Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
GrupaLodz
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

GRUPA ŁÓDŹ

widziany: 25.02.2016 23:55

 • pliki muzyczne
  3
 • pliki wideo
  986
 • obrazy
  45571
 • dokumenty
  725

47364 plików
260,2 GB

Ukryj opis
Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne "Grupa Łódź"

Początek Stowarzyszenia sięga sierpnia 2006 roku, kiedy to powstało internetowe Łódzkie Forum Poszukiwaczy. Pomimo tego, że forum było i jest wytworem wirtualnym, to już z końcem września nam - jego uczestnikom - udało się zrobić coś namacalnego: posprzątaliśmy cmentarz wojenny w Wiączyniu Dolnym (zostały wycięte krzaki i zarośla). Akcja odbiła się międzynarodowym echem. Gdy nasz kolega napisał do mera Irkucka o tym, że polska młodzież sprząta mogiły rosyjskich żołnierzy, informacja na ten temat pojawiła się w syberyjskich gazetach. Rosjanie byli wzruszeni i w podzięce uporządkowali mogiły polskich zesłańców z lat 1830 - 1863. Pokłosiem tego wydarzenia była telekonferencja, która odbyła się przy okazji organizowanych w Irkucku nocy muzeów. Podczas sprzątania Wiączynia powstała myśl, aby stworzyć organizację, która skupiałaby pasjonatów historii. Wybór padł na stowarzyszenie jako najbardziej odpowiednią formę prawną. Do spotkania - walnego zebrania - doszło w styczniu oraz w lutym 2007 roku. W wyniku postanowień na nim zawartych, złożono odpowiednie dokumenty do KRS. Sąd dość długo zajmował się sprawą powstania stowarzyszenia, aż wreszcie w połowie maja Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne "Grupa Łódź" oficjalnie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń.

Czym zajmuje się Stowarzyszenie? W zasadzie szeroko rozumianą historią. Prowadzimy w ramach swoich skromnych możliwości badania historyczne, zajmujemy się poszukiwaniem "skarbów" tzn. pozyskiwaniem przedmiotów, którymi archeologia i muzea się nie interesują - po części ze względu na posiadanie w swoich zasobach mnóstwo podobnych lub identycznych eksponatów (nierzadko w lepszym stanie), a po części z powodu tego, że przedmioty przez nas uważane (z różnych względów) za cenne, dla nich nie przedstawiają żadnej wartości. Świadectwa historii, znajdowane na pobojowiskach, giełdach staroci, aukcjach internetowych, często w śmietnikach czy gdzieś u ludzi w komórkach, strychach, piwnicach wzbogacają naszą kolekcję, ale przede wszystkim są świadectwem minionego czasu i wspomnieniem ludzi ich używających.

Poszukiwania to nie tylko przysłowiowe "latanie" z wykrywaczem po polach - to też godziny spędzone w bibliotekach, czytelniach, na rozmowach ze starszymi ludźmi. To również wymiana doświadczeń, wiedzy i informacji z innymi poszukiwaczami, historykami, archeologami i ludźmi będącymi swego czasu blisko ważnych wydarzeń lub miejsc.

Nasza organizacja zajmuje się także propagowaniem historii i przybliżaniem ludziom ciekawych wydarzeń, o których często zapomniano. Sposobem na zobrazowanie społeczeństwu pewnych faktów historycznych, są wystawy przez nas organizowane lub współorganizowane. Początki naszych działań w tym zakresie były skromne, ale odbiły się echem w prasie lokalnej. Pierwsza duża wystawa zatytułowana "Ziemia łódzka w ogniu 1914" odbyła się na przełomie marca i kwietnia 2007 roku w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi. Jak się później okazało, dała ona początek cyklowi wystaw, które gościły m.in. w XXI L.O. w Łodzi, w Bibliotece w Gałkowie Dużym czy w Łódzkim Domu Kultury. Podjęliśmy również współpracę ze Stowarzyszeniem Rogowskiej Kolei Wąskotorowej. W ramach „Akcji Lato", członkowie Stowarzyszenia oprowadzali grupę młodzieży po ciekawych miejscach regionu, pokazywali swoje kolekcje oraz opowiadali o ciekawostkach związanych z „ich małą ojczyzną".

Nasze stowarzyszenie zainicjowało powstanie pomnika przypominającego działania Operacji Łódzkiej 1914 roku w Lesie Gałkowskim. Do realizacji tego przedsięwzięcia włączyły się czynnie Lasy Państwowe i anonimowy sponsor, który ufundował tablicę pamiątkową.
W 2008 roku podjęliśmy pierwszą akcję stricte eksploracyjną, polegającą na odnalezieniu i wydobyciu szczątków samolotu, który rozbił się w okolicach Zgierza latem 1944 roku.
Rok 2008 zaowocował również udaną współpracą z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. 17 maja, w dziewięćdziesiątą rocznicę zakończenia I Wojny Światowej, w ramach „Nocy Muzeów", zaprezentowaliśmy mini wystawę p.t. "Bitwa Łódzka".

