1.jpg
-
001...01.07.2010 -
002...10.08.2010 -
003...30.08.2010 -
004...13.09.2010 -
005...27.09.2010 -
006... M G Ł A -
10.IV.2010r i co dalej -
930-2005.Historia Polski -
ANALIZA zdarzeń -
Apolonia - Pierwsza Polska czcionka -
ATLAS-MAPY -
ĆWICZENIA NA KRĘGOSŁUP -
Dokumenty -
DWA OLBRZYMIE ZDJECIA ZIEMI NASA -
Dzieje kultury polskiej -
-Dzieje kultury polskiej -
Encyklopedia I Wojny Światowej -
Encyklopedia II Wojny Światowej -
FILMY PATRIOTYCZNE -
filmy wojenne -
Hiroszima -
Historia - Polski 1796 - 1913 -
Historia - Polski 1914 - 1938 -
Historia - Polski 1939 - 1945 -
Historia - Polski 1945 - 1989 -
Historia - Polski 1990 - 2015 -
Historia - Polski Średniowiecze -
Historia II WS -
HYMN POLSKI -
JEDNO OLBRZYMIE ZDJĘCIE GALAKTYKI -
KATYŃ -
Kresy(1) -
MAGAZYN PSD 2009 -
Marta -
NASZA_POLSKA -
Ostatnie Głosy I Wojny Światowej -
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA -
POLACY NA SYBERII -
POLSKA-MOJA OJCZYZNA -
powstanie listopadowe(2) -
Powstanie Warszawskie -
Powstanie Wielkopolskie -
RODY POLSKIE -
Saga Zmierzch - wszystkie części -
SUWOROW Wiktor -
SZABLONY STRON -
ŚLEDZTWO -
video-pamięci Prezydenta -
Warszawa -
Wojenne
"POLAKÓW ROZSTRZELALI Z ROZKAZU STALINA"
Rosyjskie gazety komentują środową publikację Federalnej Służby Archiwalnej. Na polecenie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa opublikowała ona w internecie dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej.
"Polaków rozstrzelali z rozkazu Stalina" - taki tytuł można odnaleźć w Komsomolskiej Prawdzie. Gazeta dokładnie przytacza treść dokumentu, który przesądził o losie tysięcy polskich oficerów. Dziennik przypomniał również, że w 1943 roku władze Związku Radzieckiego ujawniły zbrodnię i odpowiedzialnością za nią obarczyły Niemców.
Izwiestia przypominają, że dokumenty te zostały opublikowane, aby wreszcie zakończyć spekulacje na temat ich autentyczności, a także po raz kolejny potwierdzić, że rozkaz zamordowania polskich oficerów wydał Stalin. Przy tej okazji dziennik przypomina, że w lasach katyńskich spoczywa jeszcze ponad 10 tysięcy radzieckich obywateli, którzy w latach 1936-1939 zostali zamordowani w ten sam sposób co Polacy w 1940 roku.
Rosijskaja Gazieta zwraca uwagę, że wśród umieszczonych w internecie dokumentów znalazł się jeden dotychczas niepublikowany - wydana przez Biuro Polityczne KC KPZR w latach 60. decyzja o zamknięciu i utajnieniu wszystkich spraw związanych z Polakami rozstrzelanymi w 1940 roku.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
"Przekazanie akt katyńskich Polsce to ważny gest"
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Przekazanie-akt-katynskich-Polsce-to-wazny-gest,wid,12247040,wiadomosc.html
Myślę, że (Miedwiediew -red.) chciał dobrze; że szczerze uważał, iż przekazuje coś nowego i nieznanego. Nie sądzę, by wiedział, że dokumenty te są już dobrze znane polskim historykom. Mimo to jest to ważny gest - ocenił Rogiński.
- Widać, że wewnątrz tych ludzi, ludzi najwyższej władzy, dokonuje się jakiś ruch naprzód. Obawiam się jednak, że na niższych szczeblach takiego ruchu nie ma. Sądzę, że temat Katynia napotka jeszcze bardzo silny opór - powiedział Rogiński.
Według szefa Memoriału, "najważniejsze jest jednak, by temat Katynia trafił do podręczników do historii w Rosji". - Ważne jest też, by mówił o tym rosyjski prezydent, rosyjski premier, rosyjskie media. Żebyśmy zrozumieli, że mamy za sobą taką zbrodnię.
Tylko na tym może się oprzeć nowa, rosyjska, demokratyczna świadomość - powiedział.
Według szefa Memoriału, "najważniejsze jest jednak, by temat Katynia trafił do podręczników do historii w Rosji". - Ważne jest też, by mówił o tym rosyjski prezydent, rosyjski premier, rosyjskie media. Żebyśmy zrozumieli, że mamy za sobą taką zbrodnię. Tylko na tym może się oprzeć nowa, rosyjska, demokratyczna świadomość - powiedział.
W piątkowym wywiadzie dla "Izwiestii" Miedwiediew oświadczył, że Katyń to przykład fałszowania historii. Opowiedział się też za wyświetleniem całej prawdy o zbrodni katyńskiej. - Prawda w końcu powinna zostać przedstawiona naszym ludziom i zagranicznym obywatelom, którzy są tym zainteresowani - oznajmił. Zdaniem prezydenta, nadszedł czas udostępnienia praktycznie wszystkich dokumentów archiwalnych dotyczących II wojny światowej. - Powinniśmy to czynić, zdejmować wszelkie klauzule tajności z dokumentów tamtego okresu - wskazał.