-
1423 -
1665 -
5984 -
917
11327 plików
944,92 GB
A oto co o nich piszą:
Inna nazwa tego niedużego pieska to spaniel japoński. Należy on do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. W Polsce niezwykle rzadko spotykany, za to w Anglii i USA jako niekłopotliwy i wesoły piesek salonowy jest bardzo popularny. Korzenie tej rasy sięgają 732 roku – wtedy to chin najprawdopodobniej został podarowany w prezencie japońskiej rodzinie cesarskiej przez władców koreańskich. Swój najlepszy okres i wyniesienie do rangi psów salonowych w pałacu Edo Chiny miały za panowania Szoguna Tsunayoshi Tokugawa. Do Europy trafiły nieco wcześniej, bo już w 1612 roku za sprawą Anglika, kapitana Searlesa. W 1853 roku chiny japońskie trafiły do USA, a od 1868 roku pieski te należą do ulubionych psów salonowych w wyższych sferach.
Chin japoński jest typowym psem do towarzystwa. Świetnie nadaje się do małych mieszkań, choć lubi ruch i potrzebuje codziennej zabawy. Jest zwierzakiem niemalże bezproblemowym, bardzo żywym, aktywnym, radosnym i czarującym. Na pewno nie zrobi krzywdy dzieciom, potrafi za to oszczekać nieproszonych gości (i to tyle jeśli chodzi o szczekanie). Nie wymaga długich spacerów - 10 minut dziennie całkowicie mu wystarczy. Jest bardzo uległy i posłuszny. Czasem może mieć trudności z zaakceptowaniem innych zwierząt w domu, ale przyzwyczajany do nich od szczeniaka, odnajdzie w nich kompanów do zabawy.
Z ciekawostek - chin japoński ma wiele z kota, można go nauczyć załatwiania się w ....kuwecie z piaskiem;)
Chin japoński to nieduży (do 28 cm w kłębie, 3-4 kg wagi) psiak o dużej głowie i pięknej, długiej, obfitej szacie. Jest to prawdziwy elegant, jego ruchy są pełne wdzięku, a sylwetka dumnie wyprostowana. Jego głowa jest duża, zaokrąglona, z wyraźnym stopem. Kufa bardzo krótka i szeroka, nos wysoko - niemal na wysokości oczu. Oczy duże, szeroko rozstawione, okrągłe. Uszy wiszące, w kształcie trójkąta, szeroko rozstawione, pokryte długim włosem. Szyja krótka, ale noszona wysoko. Tułów zwarty, krótki, o prostym grzbiecie, średnio głębokiej klatce piersiowej i szerokich lędźwiach. Brzuch podciągnięty, ogon wywinięty na grzbiet z długim, puszystym włosem. Kończyny dość krótkie, o delikatnym kośćcu, z tyłu pokryte długimi włosami. Stopy małe, zajęcze.
Szata długa, prosta, jedwabista. Najdłuższe włosy na uszach, szyi, tylnych nogach i ogonie, krótkie jedynie na głowie. Umaszczenie zawsze białe w czarne lub czerwone łaty. Najwyżej oceniane symetryczne łaty na oczach, uszach i tułowiu oraz biały pas biegnący od pyska aż po czubek głowy.
I tyle książkowo - w praktyce natomiast mogę powiedzieć jedno: To wspaniały towarzysz, cichy, bardzo grzeczny i posłuszny, niedoceniany i budzący zainteresowanie.
MOJA CHINKA MA RODOWODOWO NA IMIę DAISY ALE WOłAM NA NIą HAPA (w tłumaczeniu - pies spod stołu). W lipcu skończy 9 lat ale jest nadal przekomiczna, wesoła i zwinna. Razem z Gumiśkiem tworzą niezły duecik na spacerze. Hapa trafiła do mnie rok temu i od tego czasu jest moją fanką a ja jej;) To naprawdę wspaniała osobowość i w całym słowa znaczeniu dama z elegancją.
- sortuj według:
-
0 -
82 -
0 -
0
82 plików
11,29 MB