Od samego początku istnienia Stowarzyszenie Grupa Łódź objęło nieformalną opiekę nad cmentarzem wojennym w Wiączyniu Dolnym, polegającą na utrzymaniu porządku na terenie nekropolii. W 2008 roku, dzięki hojności firmy Leica Geosystem, udało się sporządzić profesjonalny plan Wiączyńskiej nekropoli. Naszym marzeniem jest doprowadzenia tego cmentarza do pierwotnego stanu. W 2009 roku oprócz tradycyjnych już prac we Wiączyniu, Stowarzyszenie uprzątnęło kwaterę żołnierzy poległych w I WŚ w okolicach Swędowa oraz przeprowadziło akcję oczyszczenia zdewastowanego cmentarza ewangelickiego w Bukowcu.

Rok 2010 i 2011 to początek rozszerzenia naszej działalności poza region. Uczestniczymy w wielu wydarzeniach eksploracyjnych w kraju i zagranicą, utrzymujemy kontakty z innymi grupami i eksploratorami, biorąc udział w spotkaniach, szkoleniach, zlotach i poszukiwaniach. Organizujemy też wspólne wyprawy.

Zacieśnia się też współpraca z muzeami i archeologami. Bierzemy więc udział w regularnych i ratunkowych pracach archeologicznych oraz pomagamy przy organizacji wystaw. W 2011 roku największym przedsięwzięciem logistycznym była organizacja XXVIII Międzynarodowego Zlotu Miłośników Eksploracji i Historii ŁÓDŹ 2011. Także w roku 2011 zorganizowaliśmy Sieradzki Piknik Poszukiwaczy, który stał sie imprezą cykliczną . W tym samym roku nasi członkowie uczestniczyli w zlocie w Czechach.Od 2011 roku rozpoczęliśmy też współpracę z Fortem Gerharda w Świnoujściu czego efektem jest nasz udział w majówkach w Kamiennej Górze ( Arado) oraz wakacyjnej imprezie "Wakacje z historią". Rozwija się też współpraca z Moto Weteran Bazarem i kolekcjonerem Jackiem Kopczyńskim ale to już coś dla miłośników cięższych eksponatów :)

Stowarzyszenie przez swoje działania chce po pierwsze poznawać i odkrywać dotychczas nieznaną historię, a po drugie chce o niej głośno mówić i przybliżać ją społeczeństwu.

Zapraszamy do działu "GALERIA" - liczne zdjęcia zapewnią Państwu rozrywkę na wiele godzin i najlepiej przedstawią działania, jakich się podejmujemy.
 • 111,1 MB
 • 22 mar 14 9:01
 • 43,3 MB
 • 22 mar 14 8:57
 • 0,6 MB
 • 24 kwi 13 9:44
Dodaj plikDodaj plik
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  2
 • obrazy
  1
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  0

3 plików
155,04 MB
KlubEksplorer

KlubEksplorer napisano 20.01.2016 13:45

zgłoś do usunięcia
V WAKACJE Z HISTORIA 2016. Z uwagi na to że wiele osób do końca stycznia musi zarezerwować sobie urlop już teraz podajemy termin kolejnych już V Wakacji z Historią. Jeśli nic nieprzewidzianego nie wyniknie będzie to 29 VII- 07 VIII 2016. Tradycyjnie będzie to dziesięciodniowa impreza rodzinna łącząca w sobie elementy wolontariatu , turystyki i eksploracji . W tym roku zmieniamy też lokalizacje z Pomorza Zachodniego na Mazury. Szczegóły będą podawane bliżej wakacji . Zostanie też utworzone wydarzenie na FB związane z tym przedsięwzięciem.
KlubEksplorer

KlubEksplorer napisano 13.02.2016 13:27

zgłoś do usunięcia
Zapraszamy serdecznie na prelekcje o Piotrze Wilniewczycu , współtwórcy m.in. legendarnego pistoletu VIS i MORS. Prelekcje poprowadzi Piotr Wojtasik , 20 lutego 2016 roku w polskim przedwojennym schronie przy ul Konstantynowskiej 98. Zaczynamy o godzinie 17:30 WSTĘP WOLNY !
wagnerka9595

wagnerka9595 napisano 14.02.2016 18:53

zgłoś do usunięcia
obrazek
tukaz

tukaz napisano 23.02.2016 10:28

zgłoś do usunięcia

elena90 napisano 24.03.2016 15:44

zgłoś do usunięcia
obrazek
KlubEksplorer

KlubEksplorer napisano 31.12.2017 17:37

zgłoś do usunięcia
obrazek
KlubEksplorer

KlubEksplorer napisano 8.02.2018 12:49

zgłoś do usunięcia
19 stycznia o 17:30 zapraszamy naszej siedziby pasjonatów podróży i poszukiwań na spotkanie z Radkiem Biczakiem "Kmicicem" który opowie o swoich przygodach i poszukiwaniach na Łuku Kurskim i Twierdzy Władywostok obrazek

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności