0000002404-19541-650319-778.jpg
-
♥♥Wiązanie szali i apaszek -
ANIOŁKI II -
bakłażany -
barszcze -
Bigos z różnych warzyw -
Bób -
brokułowe -
Brokuły -
Brugijska -
Brukselka -
Ciasta - 3 BIT -
ciasta pieczone -
Cukinia(1) -
cukinie -
czosnkowe -
Eksperymenty kulinarne -
FIRANY nowe -
firany ze schematami - paczka 1 -
grochówka -
grzybowe -
jarzynowe -
kabaczki -
Kalafior(1) -
kalafiorowe -
kapuśniaki -
koperkowe -
Koronka brugijska -
nalewki -
ogórkowe -
papryka(1) -
pieczarki -
pomidorowe -
pomidory(1) -
rosoły -
samochodowe naprawianie -
serowa -
Snieżynki -
Sosy - dodatki do obiadów -
szparagowe -
Szydełkowanie -
WIELKANOCNE - przepisy MIX -
z zielonego groszku -
zapiekanki makaronowe -
zapiekanki mięsne -
zapiekanki warzywne -
zapiekanki ziemniaczane -
ziemniaki -
zupy bez gotowania -
zupy wyszukane - nietypowe -
żurki
Sposób podstawowy
1. Na "prostej": robiąc łańcuszek na końcu rzędu, zamiast 5 oczek robimy 2 oczka, wsuwamy szydełko pod właściwą pętelkę taśmy równoległej i robimy półsłupek, znowu 2 oczka łańc. i słupki w kolejnym rzędzie taśmy aktualnie robionej. Ponieważ na końcu tego rzędu nie ma taśmy do przyłączenia, robimy 5 oczek łańcuszka, zawracamy itd.
Czasem we wzorze zamiast półsłupków przyłączających mogą być słupki, słupki podwójne i większe - wtedy taśmy są bardziej od siebie oddalone, a koronka bardziej ażurowa. Bywają też różne inne bajery, ale trudno o nich pisać tak na sucho.
2. Na "zakręcie":
- sposób a) kiedy zakręt jest ostry (tzn. taśmy dochodząca i wychodząca biegną równolegle) trzeba zebrać w sumie 4-5 pętelek (tych, które kończą każdy rząd taśmy). Czyli wyliczasz sobie wg schematu, ile masz mieć wolnych pętelek, do których będziesz później przyłączać taśmę, robisz tyle dodatkowych pętelek, ile pokazuje schemat na zakręcie, po czym na końcu rzędu słupków robisz 2 oczka łańc., przekładasz szydełko przez te pętelki "zakrętowe", robisz półsłupek, 2 oczka łańc. i dalej taśmę, którą przyłączasz do już zrobionej.
- sposób b) kiedy "zakręt" jest okrąglejszy - również robisz 2 oczka łańc., nabierasz na szydełko wszystkie pętelki "zakrętowe", ale od ostatniej poczynając na każdej robisz oczko ścisłe, czasem też dodatkowo oczko łańc., a doszedłszy do ostatniej, znów robisz 2 oczka łańc. i dalej taśmę. Oczywiście przy tego rodzaju "zakręcie" pętelek jest odpowiednio więcej.
W podobny sposób tworzy się w koronce brugijskiej łuki większe i mniejsze, fale, kółka i owale. Wszystko na schemacie powinno być rozrysowane - nie dziw się, jeśli przy łączeniu występują jakieś dziwne symbole, ponieważ aby uzyskać żądany efekt, czasem stosuje się bardziej skomplikowane sposoby przyłączania