cenione są te, które pochodzą z Indii, o niepowtarzalnym odcieniu “błękitu kaszmirskiego”. Mętne szafiry o niepozornej barwie po wyprażeniu w gorącym piasku w temperaturze 1700-1800 °C uzyskują lśniąco niebieskie trwałe barwy. Większość naturalnych szafirów to szafiry prażone – co nic nie ujmuje ich urodzie, a wręcz przeciwnie zdecydowanie zwiększa ich wartość.
Szafir był ulubionym kamieniem Wschodu i wśród wszystkich klejnotów czczony był jako symbol zaklętej mądrości i skarbnica wiedzy wszelakiej. Kamień magiczny czarnoksiężników i wróżbitów, w seansach spirytystycznych służył jako pomost łączący medium ze światem zmarłych, gdyż wierzono, że duchy preferują kolor niebieski.Starożytne cywilizacje Egiptu i Rzymu wierzyły, że szafiry to święte kamienie prawdy i sprawiedliwości. Po dziś dzień dla buddystów szafir oznacza pokój, przyjaźń i stałość, dlatego uznawany jest za talizman małżeńskiego szczęścia. W przeszłości był klejnotem faworyzowanym przez duchowieństwo. Papież Innocenty III nakazał wszystkim kardynałom i biskupom noszenie szafirowego pierścienia na prawej, błogosławionej ręce. Najważniejsze złoża szafirów na kuli ziemskiej znajdują się w Sri Lance, Birmie, Australii, Tajlandii, Tanzanii, na Madagaskarze, a także w Stanach Zjednoczonych. Do najdroższych należą szafiry kaszmirskie.Największym szafirem wydobytym do tej pory przez człowieka jest odnaleziony w 1996 r. na Madagaskarze kamień o masie 89 500 karatów, ważący aż 17,5 kg.
Szafir "Stuart" historyczny szafir z korony królewskiej. Jego pierwszym właścicielem był Król Szkocji Aleksander II. Ten szafir był umieszczony w jego koronie użytej podczas koronacji w 1214. Edward I król Anglii zażądał go w 1296 r. podczas ataku na Szkocję. Później kamień przeszedł w ręce brata, Dawida II. Król Dawid podarował go siostrze, Marjorie Bruce. Przechodził w rodzinie przez wiele lat. W 1838 Królowa Wiktoria umieściła szafir w koronie, poniżej "Rubinu Czarnego Księcia". W czasach obecnych umieszczony w obręczy korony po przeciwnej stronie do diamentu Cullinan II.
Szafir "Gwiazda Świętego Edwarda" - kamień szlachetny z pierścienia koronacyjnego Edwarda Wyznawcy umieszczony został w diamentowym krzyżu maltańskim wieńczącym koronę brytyjską.
Gwiazda Indii to szafir o wadze 563.35 karatów. Klejnot został wykopany na Sri Lance w XVII w. Jest koloru szarawo niebieskiego.To jeden z największych takich klejnotów na świecie. Jest prawie bez skazy, a wyjątkowy jest przez to , że wyraźne gwiazdy sześcioramienne pojawiają się po obu stronach kamienia. Przemysłowiec J. P. Morgan ufundował ten szafir Amerykańskiemu Muzeum Przyrodniczemu w Nowym Yorku w 1900 i tam znajduje się do dziś. 29 października 1964 r. kamień został skradziony wraz z innymi klejnotami. Złodzieje otworzyli kluczem okno w łazience podczas godzin pracy muzeum i wrócili tam w nocy. Kamienie warte były ponad 400,000 $ Kradzieży dokonał Jack Murphy, znany jako Murph the Surf razem z 2 wspólnikami. Kamienie odzyskane zostały po kilku miesiącach.
Gwiazda Bombaju to 182 caratowy - 36.4 g szafir ze Sri Lanki. Został on podarowany aktorce Mary Pickford przez jej męża, Douglasa Fairbanksa. Aktorka jeszcze za swojego życia przekazała ten cenny klejnot do Smithsonian Institution gdzie jest do dziś.
Największy czarny szafir świata. Ma wagę 733 karatów i piękną, sześcioramienną gwiazdę 1938 r. - Roy Spencer 12 letni chłopiec znalazł na wzgórzu w Queensland w Australii szary, ćwierćkilogramowy kamień. Był on wykorzystywany jako blokada do drzwi przez 10 lat. Waga kamienia wynosiła 1,156 karatów.1947 r. - przebywający w okolicy szlifierz kamieni Harry Kazanjian rozpoznał cenny szafir. Razem z bratem podróżował po świecie w poszukiwaniu rzadkich kamieni szlachetnych.Kamień został kupiony za 18 tysięcy dolarów. Przewieziony do USA został wypolerowany w Los Angeles i wyceniony na 300 tysięcy. Jednak nie został sprzedany i ciągle znajdował się w rękach braci.Po oszlifowaniu ważył 733 karatów. 1949 r. - jego wartość szacowana była na 1 milion dolarów. 1960 r. - Na krótki czas został wypożyczony muzeum Instytutu Smithsona i był wystawiany razem z diamentem Hope. 1971 r. - miała go na sobie Cher w czasie nagrywania telewizyjnego programu. Od tego czasu kamień rzadko był wystawiany na widok publiczny i nikt inny go nie nosił. 2002 r. - rodzina Kazanjian sprzedała szafir anonimowemu nabywcy za nieustaloną kwotę. Tym nabywcą okazuje się Gabrielle Grohe i Jack Amstrong. Kamień wyceniany był na ok. 100 mln. dolarów lecz cena transakcji nie została podana. 2007 r. - został wypożyczony do Royal Ontario Museum of Canada w Toronto. 2008 r. - szafir był przedmiotem sporu sądowego między Amstrongiem, a Gabrielle Grohe. Kobieta wygrała proces i jest właścicielką kamienia. Obecnie znajduje się w Szwajcarii.
Kamień nazwany na cześć Johna Logana, który podarował ten szafir Smithsonian Institution w 1960 r. Jest to klejnot bez skazy o głębokim niebieskim kolorze i wadze 423 karatów. Osadzony jest w broszy otoczonej 20 diamentami o wadze 16 karatów.
24 lutego 1981 r. - Angielski Książę Karol podarował Dianie na zaręczyny pierścień z szafirem i diamentami. Pierścionek wybrała Diana. Szafir miał 18 karatów i otoczony był 14 małymi diamentami. Nie został specjalnie zaprojektowany dla Diany. Był dostępny w ofercie firmy jubilerskiej Garrard i mógł być kupiony przez każdego, kogo stać było na cenę 28.000 funtów brytyjskich.