Abakan5.zip
-
1 -
2 -
3 -
-Aborcja - Zabieg czy zabójstwo -
alfabet z kwiatami -
avi -
Bajkowe -
Biedronki -
Bordy -
Boże Narodzenie -
Branzoletki -
Broszki -
Chmury -
Diamenciki -
Discavery Science -
Discavery World -
Drzewa -
Elementy do tła -
Etykietki -
Gałązki -
Jedzenie i napoje -
Kamienie szlachetne -
Krajobrazy -
Liście -
Motyle -
MP3 -
National Geographic -
Nowy Rpk -
Obrączki -
Obrońca naszych czasów -
Okolicznościowe -
Ornamenty -
Owoce -
ozdobniki -
Pierścionki -
Pionowe -
Pojazdy -
Poziome -
rmvb -
Spirale -
Szkolne -
The History Channel -
Tuż przed tragedią -
Urodziny -
Uwalnianie od demonów -
Ważki -
Wielkanoc -
Wisiorki -
Wstążki i kokardy -
Zwoje i kartki
W przypadku haftu krzyżykowego wzór jest narysowany w formie schematu. Każdemu kolorowi na owym schemacie przyporządkowany jest odpowiedni symbol. Gdy występuje jednakowy symbol na danej powierzchni, zamiast zaznaczać każdą pojedynczą kratkę, otacza się ją linią a następnie na środku występuje symbol danego koloru. Każdej kratce na schemacie odpowiada jeden krzyżyk. Jeżeli nie występuje żaden symbol na kratce oznacza to, że dana powierzchnia nie zostanie pokryta żadnym wzorem haftu.
Do wykonywania obrazu haftem krzyżykowym używa się zazwyczaj igieł hafciarskich z tępą końcówką. Gdy natomiast mamy materiał o gęstym splocie wyszywa się raczej igłami z ostrymi końcówkami. Igłę powinno wbijać się w materiał pod kątem prostym. Do wyszywania stosuje się różne rozmiary igieł, które muszą być odpowiednio dobrane w zależności od grubości tkaniny i nici. Najczęściej używa się igieł o rozmiarach pomiędzy 18 - 24.
Do prania gotowych obrazów należy stosować proszki, które nie zawierają żadnych wybielaczy. Istotne jest również dozowanie ilości proszku, które podane jest przez producenta na opakowaniu. Delikatne prace należy prać ręcznie. Należy przestrzegać również odpowiedniej temperatury prania. Po wypraniu należy haftowany wzór wysuszyć lecz nie w miejscu nasłonecznionym.
Prasowanie gotowego haftu odbywa się przeważnie na lewej stronie, ewentualnie przez wilgotną ścierkę. Należy prasować na miękkiej podkładce, dzięki czemu wyhaftowany wzór nie stanie się płaski. Temperatura prasowania powinna być zgodna z nićmi lub materiałem. Gdy występuje różnica, wybieramy temperaturę niższą.
Ostatnią i jedną z najważniejszych rzeczy jest oprawianie w ramy. Materiał należy obciągać równo ze wszystkich stron. Brzegi tkaniny podwinąć i podkleić. Wyciąć podkład z kartonu odpowiadający wymiarom i kształtem robótki. Całość włożyć w ramę i z tyłu zamknąć kartonem. Dla wzmocnienia całości obrazu można podkleić podkład z kartonu taśmą do ramy.
Widomości zaczerpinięto ze strony internetowej :http://www.haftowanie.kadan.pl/autor.htm